Népgyógyászat témájába született Cikkek




A természet színpompás ajándékai

Mindannyian hallottuk már a nevét és több kevesebb ismerettel rendelkezünk is róla, azonban a sok jótékony hatása miatt érdemes nem csak a nevét említeni, hanem …

Tovább olvasom →

A rostok fontos szerepe a táplálkozásban

Világszerte egyre gyakoribbak az emésztőrendszeri megbetegedések és ennek következtében a társbetegségek is emelkednek, úgymint elhízás, allergia, cukorbetegség, szív- és érrendszeri problémák, magas koleszterinszint, daganatok stb. …

Tovább olvasom →

Világkörüli utazás az immunerősítés nyomában – a kultúrák egészségmegőrző hagyományai, növényei és ételei révén

Az immunrendszerünk olyan csodálatos és összetett rendszer, amely folyamatosan munkálkodik a háttérben, megvédve minket a kórokozóktól és fenyegetésektől. Ahogy egy világkörüli utazás során felfedezzük a …

Tovább olvasom →

Vajon melyik „zöldség” teszi ezt?

Védi a szívet, elállítja az orrvérzést, és a te kamrádban is van – A lilahagyma Nem is gondolnád, hogy mennyi tápanyagot, antioxidánst tartalmaz ez a …

Tovább olvasom →

Gyógynövények fűszerként? Naná!

A Bükkszentkereszti Gyógynövényes Párnák alkotói útba igazítják a kezdő, de haladó fűszerkedvelőket is. Napi szinten dolgoznak a természet adta gyógyító hatású növényekkel, de nem csak …

Tovább olvasom →

Euphorbia Hirta a Szőrös kutyatej

Az 1980-as években nem volt még számítógép és Afrikában még könyvtárak sem, amik tudományos leírásokat tartalmaztak volna a gyógynövényekről. Sikerült rátalálni egy Afrikai Gyógynövény gyűjteményre, …

Tovább olvasom →

Bodorrózsa tea a teák Királynője

A Cistus creticus (bodorrózsa, cisztusz rózsa, rózsaszín sziklarózsa) a szuharfélék családjába és a mályvavirágúak rendjébe tartozó, cserjés növényfaj. Származását tekintve a mediterráneumban őshonos. Virága általában …

Tovább olvasom →

A Spirulina hatásai

A Spirulina mikroszkopikus vízinövény, több mint 500 millió éve terem a földön, az emberi szervezet számára rendkívül értékes anyagok kombinációját tartalmazza. Némely közülük meglehetősen ritka …

Tovább olvasom →

Grapefruitmag kivonat – a természetes antibiotikum

A grapefruit (Citrus paradisi) a citromfélék nemzetségébe, a Rutaceae (rutafélék) családjába tartozik. Intenzív kutatások bebizonyították, hogy a grapefruitmag kivonat baktériumok, vírusok, gombák, paraziták ellen is …

Tovább olvasom →

Zsurló a kétéltű csonterősítő

A mezei zsurlót (equisetum arvense) kétéltű növénynek is szokták emlegetni és kicsi bolygónk igen régi lakója, körülbelül 400 millió éve él itt a Földön, tanúként …

Tovább olvasom →

„Egyetlen tudatos lélegzet is meditáció” – Eckhart Tolle

Sosem lenne szabad megfeledkeznünk arról a tényről, hogy milyen csodálatosak is vagyunk Mi emberek! Élhetjük azt az életet, amit kialakítottunk úgy, hogy közben testünk hűen …

Tovább olvasom →
Jód a jó(d)barát

Jód, a jó(d)barát

Árvay Bálintnak hívnak. Hosszú évekkel ezelőtt saját életemben és családunkban felmerült összetett egészségügyi kihívások irányították rá a figyelmemet a funkcionális szemlélet fontosságára, s tereltek aztán …

Tovább olvasom →



Tetejére görgetés