Oregánó a széles spektrumú antibiotikum

Oregánó a széles spektrumú antibiotikum

A népi gyógyászatban az oregánót a gyomor-bél rendszer betegségeinek kiváló gyógyszereként tartják számon. Alkalmazásával a nehéz ételeket könnyebb megemészteni, csökkenti a hasmenést, és gyengéden aktiválja az epeképződést.

Az oregánó elnevezés az ajakos növény latin nevéből, Origanum vulgaréból ered, és vadmajoránnának is nevezik. Az oregánó a meleg éghajlatot kedveli, és ezért legjobban a Földközi-tenger vidékén terem, de Közép-Európa más meleg vidékein is. A népi gyógyászatban az oregánót a gyomor-bél rendszer betegségeinek kiváló gyógyszereként tartják számon. Alkalmazásával a nehéz ételeket könnyebb megemészteni, csökkenti a hasmenést, és gyengéden aktiválja az epeképződést.

Az oregánó-olaj kiválóan alkalmas az emésztő- és a légzőrendszer mindenféle akut fertőzésének kezelésére. A borsika, a fahéj, a kakukkfű, a szegfűszeg és a teafa mellett Paul Belaiche francia kutató szerint az oregánó is a legszélesebb spektrumú antibiotikus hatással rendelkező illóolajokat termelő növények csoportjába tartozik. Munkájában, a Traité de Phytothérapie et d’Aromathérapie-ban. (Párizs, 1979) leírt kísérletek szerint az oregánó-olaj a kakukkfűolaj után a legerősebb természetes antibiotikum számos baktérium ellen. A teafaolajra ezek a korai vizsgálatok még nem térnek ki.


Az oregánó ugyanazon kórokozók ellen hatékony, mint a kakukkfűolaj.

Hatóanyagok és alkalmazás

Az illóolaj fő hatóanyaga egy természetes fenol, a karvakrol. Az illóolaj és a növényből nyert készítmények erős antibiotikus és élénkítő hatást fejtenek ki a szervezetre.

          Más élénkítő hatású növényekkel, mint a kakukkfű, zsálya vagy a kamilla jól használható gyógyfűpárna készítésére, amely felmelegítve görcsök, has-, fül-, fog- és torokfájás esetén a beteg területre természetes antiszeptikus tulajdonságokkal bír.

          Az oregánó-olaj nagyszerűen képes kezelni a különböző bőrproblémákat, különösen a pattanásokat, ajakherpeszt és gombás fertőzéseket. Alkalmazzuk az oregánó-olajat közvetlenül az acne által fertőzött területen, hogy megszüntessük a foltokat.

          A bőrbetegségek könnyebben leküzdhetőek, ha a tusfürdőnkhöz is hozzáadunk néhány cseppet ebből az olajból.

          Az oregánó-olaj vírusellenes tulajdonságokkal bír, ami segít megszüntetni az ajakherpeszt, ha már akkor el kezdjük kenni a felületet, amikor még csak érezzük, hogy a herpesz kialakulóban van.

          Az oregánó-olaj hatékonyan kezeli a lábgombásodást és az ótvart, mivel mindkettőt a dermatophye gomba okozza, amit a bőr cukor és fehérjetartalmából táplálkozik.

          Az oregánó-olaj természetes gombaölő tulajdonságokkal rendelkezik, tönkreteszi a gomba sejtfalát, így megszünteti a fertőzést.

          Az oregánó-olaj timolt is tartalmaz, ami sok szájöblítő összetevői között megtalálható. A timollal az ínybetegségeket és a fogfájást is kezelhetjük.

          Az oregánó-olaj segíthet növelni a fehérvérsejtek aktivitását és serkentik a nyirokrendszert. Ezáltal az oregánó-olajjal leküzdhető a megfázás és az influenza, a megfázásos tünetek, az orrdugulás, a torokfájás, a köhögés és az orrfolyás is.

          Az oregánó-olaj kiválóan csökkenti az emésztési problémákat is. Az aktív összetevői görcsoldó és frissítő tulajdonságokkal rendelkeznek, így segítenek enyhíteni az emésztési zavar, a tengeri betegség, a hasfájás, a hasmenés, az irritábilis bélszindróma és a gyomorrontás tüneteit.

          Az oregánó-olaj erős gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító.

Az oregánó-teát a következőképpen kell elkészíteni: egy púpozott teáskanál oregánót 1/4 liter forrásban lévő vízzel öntsünk le, egy csészealjjal fedjük le, és 15 perc múlva szűrjük le. Ha egy kis mézzel megédesítjük, kiváló szert nyerhetünk hörghurut és száraz köhögés ellen. A lándzsás útifű, a kakukkfű, a harmatfű vagy a martilapu ideális kiegészítői a köhögés elleni keveréknek. Gyomor- és bélpanaszok esetén mézet ne tegyünk a teába.

Az oregánó illóolajának alkalmazása akut gyulladásoknál is hatásosnak bizonyult. Vegyünk be 2 óránként 3 csepp oregánó-olajat egy kis teáskanál napraforgóolajjal összekeverve. Ne alkalmazzuk napi 10 alkalomnál többször. A napraforgóolaj ideális hordozó az oregánó hatóanyagai számára, és megakadályozza a fenolok esetleges irritáló hatását.

A lehetséges irritáció elkerülése érdekében az oregánó-olajat soha ne vigyük fel hígítatlanul a bőrre, és ne szedjük 2-3 hétnél hosszabb ideig, mert a fenolok zavarokat okozhatnak a máj anyagcseréjében. Ha fűszerként vagy teában alkalmazzuk, akkor ez a veszély természetesen nem áll fenn. Mivel az oregánó-olaj nagyon gyorsan megöli a kórokozókat, nincs is rá szükség, hogy hosszú ideig szedjük.

Terhesség idején ne használjuk!

 

A népi gyógyászatban a bőr allergiás kiütései esetén oregánó-fürdőt használnak. Ehhez 50-60 g oregánóból és 1 liter vízből készítsünk erős teát, és ezt hetente egyszer adjuk hozzá a fürdővízhez.

 

Birtalan Katalin-természetgyógyász

 

Megosztás itt: facebook
Facebook
Megosztás itt: pinterest
Pinterest
Megosztás itt: linkedin
LinkedIn
Megosztás itt: twitter
Twitter
Megosztás itt: whatsapp
WhatsApp

Szólj hozzá, vitassuk meg:

Kapcsolódó, hasonló cikkek:

meggy

Meggyre, fel!

A meggy fogyasztása leghatásosabb, ha fáról történik. Ez a gyümölcs ugyanis nem utánaérő. Ha leszedjük a fáról hamarosan romlásnak indul.

Tovább olvasom »



Tetejére görgetés