A szelén létfontosságú nyomelem, antioxidáns. Bizonyos mennyiséghez hozzájut a szervezet az elfogyasztott táplálékból, azonban a legújabb kutatások azt mutatják, a szelénfelvétel az intenzív kemizálás és a savas esők miatt átlagosan 50% -kal csökkent Európában.
A szelén megakadályozza vagy legalábbis lassítja a szövetek öregedését. Közömbösíti néhány rákkeltő anyag hatását, és védelmet nyújt bizonyos daganatos megbetegedésekkel szemben.
Fontos a hasnyálmirigy működéséhez és a testszövetek rugalmasságához, csökkenti a haj korpásodását is. Fontos tudni a szelén és az E-vitamin szinergikus hatásáról, ami azt jelenti, hogy együttesen erősebben hatnak az egészséges szívműködés biztosítására és az antitestképzésre, mint külön-külön.
A kínai Keshan tartományban előforduló tömeges szívizom-rendellenességet is a szelénhiány okozta, innen ered a Keshan-betegség elnevezés.
Miért fontos szelénben gazdag élelmet fogyasztani?
– Védelmezi a szervezetet a káros szabad gyökök elszaporodásával szemben, melyek bizonyos típusú rákos elváltozáshoz vezethetnek (pajzsmirigy, prosztata, emlő, máj és hasnyálmirigy rák)
– Szívizomvédő – anti atherogén hatás. Védi a szívet és az érrendszert, késlelteti az érelmeszesedést, érszűkületes megbetegedések esetében, javítja a vérkeringést, gátolja a plakkok, a trombózis és a fekélyek kialakulását.
– Részt vesz a mérgező hatású arzén és higany megkötésében
– Felelős az egészséges férfispermiumok létrehozásáért és a prosztatamirigy működéséért. Fokozza a hím ivarsejtek anyagcseréjét, javítva a megtermékenyülés esélyét.
– Termékenységet, fertilitást javító és stimuláló hatás, Csökkenti a változókor tüneteit, a hőhullámokat. Növeli a libidót
– Öregedésgátló. Késlelteti az öregedés folyamatát
– Immunstimuláló – antivirális hatás
– Serkenti az agyműködést
– Javítja a máj és hasnyálmirigy működését. Megelőzi a cukorbetegség kialakulását
– Serkenti és javítja a pajzsmirigy működést, aktiválja a pajzsmirigy hormonjait, védelmet nyújt a thyroiditis tumor kialakuása ellen
– Asztma és allergia elleni védőhatás
– Biztosítja a haj, körmök egészségét és javítja a bőr rugalmasságát
– Méregteleníti a szervezetet. Csökkenti a dohányzás, elhízás, alkohol és gyógyszerfogyasztás káros melléktüneteit.
– Csökkenti az izületi gyulladásokat
Mik a szelénhiány tünetei?
– Szívbetegségek (szívkoszorúér betegség, szívritmuszavarok)
– Emelkedett koleszterin szint
– Májkárosodás, májbetegségek
– Rosszindulatú betegségekre való hajlam
– Csökkent pajzsmirigy működés (Hypothiroidism, Hashimoto kór)
– Ingerlékenység, csökkent stressztűrő képesség
– Hajhullás
– Sterilitás
– Gyenge immunrendszer. Asztma, allergiák
– A bőr korai öregedése
– Fertőzésekre fokozott hajlam
Milyen betegségekben ajánlatos szelént szedni?
– Pajzsmirigygyulladás. Hypothyroidism
– Immunrendszer gyengesége
– Szívbetegségek
– Aszthma
– Hajhullás, főleg ha autoimmun eredetüek
Szelénben gazdag élelmiszerek
– Virágpor
– Brazil dió (100gramba 1900mcg szelén található), külömböző magvak (diók, napraforgómag, tökmag)
– Sörélesztő
– Brokkoli,
– Barna rizs
– Káposzta
– Gombák
– Hagyma
– Fokhagyma
– Halak(főleg a zsíros fajták), kagylók (főleg zöldkagyló)
– Bárányhús
– Máj
– tojás
– Ginzeng
– Kamilla
– Borsmenta
Mire vigyázzunk?
Nagy adagban (2400 mcg felett) a szervetlen kötésű szelén mérgező lehet. Ilyenkor a lehellet, vizelet és izzadság fokhagyma szagú lesz, anélkül, hogy fokhagymát fogyasztottunk volna. Extrém esetekben emésztési rendellenességet, hajhullást, vagy súlyos idegkárosodást is okozhat. Lehetőleg ne fogyasszunk napi 500mcg-nál nagyobb dózist mert ez már káros lehet.
Birtalan Katalin – természetgyógyász
Mivel a csipkebogyó szezonnak most van itt az ideje, ezt a gyógybort könnyen el tudjuk készíteni friss csipkebogyóbol, de ha megszárítjuk, akkor az év bármelyik szakaszában is elkészíthetjük. A lényeg az, hogy ez egy nagyon hatásos házi gyógybor ami jó lenne ha minél több háztartásban kéznél lenne, hiszen sok nyavajában tud nekünk megoldást nyújtani.