B5-vitamin

B5-vitamin
B5-vitamin

B5-vitamin

B5-vitamin (Pantoténsav)

Jellemzés: A B-vitaminok csoportjába tartozó, vízoldékony vitamin, mely az emberi test minden sejtje számára szükséges anyag.


Forrás: A pantoténsavnak már a neve is utal előfordulási helyére: a görög eredetű név jelentése: mindenütt előforduló, tehát arra mutat, hogy széles körben fordul elő az élelmiszerekben. B5 vitamin megtalálható: máj, szív, vese, fehér húsok, élesztő/sörélesztő, szója, korpa, teljes kiőrlésű liszt, gomba, brokkoli, karfiol, papaya.

Általánosan ajánlott: pattanások, bőrszennyeződések megszüntetésére, aktiválja a sebgyógyulást, ösztönzi a bőrsejtek képződését. B5-vitamin (pantoténsav) a kortizol nevű hormon termelésében vesz részt, amely segít a stressz kezelésében és csökkenti a gyulladást. B5-vitamin nélkülözhetetlen a hormonális egyensúlyban, részt vesz a zsír és koleszterin csökkentésében. A szénhidrát-, fehérje- és zsíranyagcserében, a hámépítésben és a hajnövekedésben is fontos szerepet játszik. Az acetilkolin-szintézisben játszott szerepe műtét utáni állapotban a bélműködés serkentését eredményezheti. Miután a pantoténsav szintén az energianyerő folyamatok része, az anyagcsere számos fázisában fontos szerepet játszik.

Egyes kutatások szerint serkenti a mellékvese hormonjainak termelődését, és feltételezik, hogy lassíthatja az öregedést.

B1-vitaminnal együttesen alkalmazva hatékony a gyomorrontás tüneteinek enyhítésében.

Hiány: B5-vitamin (pantoténsav) vegyes táplálkozás esetén elegendő mennyiségben jut a szervezetbe. Hiánya okozta betegség nagyon ritka. B5-vitamin hiánytünetei leginkább az olyan országokra jellemzőek, ahol sok kukoricát fogyasztanak, pl.: Észak-Amerikában, Olaszországban és Erdélyben is, ugyanis a kukoricában található egy olyan anyag, amely gátolja a B5-vitamin felszívódását. Magyarországon leginkább az alkoholistákon észlelhető hiánya. Vannak olyan esetek, mint például az alkoholizmus, cukorbetegség, dialízis, tartós stressz, súlyos idegkimerülés vagy hosszabb ideig tartó antibiotikum kúra, amiknek a talaján gyakrabban kialakulhat B5-vitamin hiány. Hiányának súlyosabb tünetei: depresszió, fáradtság, álmatlanság, izomfájdalmak, vérszegénység, immungyengeség, gyomorfájás, végtag zsibbadások.

Túladagolás: Nincs ismert tünete az esetleges B5-vitamin túladagolásnak.

Forrás: Vitamin ABC gyógyulás táplálékkiegészítőkkel – Kürti Gábor – Zen Kiadó – ISBN: 978-615-5171-37-6; 2015

Facebook
Pinterest
LinkedIn
Twitter
WhatsApp

Szólj hozzá, vitassuk meg:

[ufc-fb-comments]

Kapcsolódó, hasonló cikkek:

Ligetszépeolaj

Ligetszépeolaj

Jellemzés: Az olajok „királynője”. Az amerikai indiánok ismertették meg a bevándorlókkal a ligetszépe gyógyító erejét. A ligetszépe Észak-Amerikában honos vadvirág,

Tovább olvasom »
Halolajak

Halolajak

Jellemzés: Megtalálható benne az esszenciális omega-3 zsírsavak közé tartozó alfa-lenolajsav (ALA), illetve két származéka az EPA – eikozapentaénsav és DHA

Tovább olvasom »
B6-vitamin

B6-vitamin

B6-vitamin (Piridoxin) Jellemzés: Vízben oldódó vitamin. A B6-vitamin felfedezése tulajdonképpen mellékvágánya volt a niacin-hiány okozta pellagra kutatásának. 1934-ben György Péter

Tovább olvasom »
  • blank
  • blank
  • blank
Scroll to Top