Graviola – avagy a tüskés alma gyógyhatásai

graviola

Graviola – avagy a tüskés alma gyógyhatásai

A graviola egy Afrika, Dél-Amerika és Délkelet-Ázsia esőerdeiben élő fa, melynek terméséből kivonat készűl. Tudományos neve Annona muricata. Több féle néven ismert, például szourszop, tüskés annónia, savanyúalma, tüskésalma stb. Több országban népi gyógyszerként használják a kérgét, levelét, gyökerét, gyümölcsét. A hatóanyaga valószínűleg egy az acetogeninek csoportjába tartozó aromás vegyületcsoport (annóna acetogeninek).
Gyümölcse a soursop (ejtsd: szúrszop), melynek fehér húsa édeskés ízű, enyhén savanyú beütéssel. Leginkább az eper, az ananász és némi citrom ízkombinációjához szokták hasonlítani. Frissen leszedve, illetve szirupok, édességek, italok formájában fogyasztható. A trópusi területek piacain gyakran találkozhatunk vele, máshol azonban csak kevesen ismerik.

Mit tartalmaz a Graviola?


Természetes tápanyagok sokasága, valamint vitaminok, fehérjék esszenciális aminosavakkal együtt, antioxidáns vegyületek, ásványi anyagok és nyomelemek, növényi szterinek találhatók a gyümölcsben.

• Antioxidáns hatású, nélkülözhetetlen C-vitamint (melynek napi szükségletének 50%-a egy bögrényi graviola gyümölcsvelővel biztosítható),
• A megfelelő emésztési funkciókhoz, valamint a gyermekkori fejlődéshez egyaránt szükséges rostokat,
• Számottevő mennyiségű vasat tartalmaz. Átlag feletti ásványi anyag tartalmának, is betudható, hogy támogatja a csontok és izmok, valamint az idegrendszer megfelelő működését: Ebből a szempontból elsősorban kalcium-, magnézium- és foszfortartalma jelentős!
• Szénhidrátokat, köztük fruktózt,
• Fehérjéket fontos aminosavakkal együtt,
• Energizáló hatású mirisztinsavat.
• A graviola B-vitamin komplexnek tekinthető, különböző koncentrációban, de tartalmazza az összes ismert B-vitamin! A B-vitaminok az emésztés javításától kezdve, az energiatermelésen át a megfelelő agyműködésig alapvetően szükségesek az egészség szempontjából.

A növényi szterinek közül a 3 legáltalánosabb, a kampeszterin, a sztigmaszterin és a béta-szitoszterol egyaránt kimutatható a Graviolában. Ezen vegyületeknek koleszterincsökkentő, illetve a sejtmembránok működésétfenntartó hatásai igazoltak.

A graviola akalmazási terüetei

Afrikai, dél-amerikai országokban vírus és parazita fertőzések, reuma, ízületi gyulladás, depresszió kezelésére használják. Méregtelenítő, megszünteti az emésztési zavarokat, segíti a sebgyógyulást, és egy léböjtkúrához is tökéletes választás. A perui Andokban már az őslakos indiánok is használták a leveleiből készült teát a hörgők hurutos betegségeinek kezelésére illetve paraziták, férgek kihajtására. Peruban az Amazonas menti indiánok a kérgét, gyökerét és leveleit elsősorban a diabétesz kezelésére, emellett szedatívumként és görcsoldóként használták. Guayanában az őslakosok a szív erősítésére, a brazil Amazóniában pedig a máj betegségeire alkalmazták.

