Egészségügyi értéke nemcsak a magas C-vitamin és karotin tartalmában rejlik, mely értékeket egyedül csak a paprika közelíti meg a zöldségnövények között, hanem igen magas ásványi anyagtartalmában is. 1000 mg/100 g közeli káliumtartalma a legmagasabb a zöldségnövények között, ennek tulajdonítható a kiválasztó szervekre gyakorolt kedvező hatása.
A petrezseleyem hatóanyagai
A gyökér: droganyaga apiol, miristicin taralmú illóolajat tartalmaz 0,7-1 %-ban. Apiin, cukor és nyálkatartalma magas. 100 gramm gyökérben 29 kcal energia, B1, B2, C vitamin, található, természetes vastartalma meghaladhatja a 2,2 mg-t ( 10 dkg petrezselyem 8 mg vasat tartalmaz), szénhidrát tartalma pedig közel 6 gramm és nem utolsó sorban magas a vanádium tartalma is (80mcg/100gr).
Levele: illóolajat, flavon-glikozidát, káliumot, kiemelkedően nagy mennyiségű Cvitamint, A-, és E- vitamint tartalmaz.
Termése: 4-8 % illóolajat, apiin glikozidát és sajátos zsírosolajat tartalmaz.
Energia 40 kcal / 150 kJ, Szénhidrátok 6,3 g, cukrok 0,9 g, rost 3,3 g, Zsír 0,8 g, Fehérje 3 g, Tiamin (B1-vitamin) 0,1 mg, Riboflavin (B2-vitamin) 0,2 mg, Niacin (B3-vitamin) 1,3 mg, Pantoténsav (B5-vitamin) 0,4 mg, B6-vitamin 0,1 mg, Folsav (B9-vitamin) 152 mikrogramm, C-vitamin 133 mg, Kalcium 138 mg, Vas 8 mg, Magnézium 50 mg, Foszfor 58 mg, Kálium 554 mg, Cink 1,1 mg.
A petrezselyem gyógyhatásai
– Teája hatásos hólyaghurutra, vízhajtó és veseműködést serkentő. Magas kalcium tartalma miatt tisztítja a vízhólyagot és serkenti a vese működését, valamint ajánlják vesekő és vesehomok képződésének megelőzésére.
– Ajánlják emésztési zavarok kezelésére.
– Szívelégtelenség következtében fellépő folyadék- felhalmozódás (ödéma) esetén. Szívelégtelenségben orvosi felügyelettel szabad csak alkalmazni.
– Vízhajtó hatása miatt hat a magas vérnyomásra, de ügyeljünk, mert kiüríti a szervezetből a káliumot.
– Ha magában esszük, kiváló csodaszer a szájszag megszüntetésére. Már a rómaiak is leheletfrissítőnek használták, valamint szájüregi fertőzések kezelésére.
– Méhösszehúzó hatása van, és gyógyszerként használták a menstruációs ciklus beállítására. Nagyobb dózisban az apiol a belek, a húgyhólyag, s mindenekelőtt az anyaméh simaizomzatának összehúzódó képességét fokozza – termését és magját magzatelhajtóként is használták. A petrezselyem a nőkre úgy hat, mint a férfiakra a zellergyökér.
– A homeopátia is alkalmazza a petrezselymet: húgyúti betegségek, gyomorbántalmak, meghűlés és prosztatabántalmak ellen.
– Gátolja az allergiás tüneteket, antihisztamin hatású, bedörzsölve csalánkiütésre, szúnyogcsípésre használják bedörzsölve.
– Pszoraléneket tartalmaz, melyek a bőr fényérzékenységéért felelősek, s ezek bőrrák elleni hatásúak. Ez nem bizonyított, de érdemes megpróbálni.
– A Vitamin tartalma miatt kezelhető a szürkületi vakság és javítja a látást.
– Külsőleg rühatka és fejtetű ellen nagyon hatásos.
– Enyhe nyugtató hatása is ismert.
– Magas vastartalma miatt, vérszaporító hatásáról ismert. Lúgosítja a szervezetet és az elsavasodott vért.
– Cukorbaj esetén csökkenti az inzulin érzékenységet.
– Rendkívül jó hatással van a vér tisztítására, és ezzel az allergia elleni küzdelem egyik leghatásosabb gyógyszere. Gátolja a hisztamin elválasztását. Nagyon hatásos az allergiás tüsszögés ellen.
– Összezúzott nyers levele enyhíti a fülfájást.
– Ha valakinek karikás a szeme, éhgyomorra néhány karika petrezselyemgyökeret kell elfogyasztania.
– Illóolaját az élelmiszer- és likőripar is előszeretettel alkalmazza.
– Mint ismeretes a toxoplazmózis, vagyis egysejtűekkel való fertőzés a háziállatokról terjed az emberre. A terhes nők elvetélhetnek, vagy a baba testi fogyatékosan születhet. Ha a kisgyermek megbetegszik, ő még nem kaphat szintetikus gyógyszert a toxoplazmózisra. Itt segíthet a petrezselyem, amelynek hatóanyagai megsemmisítik a toxoplazmózis kórokozóit. Ha fokozni akarjuk a gyógyhatást, kakukkfűteával kombinálhatjuk.
Petrezselyem levél tea készítése: Leforrázunk 3 dl vízzel 2 teáskanálnyi összeaprított petrezselyemlevelet vagy gyökeret, majd negyedóra elteltével szűrjük le. Fogyasztása étkezés előtt ajánlott.
Petrezselyem gyökér tea készítése: 1 evőkanálnyi felaprított gyökeret, legyen az szárított vagy nyers, 5-10 percig főzzük 3 dl vízben, majd a szűrletből 3-4 naponta 12 evőkanálnyi mennyiséget iszunk.
Annak a teakeveréknek is alkotórésze, amelyből 1 litert kell meginni 15-20 perc alatt, ha a vesekövet akarjuk kihajtani vele. Ez az úgynevezett lökéskúra, amely során nagy mennyiségű erős vizelethajtó teát fogyaszt el rövid idő alatt a beteg. Előtte feltétlenül szükséges egy hétig olyan teát is inni, amely tágítja a húgyutakat. Ez a tea köményből, édesköményből és néha vérehulló fecskefűből áll.
Petrezselyembor: 1 liter jó minőségű fehérborhoz 6-10 szál felaprított petrezselyemlevelet adunk, zárható üvegbe töltjük, 3 napig minden nap felrázzuk, majd további 7 napot hűvös, napfénytől védett helyen tároljuk, majd leszűrjük és naponta maximum kétszer 3 cl-t fogyasztunk belőle.
A petrezselyem szeplők elleni hatása: Még érdekesebb a szeplők elleni hatása: néhány nyers petrezselyemlevél szárát 2 dl vízzel leforrázunk, 15 percig hagyjuk ázni, majd leszűrjük. Gézt mártunk a lébe, s ezzel mosogatjuk naponta 15-20 percig a szeplős bőrt.
Figyelmeztetés !
A petrezselyem nem javasolt a vese nem bakteriális gyulladása esetén, tovább az áldott állapotban lévő nőknek és a szoptatós anyáknak. Nagyobb adagban rongálhatja a májat és a vesét, ezért nem ajánlatos a petrezselyem magjait alkalmazni, mert ezekben tízszer több a hatóanyag, mint a gyökérben és a levelekben. A nagyobb adag magok vagy az ebből nyert illóolaj hallucinációt és olyan görcsöket okozhat, amely hasonlít az epilepsziás görcsökhöz. Szakszerű alkalmazása a biztosíték arra, hogy nem okoz veszélyt!
Birtalan Katalin – Természetgyógyász