Vasfű

Vasfű (Verbena officinalis)
Vasfű (Verbena officinalis)

Vasfű

Vasfű (Verbena officinalis)

A vasfű gyakran használt magyar neveihez tartozik a közönséges vasfű, a verbéna, a kakascímer, a lakatfű, a keserűfű és az uborkafű is. Az uborkafű elnevezés annak köszönhető, hogy a háziasszonyok a télére elrakott savanyú uborkát a vasfű porított gyökerével fűszerezték, annak érdekében, hogy az uborka kemény maradjon. A közönséges vasfű a verbénafélék (Verbenaceae) családjába tartozó évelő növény, melynek kedvelt előfordulási helyei a kavicsos patakok partjai, valamint az elhanyagolt lucernások. A vasfű jelentőségét alátámasztja, hogy az ókorban nagy előszeretettel alkalmazták különféle célokra. Egyes népcsoportok hiedelemvilágába például elengedhetetlen jelkép volt ez a növény. Oltárok díszeként és vallási szertartások kellékeként vált ismerté. A népi hagyomány úgy tartotta, hogy a vasfű minden gonosz ellen láthatatlanná teszi az embert. Rituális célokra az indiánok a pipájukból fogyasztották a vasfüvet, míg a rómaiak a vérszegénység kezelésére alkalmazták. Nem csak a porított gyökerét használták fel a növénynek, de likőrt is csináltak belőle, mert úgy tartották régen, hogy a likőr elfogyasztása után nő a szerelmi vágy.


Hatóanyagai: A vasfű virágzás idején begyűjtött legfeljebb 40 cm-es leveles szárát használhatjuk fel különböző gyógyítási célokra. A növény legfontosabb hatóanyaga az iridoid-glikozid vegyületek, mely közül a legjelentősebb a verbenin, verbenalin, tannin és a hastatozid. A glikozidok mellett tartalmaz a növény még kávésav-származékokat, szaponint, csersavakat, valamint nyomokban illóolajat is.

Hatásai: A vasfű gyógyászati szempontból való felhasználása igen széleskörű. Az iridoid-glikozidoknak köszönhetően a növény gyulladáscsökkentő és enyhe fájdalomcsillapító. A vasfűből készült kivonat szabályozza a szervezet TSH-szintjét, és gátolja a pajzsmirigy fokozott működését. A hatóanyagainak köszönhetően serkenti a máj és az idegrendszer működését, enyhíti a menstruációs zavarokat, valamint serkentően hat egyes anyagcsere-folyamatokra és a tejelválasztásra. A növényből készült tea alkalmas a depresszió kezelésére, javítja az étvágyat. A vasfű teája alkalmas még az ideges fejfájás, az álmatlanság, a sárgaság, a húgyúti és az emésztőszervi panaszok kezelésére. A közönséges vasfüvet nem csak belsőleg, de külsőleg is lehet alkalmazni. A növény borogatásával sebeket, különböző keléseket lehet kezelni. Az élelmiszeriparban íz- és állományjavítóként használják a vasfüvet.

Megosztás itt: facebook
Facebook
Megosztás itt: pinterest
Pinterest
Megosztás itt: linkedin
LinkedIn
Megosztás itt: twitter
Twitter
Megosztás itt: whatsapp
WhatsApp

Szólj hozzá, vitassuk meg:

Kapcsolódó, hasonló cikkek:

Galagonya (Crataegus oxyacantha L.)

Galagonya

Galagonya (Crataegus oxyacantha L.) A rózsafélék (Rosaceae) családjába tartozik. Megtalálható erdők szélén, legelőkön, cserjésekben. Szeret nagyobb állományokban is teremni, 2—3

Tovább olvasom »
Lucerna (Medicago)

Lucerna

Lucerna (Medicago) A hüvelyesek (Fabales) rendjének, pillangósvirágúak családjába tartozó nemzetség 83 fajjal büszkélkedik. A legismertebb ezek közül a takarmánylucerna vagy

Tovább olvasom »
Szappanfű

Szappanfű

Szappanfű (Saponaria officinalis L.) Népies neve: lábmosófű, tajtékzófű, mosó- vagy tajtékgyökér, legénycsalogató, szappanvirág, habzófű, császárszakáll, festőfű, koporsó-virág, patikai tajtékzófű, kacsaszappan.

Tovább olvasom »



  • További érdekes cikkek


    • Saráknytűz

    • Kend All Csepp


    • kombuchak

    Kövess minket a Facebookon is:



    • Saráknytűz
  • Tetejére görgetés