Jellemzés: A kálium körülbelül 150 grammnyi mennyiségben található meg a szervezetben, szinte kivétel nélkül a sejteken belül, a sejtplazmában oldva található meg. Legfontosabb szerepei a nátriummal együtt az ingerület-átvitel.
A kálium igen fontos szerepet játszik a szervezet működésének fenntartásában, hiszen részt vesz az ideg- és izomműködésben, valamint a sejtek anyagcseréjében. Elsősorban a sejtek ozmotikus nyomásának fenntartásához szükséges, de a sejtek ingerelhetősége szempontjából is nélkülözhetetlen. Minél nagyobb az izommunkavégzés, annál nagyobb az izomsejtekben a káliumtartalom. A kálium csak úgy tud optimálisan hasznosulni a szervezetben, ha a nátriumhoz képest megfelelő arányú – 2-4-szeres. Ez az arány a növényi élelmiszerekben közelebb van az optimálishoz, mint a húsok esetében.
Forrás: A kálium minden élelmiszerünkben megtalálható kisebb-nagyobb mennyiségben. Az állati eredetű termékek inkább nátriumot, a növényiek inkább káliumot tartalmaznak. A zöld levelű főzelékfélék, torma, paradicsom, dinnye, citrusfélék, napraforgómag, mentalevél, banán, narancs, burgonya nagy mennyiségben tartalmaznak káliumot.
Általánosan ajánlott: magas vérnyomás csökkentésére, szívbetegség és szélütés megelőzésére. Sokak számára a kálium jelentheti a megoldást ingadozó vérnyomásukra. Számos vizsgálat alátámasztotta, hogy kálium-dús táplálkozás hatására a vérnyomás csökken. Vérnyomásra gyakorolt hatása teszi lehetővé, hogy a kálium csökkentheti a szívbetegség és a szélütés kialakulásának veszélyét.
Hiánya: Mai táplálkozásunk mellet kálium hiány nehezen alakulhat ki, főleg hányás, hasmenés szerepelhet az okok között. A szív működése zavarttá válik, izomgyengeség jelentkezik, a vesék működése károsodhat.
Túladagolás: A kálium túladagolása csak káliumkészítmények fokozott adagban való alkalmazása mellett képzelhető el. Ez napi 15-20 gramm kálium bevitelét jelenti, ekkor általános mérgezési tünetek lépnek fel.