Fenyőgyanta tinktúra és kenőcs készítése házilag

Fenyőgyanta tinktúra és kenőcs készítése házilag

Fenyőgyanta (kolofónium) – Az erdei fenyő természetes kivonata. Kristályos, szilárd halmazállapotú. A szappan szilárdságát fokozza. A fenyőgyanta kenőcs hasznos a reuma, seb, leégés, pattanás, ráncosodás ellen.

A fenyőszurok vagy fenyőgyanta a fenyőfélék kérgén helyenként kicsurranó, áttetsző, kellemes illatú, sárgásbarnás ragacsos nedv. A fenyőfélék természetes védekezés gyanánt termelik ki magukból a szurkot, ott, ahol letörik egy ág vagy másképp sérül a kéreg

A fenyőszurok a házipatikák jelentős, régről használt szere. Kenyérkovásszal összegyúrva gennyes sebek, kiütések gyógyítására használták. Disznózsírral összefőzve a tehén berepedt tőgyét gyógyította meg. A juhfaggyúval összefőzött gyantát bőrkeményedés puhítására, megrepedezett bőr gyógyítására használták. Vékony rétegben rákenték egy gyalult deszkára, huzatos helyen megszárították, majd lesúrolták. A porszerű gyantát állatok lábszársebeire hintették. Az igásökrök sérüléseinek gyógyítására is sikeresen alkalmazták. A kézbe, lábba beletörött tövis eltávolítására folyógyantát használtak. Rákenték a sértett testrészre, és rajta hagyták egy ideig. Amikor levették, a tövis is kijött vele.


A csángók szerint a fogat tisztítja és erőt ad a gyalogláshoz. Idős pásztorok pedig azt tartják hogy azért erős a foguk, mert gyerek koruktól kezdve gyantát rágnak.

A kozmetikai cikkeket gyártó iparban a fenyőgyanta ma is a szőrtelenítő kenőcsök alapanyagául szolgál.

 

Fenyőgyanta tinktúra – köhögéscsillapító, segít a dohányzásról való leszokásban, csökkenti az arra való hajlamot.

A tinktúrához 200 ml alkoholban elkeverünk 3-4 evőkanál fenyőgyantát, üvegben lezárva meleg helyen tartjuk 3 napig, időnként felrázva.

Javallat: köhögéscsillapítóként 3-4-szer naponta egy teáskanállal, egy evőkanál mézzel összekeverve fogyasszuk, segít a dohányzásról való leszokásban, csökkenti az arra való hajlamot.

 

Fenyőgyantakenőcs – reumás fájdalmak, ízületi gyulladás, érszűkület, visszérfekély kezelésére

7 evőkanál zsiradékot (disznózsír, kacsazsír, olívaolaj) felolvasztunk, hozzáadunk 1-1 evőkanál gyantát és méhviaszt, teljes felolvadásig keverjük, majd a tűzről levéve hozzáadunk 1 evőkanál megcukrosodott mézet. Még melegen üvegbe töltjük, 3 hónapig tárolható.

A kenőcs gyógyhatása: reumás fájdalmak, ízületi gyulladás, érszűkület, visszérfekély, trombózis, övsömör, nehezen gyógyuló sebekre, tumoros daganatok, izom fájdalmak, pikkelysömör, égések, napozás utáni leégés, furunkulus, szőrtüszőgyulladás, fiatalkori pattanás, borotválkozás utáni kenőcs, ráncosodás ellen, kézápoló, rovarcsípések ellen, 2 hónapi masszírozás után kihull a tyúkszem.

Evvel a kenőccsel 2-3-szor naponta vékony rétegben bekenjük a beteg, fájós test részt.

 

Birtalan Katalin –Természetgyógyász

 

Megosztás itt: facebook
Facebook
Megosztás itt: pinterest
Pinterest
Megosztás itt: linkedin
LinkedIn
Megosztás itt: twitter
Twitter
Megosztás itt: whatsapp
WhatsApp

Szólj hozzá, vitassuk meg:

Kapcsolódó, hasonló cikkek:

Tolvajok olaja

Az olaj története az 1400-as évekig, a mai Franciaország területén tomboló pestis járvány idejéig nyúlik vissza. Néhány ember gyógynövényekből és

Tovább olvasom »



Tetejére görgetés