Kalcium

Kalcium
Kalcium

Kalcium

Jellemzés: A kalcium az emberi szervezetben legnagyobb mennyiségben megtalálható ásványi anyag, hiszen a csontok tömegéből 0,75-1,2 kg tiszta kalcium.

Forrás: Legjobb kalciumforrásaink a tej és a tejtermékek. Növényi eredetű élelmiszereinkből a kalcium rosszul szívódik fel, kivéve az olajos magvakat, melyek jelentős kalciumforrások.


Általánosan ajánlott: csontrendszer és fogazat egészségmegőrzésére, csontritkulás megelőzésére, szív-, és izom-összehúzódás, valamint véralvadás elősegítésére, emésztés javítására. A kalcium a csontok és fogak alapvető ásványi anyaga. A szervezetbe jutott kalcium legnagyobb része a csontszövet felépítésére és karbantartására használódik fel. A kalcium állandóan izeg-mozog a szervezetben, folyamatosan vándorol a csontokból, hogy kielégítse a szervezet egyéb igényeit is. Részt vesz az izmok összehúzódásának és elernyedésének szabályozásában, befolyásolja a véralvadást, a vérnyomást és az idegsejtek működését. Szerepet játszik a sejtek közötti információ áramlásában. Csökkenti a fájdalmas menstruáció tüneteit, a szívbetegségek és a vesekövesség kialakulásának kockázatát.

A csontritkulás ellenszereként ismert kalciumról napjainkban már az is kiderült, hogy fontos szerepe lehet a magas vérnyomás csökkentésében és a vastagbélrák megelőzésében. Ám a modern étrend gyakran alig tartalmaz kalciumot.

A kalcium csökkentheti a vastagbélrák veszélyét azáltal, hogy közömbösíti az epesavakat, és megakadályozza, azok vastagbélbe kerülését.

Vizsgálatok bizonyítják, hogy a kalciumban gazdag étrend sok zöldséggel, és gyümölccsel kiegészítve, sokszor hatékonyan csökkenti a magas vérnyomást.

A kalciumot foszfor társaságában érdemes egyszerre fogyasztani, az ideális, egymást támogató arányuk 2:1.

A magas fitát (jellegzetes növényi rost) tartalmú élelmiszerek (hüvelyesek, teljes kiőrlésű gabonafélék stb.) fogyasztása gátolja a kalcium felszívódását. A nagymennyiségű magnézium, illetve a szénsavas kólákból származó nagymennyiségű foszfor képes felborítania szervezet kalcium egyensúlyát.

Hiány: Hosszan tartó kalcium hiány csontrendellenességekhez, például csontritkuláshoz vezethet, a vér alacsony kalcium tartalma izomgörcsöket okozhat. D-vitamin hiányával együtt: angolkór (rachitis), csontlágyulás (osteomalacia) és csontritkulás (osteoporosis).

Túladagolás: Túlzott kalcium bevitel akadályozhatja a szervezetben a cink, vas és magnézium hasznosulását. Túl nagy adagban vesekövet okozhat.

Megosztás itt: facebook
Facebook
Megosztás itt: pinterest
Pinterest
Megosztás itt: linkedin
LinkedIn
Megosztás itt: twitter
Twitter
Megosztás itt: whatsapp
WhatsApp

Szólj hozzá, vitassuk meg:

Kapcsolódó, hasonló cikkek:

Korallpor

Korallpor

Jellemzés: A korallpor vagy korall kalcium egy természetes ásványi anyag, mely hozzásegíti a szervezetünket, hogy egészséges tudjon maradni. Forrás: A

Tovább olvasom »
B12-vitamin

B12-vitamin

B12-vitamin (Kobalamin) Jellemzés: A B12-vitamin vízben oldódó vitamin, a molekulájának közepére beépülő kobaltatom miatt másik gyakran használt elnevezése a kobalamin,

Tovább olvasom »
Lenmagolaj

Lenmagolaj

Jellemzés: Az esszenciális zsírsavak a szervezet minden pontján jelen vannak, a sejtmembránok fontos alkotóelemei. Ennek tudatában érthető, miért olyan sokoldalú

Tovább olvasom »



Tetejére görgetés