Miért fogyasszunk lecitinben gazdag élelmiszereket?

lecitin

Miért fogyasszunk lecitinben gazdag élelmiszereket?

A lecitin jelentőségét kutató amerikai tudósok fedezték fel, hogy a lecitin csökkenti az ereket megbetegítő homocisztein mennyiségét. Ezen túlmenően vizsgálataikban addig jutottak, hogy a lecitin lejjebb viszi a magas vérnyomást, gátolja az epekő kifejlődését. Szerintük jó okkal feltételezhető, hogy a lecitin erősíti az idegrendszert, javítja a koncentráló képességet, azaz mintegy meghosszabbítja a test és a szellem fiatalságát.

– Segíti a sejthártya felépülését, a zsírnak és a zsíroldékony anyagoknak a sejtfalon keresztül történő vándorlását
– Szerepe van a szaporodásban, a magzati, valamint az újszülöttkori fejlődés elősegítésében.
– Nőkre gyakorolt jótékony hatása: sok tanulmányt végeztek annak bizonyítására, hogy a lecitin fontos szerepet tölt be a nők reproduktív egészségében. Egyes kutatások arra jutottak, hogy a terhesség alatt szedett lecitin támogatja a magzat egészséges fejlődését, ugyanis a szervezet kolinná bontja le azt. Fontos tudni továbbá, hogy a lecitin segít megőrizni a mellek egészségét, különösen a mellben található mirigyek és sejtek állagát.
– Férfiakra gyakorolt jótékony hatása: a férfiak ondója eleve rengeteg lecitint tartalmaz. Ha diétánkat szója-lecitinnel egészítjük ki, azzal serkenthetjük a prosztata váladéktermelését, ami pedig az ondó mennyiségi növekedéséhez vezet.
– Elengedhetetlenül fontos a máj, az epehólyag és a szív egészséges működésének fenntartásában.
– A lecitin a májra is jótékony hatást gyakorol. Kísérletek bizonyítják, hogy alkalmas a májgyulladás okozta májkárosodás gyógyítására is.
– Ez az idegrendszer felépítésében résztvevő anyag az Alzheimer-kórban szenvedők emlékezőképességének fejlesztésében, a velőcső-záródási rendellenességek megelőzésében, a kitartást igénylő sportokat űzők teherbíró képességének növelésében, valamint bizonyos pszichirátriai gyógyszerek szedésével együtt járó arcizomrángás kezelésében is szerepet játszhat.


 

Az ételek elkészítésénél is gyakran használják, főként pékáruknál, csokoládéknál, a margarinnál, és a majonéznél is. Ennek oka, hogy kiváló nedvesítő, tartósító, és emulgeáló.
A lecitint használják az orvostudományban is, továbbá műanyagok, gyógyszerek, növényvédőszerek, kozmetikai termékek, szappanok, és festékek előállításánál is.

Miben található?

A táplálékaink közül természetes lecitinforrások a növényi olajok (például a szója, repce, len és napraforgó), a hüvelyesek (lencse és borsó), a kukorica és búzacsíra, a teljes kiőrlésű gabonafélék, az állati eredetűek közül pedig például a máj, a tojássárgája, a tej. A szója különösen gazdag lecitinben, nem véletlen, hogy az étrend-kiegészítőként kapható lecitinkészítmények legfontosabb alapanyaga a szója. A lecitin fogyasztásához kapcsolódó mellékhatás nem ismert, túladagolásának veszélye sem áll fenn. A természetes lecitinnel évente több, 3-4 hétig tartó kúrát is végezhetünk. A kereskedelmi forgalomban kapható lecitin (foszfatidilkolin) javasolt adagja 3-7 gramm naponta.

Egyes felszívódási zavarok esetén kellő óvatossággal adható, mivel a foszfatidilkolin kiegészítés hatására hasmenés, zsírszéklet jelentkezhet.
A lecitin túladagolása izzadást, rosszullétet, hányást, haspuffadást és hasmenést okozhat.

Megosztás itt: facebook
Facebook
Megosztás itt: pinterest
Pinterest
Megosztás itt: linkedin
LinkedIn
Megosztás itt: twitter
Twitter
Megosztás itt: whatsapp
WhatsApp

Szólj hozzá, vitassuk meg:

Kapcsolódó, hasonló cikkek:




Tetejére görgetés