Mannit

Mannit

Mannit

Más néven mannitol vagy hexán-1,2,3,4,5,6-hexol vagy E421. Először a virágos kőrisből (Fraxinus ornus) sikerült izolálni, melynek kérgéből néha édes nedv, manna (mannit) folyik, ezért szokták mannakőrisnek is nevezni. A mannit élelmiszeripari és gyógyszerészeti felhasználása jelentős. Rendkívüli gyógyhatásai miatt a VIII. Magyar Gyógyszerkönyvben Mannitolum néven hivatalosan is jegyzik.


A mannit egy cukoralkohol, mely a szervezetben lassan bomlik le. Mivel vizes oldatban lead egy hidrogén-iont, ezért enyhén savas kémhatású. A biológiai membránokon nem képes áthatolni.

 

Gyógyászati felhasználása

  • a gyógyászatban az agyban kialakult nagy nyomás csökkentésére, vazodilatátorként, és a víz + Na⁺ mennyiségének csökkentésére alkalmazzák (ezáltal csökkentve az extracelluláris folyadékmennyiséget)
  • a vér-agy gát áteresztőképességének növelésére is alkalmas, mert időszakosan csökkenti a kapillárisokat alkotó hámsejtek méretét (egyes gyógyszerek esetén, például az Alzheimer kór kezelésénél elengedhetetlen)
  • vízelvonó hatása révén a víz a szövetek közötti térből az erekbe áramlik, majd a vesék ezt a fölösleges vízmennyiséget kiválasztják, így segít egyes vizenyők elvezetésében valamint toxikus anyagok kiválasztásában
  • egyes tengeri élőlényekben előforduló ciguatoxin okozta mérgezés esetében csökkenti a tünetek intenzitását
  • egyes műtéteknél (például vénán keresztül bevezetett drótszálak – katéterek – esetén) az eszközök éles végét mannittal vonják be, így azok nem sértik fel az ér belső felszínét. A mannit idővel a vérben feloldódik, így mire az orvos a helyére vezette az eszközt, már nincs a végén mannit, így az szabadon használható.

 

Élelmiszeriparban

Élelmiszerekben elsősorban alacsony energiatartalmú édesítőszerként, valamint csomósodást gátló anyagként alkalmazzák E421 néven. Napi maximum beviteli mennyisége 160 mg/testsúlykg. Nagy mennyiség elfogyasztása esetén puffadás, hasmenés léphet fel.

 

Egyéb

Egyes tudatmódosító szerekben (például heroin, metamfetamin) megtalálható. Előfordulás a térfogat növelésével, és ebből fakadóan az egységnyi tömegű kábítószer hatásának csökkenésével jár.

Megosztás itt: facebook
Facebook
Megosztás itt: pinterest
Pinterest
Megosztás itt: linkedin
LinkedIn
Megosztás itt: twitter
Twitter
Megosztás itt: whatsapp
WhatsApp

Szólj hozzá, vitassuk meg:

Kapcsolódó, hasonló cikkek:

Vas

Vas

Jellemzés: A vas fémes tulajdonságú kémiai elem. Testünk minden részébe oxigént juttató vörösvérsejtjeink festékanyagának, a hemoglobinnak a felépítéséhez elengedhetetlenül fontos

Tovább olvasom »
Karotinoidok

Karotinoidok

Jellemzés: A karotinok a legelterjedtebb természetesen előforduló növényi festékanyagok, amelyek igen sok gyümölcsben és zöldségfélében jelen vannak. Általában a növények

Tovább olvasom »



Tetejére görgetés