Papaya – az enzimekben gazdag egzotikum

papayaa

Papaya – az enzimekben gazdag egzotikum

Egészségünk megőrzése elsősorban az emésztő-enzimrendszer erősségétől függ. A papain enzim kiválóan alkalmas az élő szövetek és a bélfalak megtisztítására és lehetővé teszi a tökéletes emésztést a gyomorsavhiányos emberek számára is. Gyomorsav hiányában a fehérje emésztéshez szükséges pepszin nem képes teljes mértékben kifejteni a hatását. Ha túl sok gyomorsav képződik, a papaya természetes savlekötőként megszünteti a gyomorégést, a mesterséges savlekötők mellékhatásai nélkül.

 

A papaya egy körteformájú gyümölcs zöldessárga vékony héjjal. Gyümölcshúsa puha és lédús. A Karib-szigeteken őshonos, papaya- vagy dinnyefa, ma a trópusok egyik legelterjedtebb haszonnövénye. Azon ritka növények közé tartozik, melynek minden részét (a gyökerétől a magjáig) hasznosítják.

Csak a zöldpapaya gyümölcs héja alatt és a levelében található meg a papain enzim, amely a tömegének 35-szörösét kitevő állati fehérje megemésztésére képes.


A papain enzim hatékonyságát nem befolyásolja a belekben uralkodó aktuális kémhatás. A legtöbb enzimünkkel ellentétben a papin enzim savas pH-jú környezetben is jól működik. Hatását az étkezések után fejti ki legeredményesebben. Nemcsak a biztos székletet garantálja, hanem az elfogyasztott táplálék „szakszerű”, gyors lebontását is. Rendszeres fogyasztásával megszüntethető a kiadós étkezések utáni kellemetlen teltségérzet. Az emésztési tranzitidő lerövidítésével csökken a szervezetben a zsír felhalmozódásának és a méreganyagok felszívódásának a lehetősége.

A rosszul emésztett fehérje az emésztőrendszerben hozzájárul ahhoz, hogy a nyálkás fehérjeanyagok, az ú.n. mucoproteinek a belek nyálkahártyáira rakódjanak le. Az elégtelen fehérjeemésztés már önmagában is alacsony energiaszintet, a szervezetben önmérgező és egyéb nem kívánatos folyamatokat eredményezhet és egy sor betegség, pl. székrekedés, köszvény, cukorbetegség, magas vérnyomást, stb. hátterében állhat. A papaya rendkívüli hatékonysága az enzimaktivitásban rejlik.

A papain felszabadítja a fehérjék építőköveit, az aminosavakat (pl. a sejtfalakat erősítő alanint, stb.), ez csökkenti az emésztetlen fehérjék rothadási folyamatait, és így jó hatású az immunrendszerre is. A papain enzim kiválóan alkalmas a bélfalak megtisztítására minden nem oda való anyagtól (nyálkáktól, elhalt szövetektől), ezáltal gátolja számos betegség (magas vérnyomás, cukorbetegség, köszvény, székrekedés stb.) kialakulását.

A papain lehetővé teszi a tökéletes emésztést a gyomorsavhiányos emberek számára is. Gyomorsav hiányában a fehérje emésztéshez szükséges pepszin nem képes teljes mértékben kifejteni a hatását. Ha túl sok gyomorsav képződik, a papaya természetes savlekötőként megszünteti a gyomorégést, a mesterséges savlekötők mellékhatásai nélkül.

A papaya növény és gyümölcse az enzimeken kívül növényi fehérjéket, ásványi anyagokat és vitaminokat is tartalmaz.

A fehérjék építőkövei az aminosavak. A papaya számos esszenciális aminosavat tartalmaz, köztük az arginint is. Az argininnek az ondótermelésben és a vér tisztaságának fenntartásában van fontos szerepe. Magasabb szintje növeli az izomtónust és csökkenti a szervezetben a zsír felhalmozódását.

 

Birtalan Katalin – természetgyógyász

Mivel a csipkebogyó szezonnak most van itt az ideje, ezt a gyógybort könnyen el tudjuk készíteni  friss csipkebogyóbol, de ha megszárítjuk, akkor az év bármelyik szakaszában is elkészíthetjük. A lényeg az, hogy ez egy nagyon hatásos házi gyógybor ami jó lenne ha minél több háztartásban kéznél lenne, hiszen sok nyavajában tud nekünk megoldást nyújtani.

Megosztás itt: facebook
Facebook
Megosztás itt: pinterest
Pinterest
Megosztás itt: linkedin
LinkedIn
Megosztás itt: twitter
Twitter
Megosztás itt: whatsapp
WhatsApp

Szólj hozzá, vitassuk meg:

Kapcsolódó, hasonló cikkek:




Tetejére görgetés