A bronzkori sírokban csalánból szőtt lepleket találtak, s azt mondják, szőttese olyan erős, mint a vászon. Hippokratész kortársai a csalánlevelet a kígyóharapás és skorpiócsípés gyógyítására használták, valamint belsőleg a növényi mérgezések ellen.
Hatóanyagai
A drog (Urticae folium) glikozidákat, cseranyagot, egy gyantaszerű anyagot (csalánméreg), hangyasavat, ecetsavat, hisztamint, A-provitamint,B- és C-vitamint, viaszt, cukrot, klorofillt (növényi zöld) szerves savakat, sárga színanyagot, glükokinint (vércukorszintet csökkentő anyag), ásványi sókat stb. tartalmaz. A-provitamint, C-, B-, K-, és a kevés növényben megtalálható U-vitamint is tartalmaz. Az ásványi anyagok közül vas, magnézium, cink, valamint réz van benne.
Mire gyógyír a csalán?
– A reuma és köszvény gyógyszere, mert vértisztító és vízhajtó hatásával eltávolítja a káros húgysavakat.
– A friss csalánból készült ételek fogyasztása a cukorbajban szenvedőknek javasolt.
– Segít a gyomor, bélhurut, fekély, gyomor és bélvérzés, aranyeres bántalmak estén is.
– Vesetisztító, eltávolítja a vesehomokot és hat a hólyaghurutra is. A kőképződésre hajlamos emberek igyanak rendszeresen csalánteát, hogy idejében kiválasszák a vesehomokot.
– Enyhülnek a szénanátha és az asztma tünetei. Több olyan esetet ismerünk, amikor a szénanátha teljesen elmúlt, csupán azáltal, hogy a páciens novembertől áprilisig naponta csalán teát ivott.
– Roboráló és erősítő szer mindazoknak is, akiket legyengít a tavaszi fáradtság,
– Magas vérnyomásra és pangásos szívelégtelenségre is jó a teája, de orvosi felügyelet mellett fogyasszuk, mert hatására kiürül a szervezetből a kálium. Ilyenkor kálium dús ételek fogyasztása javasolt.
– A menstruációs fájdalmaktól szenvedők a megelőző napon fogyasszák.
– Hatékony a hajhullás, korpásodás és a zsíros haj ápolásánál, de a bőrkiütést is kezelhetik vele. A fiatalok pattanásai elmúlnak.
– A csalánlevél drogjának nagyobb tömegét klorofill előállításara dolgozzák fel, de igen jelentős a gyógyteaként való felhasználása. Klorofillja színezőanyag, a likőr-, cukor- és élelmiszeripar is használja.
– A fiatal csalánlevélből főzeléket készítenek, valamint fiatal állatokkal — malacokkal, baromfiakkal stb. — is etetik, mivel vitaminokat és a szervezet számára szükséges sókat stb. tartalmaz.
Tea készítése: 1 evőkanál mennyiséget 2 dl vízzel leforrázva készítünk immunerősítés céljából. Betegség esetén az adag megduplázható, melyet kortyonként kell elfogyasztani erős vizelethajtó hatása miatt.
Zsenge csalánlevél főzelék: A friss tavaszi hajtásokat, még virágzás előtt – kesztyűben szedjük, bár kevésbé csípnek, mint a későbbiekben – elkészíthetjük levesnek, főzeléknek egyaránt, a spenóthoz hasonlóan, de ellentétben a spenóttal, a csalánnak a főzőlevét is felhasználhatjuk. A leves, de a főzelék ízét nem lehet semmivel sem összehasonlítani, finom, ízletes. Fokhagymával ízesítve tovább fokozhatjuk a hatást, a családnak „zöld ízű” tavaszi vitaminbombát tálalhatunk, amely A-provitamint, C-, B-, K-, és a kevés növényben megtalálható U-vitamint is tartalmaz. Az ásványi anyagok közül vas, magnézium, cink, valamint réz van benne.
A csalán főzőlevét ne öntsük ki, használjuk fel a főzés során, vagy ha marad, tegyük el ivókúraként való felhasználásra, mert a felsorolt értékes vitaminokat, ásványi és gyógyító anyagokat tartalmazza.
A csalán zöld tavaszi préselt növényi nedve elfogyasztva fájdalomcsillapításra, gyulladáscsökkentésre, vitaminok és ásványi anyagok pótlására, az immunrendszer erősítésére sokoldalúan alkalmazható. A nyers, valamint a főzött készítmények, ételek fogyasztását heti 1-2 alkalomra korlátozzuk, a csalán erős hatóanyag-tartalma miatt.
Terhes nők ne igyák, a nyulaknál méhösszehúzódást okozott. Csípése ellen sóska, szappanos lemosás, hidrokortizon kenőcs vagy antihisztamin gyógyszer használható.
Birtalan Katalin – Természetgyógyász