Manapság számos kutató foglalkozik a gabonák tanulmányozásával és az eredmények mindig rávilágítanak a gabonák szervezetünkre gyakorolt pozitív hatására. Értékes tápanyagaik miatt a bolygó legértékesebb növényeinek vannak számon tartva. Az egyik ilyen értékes gabonánk a zab, melyiknek tápértéke jóval magasabb a többi gabonáknál. Őseink már régen felfedezték különleges gyógyító hatását, annak idején reuma és fájdalmak csillapítására használták igen nagy sikerrel, manapság azonban újra felfedeztük jelentőségét az egészséges életmód és táplálkozás számára.
A zabkásaleves a legjobb eledel gyomorfekély és bélgyulladás esetében, kiváló táplálék lábadozó betegek számára és műtéti beavatkozások után, vesebetegek részére, vagy vércukorszint csökkenésére. A zabtea méregteleníti a tüdőt, a benne lévő szaponin felszakítja a lerakódott nyákot és nikotint a hörgőkről.
A zab a szervezet számára fontos tápanyagokat és értékes vitaminokat tartalmaz, amik gyorsan látják el energiával, ezek közül megemlítjük a : lecitint, A, B1, B2, B6, B9, E, E1, és K Vitaminokat, fehérjéket, magas értékű növényi zsírt, niacint, biotint (H vitamint), panthoténsavat ( ami antistressz vitaminnak számít), kovasavat, szaponint, kálciumot, amely a csontozat erősítését szolgálja, vasat, foszfort, cinket, stresszhatásokat leküzdő ásványi anyagot, magnéziumot, jódot és fitoösztrogént, amely bizonyítottan rákmegelőző hatású. A benne lévő fehérjék, semmivel sem érnek kevesebbet az állati fehérjéknél – 100gramm zab 10gramm fehérjét tartalmaz.
Miért fogyasszunk zabot?
– A zabtól mindig üdék és egészségesek leszünk. Fokozza a sportolók koordinációképességét, gyorsaságát, kitartását, s jó hatással van a szellemi teljesítőképességre is.
– A zab gazdag kalcium forrás, így nem csak a lovak fogait és csontozatát erősíti, hanem a miénket is.
– A zab inozitolt tartalmaz, ami segíti a vér koleszterin szintjének a csökkenését.
– Magas rosttartalma könnyíti az emésztést.
– Alacsony a glikémiás indexe és zsírtartalma segíti stabilizálni a vércukor szintet. Az orvosok az inzulin feltalálása előtt a cukorbetegeknél a zab vércukorszint-csökkentő hatását használták ki és zabkúrát írtak ki a páciensek részére.
– A zab nagy mértékben tartalmaz B komplex Vitamint és egy hangulatjavító hatású pszichotróp anyagot, ami miatt kiváló antidepresszánsnak van kinyilvánítva.
– A zab segít a testsúlycsökkentésben, ezért fogyókúrázók részére kimondottan ajánlott.
– A zab segít a szív és érrendszeri betegségek megelőzésében.
– Sejt regeneráló hatása miatt gyorsítja a sebgyógyulást.
– A zab ballasztanyagainak további jótékony hatása, hogy csökkentik a vastagbélrák kialakulásának kockazatát.
– Fogyasztásával helyreáll a gyomor és bélrendszerünk működése.
– Évezredek óta fogyasztják vágyserkentőként.
A zab tápanyagtartalma 100 g zabpehelyben:
Kalória: 379 g
CH: 69 g
Rost (a CH-ban): 10 g
Fehérje: 13 g
Zsír: 7 g
Akár egy komplex étkezést is ki lehet vele váltani, mivel hosszú ideig tartja a jóllakottság érzetet. Ezért nagyszerű szénhidrátforrás reggel, valamint edzés előtt 1-1,5 órával fogyasztva.
Birtalan Katalin – természetgyógyász
Mivel a csipkebogyó szezonnak most van itt az ideje, ezt a gyógybort könnyen el tudjuk készíteni friss csipkebogyóbol, de ha megszárítjuk, akkor az év bármelyik szakaszában is elkészíthetjük. A lényeg az, hogy ez egy nagyon hatásos házi gyógybor ami jó lenne ha minél több háztartásban kéznél lenne, hiszen sok nyavajában tud nekünk megoldást nyújtani.