Gyógynövények fűszerként? Naná!

Gyógynövények fűszerként? Naná!

A Bükkszentkereszti Gyógynövényes Párnák alkotói útba igazítják a kezdő, de haladó fűszerkedvelőket is. Napi szinten dolgoznak a természet adta gyógyító hatású növényekkel, de nem csak párnák készülnek belőle, hanem mesterien alkalmazzák a gasztronómia területén is.

„Meglepő vagy sem, de a levendula, a citromfű, a menta, a rozmaring, a kakukkfű, a majoránna, a bodza, a zsálya, az izsóp, de még a kamilla is mind olyan gyógynövények, amelyek akár fűszerként is használhatók! Lássuk hát, melyik mikor ajánlott?


KÍVÜL-BELÜL HATÉKONY – GYÓGYNÖVÉNY VAGY FŰSZER

Levendula – illatát mindenki szereti, de ételben jóval kevesebben

Gondoltad volna, hogy a levendula virága, szára, de még a levele is felhasználható más-más célokra a konyhában? Mi ízesíthető levendulával? Széles a paletta, hiszen használható lekvárok, zselék ízesítőjeként például eperrel vagy sárgabarackkal párosítva, szörpként, szirupként, csokoládékba és bonbonokba főzve, teának, linzeres kekszbe díszítésként, salátaöntetként, mediterrán ragukhoz vagy például mézes kacsamellhez.

Figyelem: a levendulát a főzéskor fűszerként kell kezelni, vagyis egy csipetnyi is elég belőle, máris isteni lesz, amit vele készítesz!

Citromfű – az illatos levelű fűszer és gyógynövény

Használd saláták, töltelékek, gyümölcslevesek, mártások, főzelékek vagy gomba-, szárnyas-, hal- és vadas ételek fűszerezéséhez. Szereted a különleges édességeket? Akkor bátran kísérletezz, és használd desszertek, limonádé, vaníliapuding, illetve koktélok ízesítésére.

Menta – ezt senkinek nem kell bemutatni

Biztosan ittál már mentás limonádét a nyári hőségben, vagy éppen forró mentateát a téli hideg idején. De azt tudtad, hogy a menta használható zselékhez, szirupokhoz, cukorkákhoz, fagylaltokhoz, gyümölcssalátához? Ezen kívül akár egy egyszerű zöldsalátát is feldobhatsz vele. Angliában például báránysültet csak mentaszósszal fogyasztanak, de jól illik a halhoz is.

Rozmaring – az őszi receptek kötelező eleme

A rozmaring kitűnően passzol a kacsa- és bárányhúsos fogásokhoz, és minden őszies ételhez. Bátran használd gyümölcsös fogásokhoz is, mert rendkívül különleges ízt kölcsönöz nekik.

Kakukkfű – a kitűnő köhögéscsillapító, gyomorjavító, görcsoldó

A kakukkfű virága vágott vagy morzsolt formában leginkább nehezebben emészthető levesekhez ajánlott, ilyen a bab, a borsó, a burgonya, a paradicsom, a hal vagy a káposzta. Ezen túl baromfi-, marha- és vadételekhez, töltött káposztához, véres és májas hurka mellé, körözöttekbe, de növényi ecetek és a vörösbormártás készítésekor is jó, ha előkerül. Petrezselyemmel keverve kitűnő fűszeres vajat készíthetsz belőle.

Majoranna – szárított, morzsolt levele és virágzata a fűszer

A majoránna étvágygerjesztő, szélhajtó, gyomorerősítő, nyugtató hatású fűszer, ezért gyógyteák elengedhetetlen alkotórésze. Felhasználható még levesek – főleg krumpli- és gombaleves -, főzelékek, mártások, húsételek, továbbá kolbász és hurka, de akár borok ízesítésére is.

A majoranna szinte nélkülözhetetlen kacsa, bárány, birka, továbbá grillételek, májas és véres töltelékek elkészítésénél, mert tompítja vagy elveszi a húsok mellékízét.

Bodza – az egész évben használatos lég-, vér- és vesetisztító

A bodzának a népi gyógyászatban ismert hatásai mellett olyan előnyei is vannak, amelyek miatt az étkezésben is érdemes alkalmazni. Termése mellett a virágját gyógyteának is felhasználhatod, ugyanis virágja tartalmaz izzasztó glikozidát, rutént, illóolajat, cukrot, cseranyagot, kéksav glikozidát és C-vitamint. Termése tartalmaz gyümölcssavat, C- és A-vitamint, cukrot, cseranyagot, nyomelemeket, illóolajokat. A bogyókból lekvár készül, de frissen is használható szörpnek készítve vízzel, vagy más gyümölccsel együtt.

Zsálya – a bölcsesség fűszere

A zsálya az ókori görögök és rómaiak szemében az öregek bölcsességét, a hosszú életet jelképezte. A zsálya nagyon jól megy a paradicsomos ételekhez, így kiváló alkotóeleme az olaszos paradicsomos mártásoknak. Az olasz frittatákban, rizottókban is gyakori fűszer, pizzákhoz is szokás használni, de a húsos ragukhoz vagy levesekhez is nagyon jól illik. A húsok közül nem igazán van kedvence, mindegyikhez tökéletesen idomul, bár legtöbb esetben a szárnyasokhoz kötik, de nagyon illik a sertéshúshoz, a marhahúshoz és a bárányhoz is. Gazdagítható vele a pizzatészta, vagy akár a házi kenyeret is feldobhatjuk ezzel a zöldfűszerrel.

Figyelem: A zsálya meglehetősen erős ízű, így vigyázz azzal, hogy mennyi fűszert teszel az ételbe.

Izsóp – a gyógyító kerti fűszer

Kissé kámforos, fűszeres illatú, enyhén kesernyés ízű fűszernövény. Ezért használható emésztési problémák esetén: enyhíti a hasfájást, serkenti az emésztősavak termelődését, megszünteti a puffadást és az ezzel járó szeleket. Az izsóp segít csillapítani a megfázás és az influenza tüneteit: elsősorban a torokfájást, a náthát, a hurutot és a köhögést, hozzájárul az asztma tüneteinek kezeléséhez is. Vegetáriánus vagy csirkés ételekhez is jól passzol: készíthetsz izsóp fűszeres csirkemellet, de akár izsópos zöldségsalátát, esetleg egy finom paradicsomos, sajtos padlizsánt is izsóppal.

Kamilla – már az ókori egyiptomiak is használták

A fertőtlenítő hatásáról ismert gyógynövényt kevesek alkalmazzák fűszerként, holott jellegzetesen aromás íze, ragyogó sárga színe az ételekben, salátákban való használatát is lehetővé teszi. Teája izzasztó hatású, ezért megfázásos betegségek idején javasolt fogyasztani, de a gyomor és a bélnyálkahártya gyulladásos megbetegedései esetén is érdemes használni.

Meghoztuk a kedved a főzéshez?”

Forrás: bukkigyogynoveny.hu  

Megosztás itt: facebook
Facebook
Megosztás itt: pinterest
Pinterest
Megosztás itt: linkedin
LinkedIn
Megosztás itt: twitter
Twitter
Megosztás itt: whatsapp
WhatsApp

Szólj hozzá, vitassuk meg:

Kapcsolódó, hasonló cikkek:




Tetejére görgetés