A gravioa jótékony hatásai:

– Antidepresszív
– Antimikrobás hatása van, így hatékony a bakteriális és gombás fertőzések, valamint parazitás megbetegedések ellen egyaránt.
– Csökkenti a magas vérnyomást,
– Leve hatásos májbetegségek, hurut, hasmenés, vérhas, láz és emésztési zavarok ellen.
– A zúzott friss levelek jók a bőrkiütések ellen, az ekcéma és egyéb bőrproblémák is sikeresen kezelhetőek vele.
– Gyökere alkalmas ellenszer lehet mérgezések esetén, a leveléből készült főzettel pedig hatékonyan szembeszállhatunk a fejtetűvel és a poloskával.
– Ha borogatásként alkalmazzuk, segíti a sebek mihamarabbi gyógyulását.
– A belőle készült tea nyugtató hatással bír.
– Taiwani kutatók 2003-ban arról számoltak be, hogy a graviola fő acetogeninje, az annonacin nagyon kis koncentrációban jelentős toxicitással rendelkezik petefészek, méhnyak, emlő, hólyag, és bőrrák sejtvonalak ellen.

Az interneten sok helyen lehet olvasni mostanában arról hogy a graviola képes elpusztítani néhány máj vagy emlőrák sejttípust, amelyek rezisztensek a kemoterápiás szerekre, de igazán nem történt még semmilyen nagyobb méretű humán vizsgálat ezen a téren….igy konkrét labor eredményekkel nem tudunk szolgálni. Tehát még nem tudjuk, hogy daganatellenes kezelésként működik-e vagy sem.

Ellenjavallatok

Andrew Weil a természetes egészség guru azok közé tartozik, akik szkeptikusak a Graviola hatásaival kapcsolatban és nem javasolja a használatát [forrás: Weil]. Ő azt állitja hogy a graviola nem biztonságos, ugyanis elpusztíthatja az idegsejteket az agyban és a szervezet más részeiben, valamint Parkinson- kórhoz hasonló mozgászavarokat okozhat. Parkinson-kórban pedig elképzelhető, hogy a Graviola, a Parkinson-kór tüneteket súlyosbítja. A klinikai vizsgálatok még folynak, lehet évekre lesz szükség, míg a Graviola hatásait alátámasztani vagy cáfolni tudják.

Igazolt ellenjavallata vagy gyógyszerkölcsönhatása mindeddig nem ismert, de mindenképpen konzultáljon kezelőorvosával, ha vérnyomáscsökkentő, vérhigító hatású gyógyszert, antidepresszánsokat illetve MAO inhibitorokat szed mivel ezeknek a hatását elvben megváltoztathatja, felerősítheti.

Erős vérnyomáscsökkentő hatása miatt krónikus alacsony vérnyomás esetén használata szintén nem javasolt. A javasolt adagolás jelentős túllépése hányingerhez, hányáshoz vezethet. Ha esetleg ilyen tüneteket észlel, csökkentse a bevitt mennyiségeket! Szedatív hatásai miatt előfordulhat álmosság, aluszékonyság, ilyen esetben szintén csökkentse a bevitt mennyiséget!

Terhesség alatti fogyasztása semmiképpen nem javasolt!

Ha egészségügyi problémája van, haladéktalanul forduljon orvoshoz vagy más egészségügyi szakemberhez!
Általánosságban a gyógynövények hatásairól szóló tájékoztatásaink a népi gyógyászat hagyományain és szakirodalmon egyaránt alapulnak.

Gyógyteák, gyógynövények fogyasztása általánosságban 12 év alatt, terhesség, allergia, és egyéb érzékenység esetén nem ajánlott!

Bármely gyógynövény esetleges gyógyszer szedése melletti fogyasztása esetén mindig kérje ki orvosa, gyógyszerésze vagy más szakember véleményét!

források: http://testunkegeszsegunk.blog.hu/2013/07/26/graviola_es_amit_meg_tudnod_kell_rola

http://www.graviola.hu/

http://lexi.hu/eletstilus/20130809_graviola_a_csodanoveny.aspx

Birtalan Katalin – természetgyógyász

Megosztás itt: facebook
Facebook
Megosztás itt: pinterest
Pinterest
Megosztás itt: linkedin
LinkedIn
Megosztás itt: twitter
Twitter
Megosztás itt: whatsapp
WhatsApp

Szólj hozzá, vitassuk meg:

Kapcsolódó, hasonló cikkek:




Tetejére görgetés