Almapektin

Almapektin
Almapektin

Almapektin

Az almapektint, mint természetes élelmirost-forrás, általánosan ajánlott az emésztés javítására, a belek egészségének megőrzésére, a vér koleszterinszintjének csökkentésére, a belek túlérzékenységének enyhítésére, a vércukorszint stabilizálására, fogyás elősegítésére, az epekő kialakulásának megelőzésére.

Fogyasztható önmagában, de segítségével kíméletes módon készíthetünk lekvárokat, dzsemeket.


Az élelmi rostok növényi sejtalkotó komponensek, amelyeket az emésztőenzimek nem képesek felszívódásra alkalmas kisebb egységekre bontani. A rostoknak két fajtája van: oldható és oldhatatlan rostok. Az élelmi-rostok következtében a káros anyagok gyorsabban ürülnek ki az emésztőrendszerből, hiszen megnövelik a béltartalom mennyiségét és gátolják a székrekedés kialakulását.

A rostok nélkülözhetetlen részei az egészséges táplálkozásnak, így az egészség fenntartásának is. A rostszegény táplálkozás számos betegség kialakulásának a rizikótényezője. Elsősorban a székrekedés, a vastagbéldaganat, a divertikulózis kialakulása függ össze vele, de szerepet játszik az elhízás, az emelkedett vérzsírszint, az időskori cukorbetegség és az érelmeszesedés kialakulásában is.

A rostnak önmagában szinte semmilyen tápértéke nincs, mégis fontos szerepet játszik az egészségmegőrzésben. Az emészthető rost a növényi sejtek és sejtfalak alkotóeleme, amelyek a vízben megduzzadnak. A bélbaktériumok által részben vagy teljes mértékben fermentálódnak, miközben számos melléktermék, köztük rövid szénláncú zsírsavak keletkeznek, amelyeknek fontos szerepük van például abban, hogy a vastagbélhámszövet sérülésmentes maradjon. Emészthető rostok például a pektin, a növényi mézga, nyák- és gumianyagok. Az emészthetetlen rost – mely a gabonaszemekben is megtalálható – főleg a lignin, amely növényi sejtfalakat épít és a fás növények alkotórésze. Ez megköti a vizet, de nem duzzad meg. Megemészthetetlenül halad át a beleken, nem szívódik fel, és a szervezet enzimjei sem bontják le.

A kutatások alapján az almák pektintartalma a legnagyobb a gyümölcsök között. Támogatja a gyümölcsök természetesebb ízét is.

Megosztás itt: facebook
Facebook
Megosztás itt: pinterest
Pinterest
Megosztás itt: linkedin
LinkedIn
Megosztás itt: twitter
Twitter
Megosztás itt: whatsapp
WhatsApp

Szólj hozzá, vitassuk meg:

Kapcsolódó, hasonló cikkek:

Himalája só

Himalája só

A Himalája sót a királyok sójának tekintik. „Fehér aranyként” vagy az „élet sójaként” is ismert. Himalája, amelynek neve a szanszkrit

Tovább olvasom »
Fekete áfonya

Fekete áfonya

Fekete áfonya latinul: Vaccinium myrtillus egy gyümölcstermő növény, termését és levelét a népi gyógyászatban is felhasználjuk. Népies nevei: havasi meggy,

Tovább olvasom »
Gyömbér

Gyömbér

Ismert még: ciklász, erdei szegfű, vadszegfű, nyulszemfű, szegfűszagú-gyökerű fű, szent Benedek füve (Geum urbanum) néven is. A gyömbér gumós gyökerű,

Tovább olvasom »



Tetejére görgetés