Foszfor

Foszfor
Foszfor

Foszfor

Jellemzés: Az életfontosságú tápanyagok felsorolásakor a foszfor feltétlenül az első helyek egyikét foglalja el. Szerves kötésben az egyes fehérjéknek, enzimeknek, vagy nukleinsavaknak az építőköve. Fontos szerepet tölt be a fehérje-, szénhidrát- és zsír-anyagcserében. Az apró akkumulátorként működő, a sejteknek közvetlen energiaforrásként szolgáló, adenozin trifoszfát (ATP) is foszfort tartalmaz.

Forrás: A foszfor szinte minden élelmiszerben megtalálható, kisebb-nagyobb mennyiségben. Hiányállapotával nem is igazán kell számolni, mert az élelmiszeripar – elsősorban savanyító adalékanyagként – egyre több foszfort használ fel, általában foszforsavként.


Általánosan ajánlott: erős csontokért, és a csontváz épségének fenntartására, fogzománc és a fogak erősítésére. Bár fő feladata az erős csontok és fogak létrehozása, gyakorlatilag minden sejtnek szüksége van rá. A kalcium után szervezetünk második legnagyobb mennyiségben előforduló ásványi anyaga. Mennyiségének 85%-a a csontokban és a fogakban van, de jelentős a vér és különféle szervek, többek között a szív, a vesék, az agy és az izmok foszfortartalma is.

Kis mennyiségben van jelen, de fontos szerepet tölt be a szervezet folyadéktereiben a kémhatás szabályozásában. Kevesen ismerik azt a tényt is, hogy szervezetünk a tartalékenergia egy részét foszforvegyületek formájában raktározza.

A foszfor részt vesz a sejten belüli, és sejtek közötti információátadásban. Foszfor kell az izom összehúzódáshoz, az agyból jövő impulzusoknak a test más részeihez való továbbításához és a hormonok kiválasztásához. A foszfátok szerepet játszanak a vér vegyhatásának szabályozásában.

A foszfor felszívódását a D-vitamin jelenléte és a megfelelő kalcium-foszfor (ideális: 2:1) arány segíti. A túlzott magnézium bevitel és gyomorsav lekötök (alumínium tartalma miatt) huzamosabb időn át tartó szedése gátolja a beépülését.

Hiány: Mai táplálkozásunk mellet hiányállapota nem alakulhat ki, legfeljebb tartós savmegkötő terápia kapcsán. Hiánya esetén nő a kalcium-kiválasztás, esetleg csontritkulás lép fel.

Túladagolás: Foszfor túladagolás esetén a standard mérgezési tünetek jelentkeznek.

Megosztás itt: facebook
Facebook
Megosztás itt: pinterest
Pinterest
Megosztás itt: linkedin
LinkedIn
Megosztás itt: twitter
Twitter
Megosztás itt: whatsapp
WhatsApp

Szólj hozzá, vitassuk meg:

Kapcsolódó, hasonló cikkek:

Karotinoidok

Karotinoidok

Jellemzés: A karotinok a legelterjedtebb természetesen előforduló növényi festékanyagok, amelyek igen sok gyümölcsben és zöldségfélében jelen vannak. Általában a növények

Tovább olvasom »
Szőlőmagkivonat

Szőlőmagkivonat

Jellemzés: A vörös szőlő apró magjából készült flavonoid tartalmú kivonat, Európában az egyik leggyakoribb gyógyhatású készítmény. A flavonoidok hatékony antioxidáns

Tovább olvasom »
D-vitamin

D-vitamin

D-vitamin (Kalciferol) Jellemzés: A D-vitamin gyűjtőnév, amely több, hasonló szerkezetű molekulát jelent. A legfontosabbak a D2- és D3-vitamin. Zsíroldékony molekula.

Tovább olvasom »



Tetejére görgetés