A hordóba zárt multivitamin

kaposzta

A hordóba zárt multivitamin

A tél vitaminbombája, megelőzi a rákos daganatok, az érelmeszesedés, a szívinfarktus kialakulását, javítja az emésztést, erősíti az immun és idegrendszert.

 

A káposzta az egyik leggyakrabban használt és legrégebben termesztett zöldségünk s a mai kutatási eredmények szerint az egyik legegészségesebb és legkitűnõbb rákellenes táplálékunk. Sajnos, télen vásároljuk a drága egzotikus gyümölcsöket, melyeket legtöbbször zölden szednek le a fáról, eröltetve érlelnek és gombaölő vegyszerekkel fújnak be, ahelyett hogy az olcsó, hazai természetes vitaminforrásokhoz nyúlnánk, mint például a hordós savanyúkáposztához.

Miért olyan értékes a savanyú káposzta?


A savanyú káposzta és annak leve tele van C Vitaminnal (20 mg/100 gr – 200 g savanyú káposzta fedezi a szervezet napi C-vitamin szükségletét) és más hasznos tápanyaggal, mint például : A- provitaminnal, B1-vitaminnal(0,03 mg/100 g) és B Complex Vitaminokkal, E Vitaminnal, K Vitaminnal (100 g tartalmazhatja a napi ajánlott adagnak akár a kétszeresét is), niacinnal (0,1 mg/100 g) és karotinnal(0,02 mg/100 g). Tartalmaz továbbá folsavat – B9-vitamint is, amely javítja a C-vitamin hasznosulását a szervezetben. Magas kolin tartalma (B komplex tagja), a zsírok anyagcseréjében tölt be fontos szerepet, melyről köztudott hogy csökkenti a vér zsírszintjét. Az ásványi anyagok közül pedig foszfor, kalcium, kálium, magnézium, cink, és nátrium található benne, valamint fontos nyomelemek is, amelyek közül legfontosabb a kén. Víztartalma is magas (92,5 g/100 g), 100 gramm káposzta mindössze 3,4 gramm szénhidrátot, 1,1 gramm fehérjét, 0,2 gramm zsírt, ként tartalmazó aminósavakat, mustárolajat és 2,47 gramm élelmi rostot is tartalmaz. A savanyú káposzta energiatartalma alacsony: 100 grammja csupán 20 kilokalóriát (kcal) tartalmaz, magas rosttartalma miatt viszont rendkívül laktató, segíti az emésztést és pucolja a beleket.

A savanyúkáposzta fogyasztásának jótékony hatásai

Erjedése során, a savanyúkáposztában probiotikus tejsavbaktériumok keletkeznek, melyek aktívan hozzájárulnak az erjedési folyamatokhoz, ezzel nagymértékben megnövelve a káposztában található C és B Vitamin tartalmat.

A savanyúkáposztában lelhető tejsav azon kívül, hogy megakadályozza az élelmiszerek rothadását, segíti helyreállítani a bélrendszer felborult egyensúlyát, értékes rostjai seprűként takarítják le a bélfalra rátapadt bélsárt, vízhajtó hatása révén pedig lehetővé teszi a salakanyagok gyors kiürítését a szervezetből. A savanyú káposzta és annak leve javítja a széklet állagát és mennyiségét, ezért ajánlják a dietetikusok olyan nagy előszeretettel azoknak az egyéneknek akik székrekedés problémákkal küszködnek. Mivel a savanyúkáposztalé erősíti a bélflóra szaporodását, már napi 1 dl elfogyasztott lé képes erősíteni immunrendszerünk tökéletes működését, napi 3 – 4-szer történő fogyasztása kiegészítheti az irritált vagy gyulladt vastagbél kezelését, hatásos bakteriális erjedésnél, továbbá az emésztőrendszer működésének egyensúlyzavara esetén is.

A savanyú káposzta rendszeres fogyasztásával megelőzhető a szívinfarktus, agyvérzés, egyes depressziós állapotok és sok más civilizációs betegségek kialakulása, valamint a cukorbetegek esetében segíthet a vércukorszint ingadozásának csökkentésében. Magas B Komplex, főleg B9, B12 és acetilkolin tartalma miatt ajánlják idegrendszeri megbetegedések és depresszió ellen.

A benne megtalálható izotiocián (rákellenes anyag), valamint magas C vitamin tartalma megakadályozza a daganatos sejtburjánzást, védve ezáltal szervezetünket a máj, tüdő, mell és vastagbélrák kialakulása ellen.

Magas ásványianyag, kén és K Vitamin tartalma erősíti a csontrendszert, megelőzve ezáltal az oszteoporózis kialakulását.

Fontos tudni!

Emésztőrendszeri betegségben szenvedőknek, epebetegeknek, puffadásra hajlamosaknak ez a savanyított eledel problémákat okozhat pont a magas élelmirost- és illóolaj tartalma miatt, ezért ezek a betegek csak kicsi mennyiségben fogyasszák, vagy ha lehet, kerüljék. Magas K vitamin tartalma miatt azok a személyek melyek véralvadási problémákkal küszködnek, akiknél fennál a trombózis veszélye, azok csak nagyon kis mennyiségben fogyasszák, semmi esetben se kúraszerűen.

A savanyú káposztát és annak levét nyersen a legjobb fogyasztani, főzéssel sajnos elveszíti fontos C vitamin tartalmát!, mindez ellenére főzve is fogyaszthatjuk, hiszen értékes tápanyagai és rosttartalma azért megmaradnak, ezáltal finom és tápláló eledelt jelentve szervezetünk számára.

 

Birtalan Katalin – természetgyógyász

Mivel a csipkebogyó szezonnak most van itt az ideje, ezt a gyógybort könnyen el tudjuk készíteni  friss csipkebogyóbol, de ha megszárítjuk, akkor az év bármelyik szakaszában is elkészíthetjük. A lényeg az, hogy ez egy nagyon hatásos házi gyógybor ami jó lenne ha minél több háztartásban kéznél lenne, hiszen sok nyavajában tud nekünk megoldást nyújtani.

Megosztás itt: facebook
Facebook
Megosztás itt: pinterest
Pinterest
Megosztás itt: linkedin
LinkedIn
Megosztás itt: twitter
Twitter
Megosztás itt: whatsapp
WhatsApp

Szólj hozzá, vitassuk meg:

Kapcsolódó, hasonló cikkek:




Tetejére görgetés