Kínai angyalgyökér (DONG QUAI) – a nők “ginzengje”

angyalgyoker

Kínai angyalgyökér (DONG QUAI) – a nők “ginzengje”

A kínai angyalgyökeret joggal nevezik “női ginzeng”-nek, mert széles körben alkalmazzák a különféle női bántalmak kezelésére. A kínai nők a menstruációs ciklus rendezésére, a méhkontrakciók által okozott fájdalmas menstruációs görcsök csökkentésére, a premenstruációs szindróma kellemetlenségeinek enyhítésére használják. A Dong Quai jó hatású a menopauza idején a hormonváltozások által kiváltott hőhullámok és más panaszok ellen. A kínai angyalgyökér igen sok vitamint, köztük főleg A, B12 és E-vitamint tartalmaz és gazdag különféle ásványi anyagokban. Kiemelkedő folsav és B-12 vitamin tartalommal bír.

 

A Dong Quai gyógyhatásai:

A Dong Quai kínaiul “visszatérés állapotát” jelent – sugalja a normális, rendes menstruációs ciklushoz való visszatérést.


A Dong Quai olyan növényi hormont – fitoösztrogént – tartalmaz, mely gyengébb ugyan, mint a szervezet termelte hormon, de képes az emberi sejteken lévő ösztrogénreceptorokhoz kapcsolódni. Így ezek a fitoösztrogének segítenek a hormonháztartás helyreállításában. Magas kumarintartalomának köszönhető hogy tágítja az ereket, növeli a vér áramlását a méhben és más szervekben, és serkenti a központi idegrendszer működését. A kumarinokról az is bebizonyosodott, hogy gyulladáscsökkentő és izomgörcsoldó hatásuk van, így oldja a menstruációs görcsöket. A kumarinszármazékokat egyébként kiterjedten alkalmazzák trombózis megelőzésére, mivel véralvadásgátló hatásuk van.

– Alkalmas szinte minden gyógyászati panasz kezelésére – a szabálytalan menstruációtol a hormonális változások által okozott menopauzális tünetekig. Ezek megelőzik a görcsöket, gátolják a véralvadást, ellazítják a hajszálereket. Kiegyensúlyozza az ösztrogén aktivitást.

– A Dong Quai szedése megakadályozhatja a vérszegénységet.

– Csökkenti a magas vérnyomást. Nők és férfiak egyaránt használhatják álmatlanság és magas vérnyomás ellen.

– Az egyik leggyakrabban használt élénkítő gyógynövény. Más tonizáló növényekkel együtt gyakran használják gyógynövényborokban a vitalitás fokozására.

– Ajánlott a maláriára és köhögéscsillapításra egyaránt

– A melegítő gyógynövényként is ismert kínai angyalgyökér javítja a has, a kéz, a láb vérkeringését.

– Dunsztkötésben gyógyítja a tályogot és a kelést.

– Kutatások igazolták hogy az egész növény erősíti a májfunkciókat

– Vizelet- és szélhajtó

– Étvágyjavító, idegerősítő, gyomor- és bélproblémákkal küzdők étrendjében értékes fűszer.

Hogyan alkalmazzuk?

Menstruáció előtti panaszok, menstruációs rendellenességek, görcsök enyhítésére elég bevenni naponta 600 mg kínai angyalgyökér-kivonatot. Ugyanez a hatás elérhető 30 csepp tinktúrával is, naponta háromszor.

Kapszula, tabletta vagy folyadék formájában a kivonat 0,8-1,1% ligustilidet tartalmazzon. Olyan készítményeket is lehet használni melyben a kínai angyalgyökeret más görcsoldó hatású gyógynövényekkel keverték, mint például a barátcserje, édesgyökér vagy a szibériai ginseng.

VIGYÁZAT!

Terhes nő ne szedje és szoptatás alatt sem ajánlott. Ugyancsak ne használja a menstruáció alatt, különösen ha erős a vérzése. Kisgyerekek, valamint női daganatos betegséggel küszködők (mellrák, petefészekrák, méhrák) ne fogyasszák! Érzékenyebb embereknél a nagyobb mennyiség használata hasmenést okozhat.

Óvatosságot igényel a kínai angyalgyökér használata, ha bármilyen vérhígítót, antidepresszánst vagy cukorbetegségre való gyógyszert szed. Ezek befolyásolhatják egymás hatását, ezért cukorbetegek nem fogyaszthatják!

A kínai angyalgyökérnek enyhén hashajtó hatása lehet. Alkalmazása alatt kerülni kell a napozást, mert a növény gyökerében lévő psoralen nevű összetevő fokozott fényérzékenységet válthat ki, és erős leégést okozhat. Bármilyen műtét előtt két nappal fel kell függeszteni a fogyasztását!

 Birtalan Katalin – Természetgyógyász

 

Megosztás itt: facebook
Facebook
Megosztás itt: pinterest
Pinterest
Megosztás itt: linkedin
LinkedIn
Megosztás itt: twitter
Twitter
Megosztás itt: whatsapp
WhatsApp

Szólj hozzá, vitassuk meg:

Kapcsolódó, hasonló cikkek:

meggy

Meggyre, fel!

A meggy fogyasztása leghatásosabb, ha fáról történik. Ez a gyümölcs ugyanis nem utánaérő. Ha leszedjük a fáról hamarosan romlásnak indul.

Tovább olvasom »



Tetejére görgetés