Az illatos mirha(Commiphora myrrha) gyógyhatásai

mirha

Az illatos mirha(Commiphora myrrha) gyógyhatásai

“És bemenvén a házba, ott találák a gyermeket anyjával, Máriával; és leborulván, tisztességet tőnek néki; és kincseiket kitárván, ajándékokat adának néki: aranyat, tömjént és mirhát. “(Máté 2:11). A Biblia sok helyen említi a mirhát: Olívaolajjal elegyítve drága illatszerként használták, különböző tárgyakat, ruhát, ágyat illatosítottak vele. Az Énekek Éneke a menyasszony, illetve a vőlegény szépségének dícséretére használja a mirha kifejezést (En 1,13; 3,6; 4,6; 5,13). A halott Jézus testét mirhából és áloéból való kenettel kenték be (Jn 19,39).

 

A mirhát ősidők óta használják az Arábiában és Afrikában honos mirhafa kérgében keletkező és onnan a bemetszések helyén kicsurgó mézgagyantát szájmosó folyadékban száj- és torokfájás kezelésére, valamint eredményesen enyhíti a fogínygyulladással járó fájdalmat.

Térségünkben méltánytalanul elhanyagolják a mirha egészségünkre gyakorolt pozitívumait, pedig megannyi gyógyhatással rendelkezik.


Már az ókorban is úgy tartották, hogy elűzi a negatív gondolatokat és védelmet nyújt a kísértésekkel szemben, éppen ezért imádkozáskor és meditáció alkalmával is használták. Egyiptomban, a mirha olajat a halottak bebalzsamozásához használták. Napjainkban elsősorban füstölők formájában népszerű. A keresztény hitvilágban az értelem, az alázatosság és a tiszta lélek jelképe. Erősen kesernyés, intenzív aromájú ízvilággal rendelkezik. A mirhaolaj – antivirális és fungicid tulajdonságainak köszönhetően – korunk egyik legjobban őrzött “egészségügyi titka”.

Terápiás hatásait illetően,

– fertőtlenítő hatású, enyhíti a torokfájdalmat, megfázás, légzőszervi megbetegedés, emésztési rendellenesség kezelésére, de sebek gyógyítására is alkalmas.

– Csökkenti a vér koleszterinmennyiségét, és segítséget nyújt a szívinfarktus megelőzésében.

– A megszárított kéregből készült tea belsőleg alkalmazva, jól mérsékli a felső légútak fertőzésével járó köhögést és elősegíti a köpetürítést.

– A mirha nemcsak megnyugtatja a hörgők izgalomban lévő nyálkahártyáját, hanem serkenti a szervezet immunrendszerét is, fokozza ezáltal a fertőzéssel szembeni ellenállását.

– Kitunő száj fertőtlenítő. Elősegíti a száj sebek gyógyulását. Megszünteti a foginygyulladást. Szájfertőzések és torokfájás esetén a mirhacseppes toroköblítés rendkívül hatásos. Szájvízként, legjobb hatását kamillával és mentával vegyítve fejti ki.

– Megkönnyíti a meghűlés és nátha gyorsabb lefolyását.

-A belőle készített cseppeket különböző pszichés megbetegedések, hisztériás rohamok és a koncentrálóképesség csökkenése esetén is sikerrel alkalmazzák.

– Különösen téli időszakban, a bedugult orr panaszainak enyhítése érdekében csepegtessünk néhány csepp mirhaolajat kevés vízzel elvegyítve a párologtatóba, majd éjszakára hagyjuk a esetén hálószobába, hatására reggelre élénkebbé válik a szaglásunk.

– Természetgyógyászok állítása szerint, a mirhaolajos belső öblögetés nőgyógyászati panaszok rendkívül hatásos fertőtlenítőszer.

– A mirha-, levendula- és citromfűolaj keverékével sikeresen kezelhető a lábgomba.

– Az arcbőr problémáinak gyógyítására mirha-, rózsa- és kamillaolaj keveréke hatásos, ha teljes gyógyulást nem minden esetben eredményez, de biztosítja a bőr megfelelő rugalmasságát és nedvességtartalmát.

– A mirha alkalmazása egy meglehetősen fontos tényező bizonyos rákfajták és bélrendszeri problémák kivédésére.

– Hatékony a görcsök megszüntetésében.

– Redukálja a fekélyek kialakulásának esélyét, valamint – számos feljegyzés szerint – a fekélyek utáni kezelésekkor segíti a gyorsabb felépülést.

Hogyan alkalmazzuk?

Belsőleg – Szárított herba: 1 evőkanálnyi szárított herbát keverjen el 4 dl meleg vízben, majd szűrje le.

Megfázás esetén: naponta igyék 1 csésze teát.

Kivonat: 2-5 csepp kivonatot tegyen a fogmosó vízbe.

Mirha illóolaj: Erős vírus és baktériumölő, gyulladáscsökkentő, sejtregeneráló, tonizáló, és hurutoldó. Különösen hatékony a szájnyálkahártya és a gége betegségeinek kezelésében. Kiváló bőr- és szájápoló, ezért gyakori összetevője a szájvizeknek és fogkrémeknek. Elősegíti a sebgyógyulást, jó sebfertőtlenítő. Az illóolaj összetevői gyulladásgátló és fájdalomcsillapító anyagot tartalmaznak.

Vigyázat! A mirha nagyon nagy adagokban hosszú időn át használva veszélyes lehet, ezért ne lépje túl az ajánlott adagot. Ne fogyasszunk nagyobb mennyiséget, mivel intenzív izzadást, heves szívdobogást, esetenként hasmenést és fejfájást is okozhat. Csökkentheti a pajzsmirigy működést. Pajzsmirigy alulműködése esetén nem ajánlott. Vesebetegek, vagy terhes kismamák, ne fogyasszák a mirhát mivel menstruációt serkentő hatással rendelkezik.

Birtalan Katalin – Természetgyógyász

 

Megosztás itt: facebook
Facebook
Megosztás itt: pinterest
Pinterest
Megosztás itt: linkedin
LinkedIn
Megosztás itt: twitter
Twitter
Megosztás itt: whatsapp
WhatsApp

Szólj hozzá, vitassuk meg:

Kapcsolódó, hasonló cikkek:




Tetejére görgetés