A hibiszkusz eredetileg Ázsiából származik, meleg helyeken, Afrikában, Kaliforniában, Hawaii-on bárhol vadon nő, itthon viszont csak dísznövényként találkozhatunk különböző fajtáival.
Kísérletek bizonyították, hogy a magas vérnyomás mérhetően csökken napi 3 csésze hibiszkusztea fogyasztásakor. A vizsgálatok során előfordult, hogy a vizsgált alany vérnyomása annyira lecsökkent, mintha a megszokott vérnyomásgyógyszerét vette volna be. Így a kutatók nem zárják ki azt sem, hogy a jövőben hibiszkusz alapú tablettákkal válthatók fel a jelenlegi kémiai vérnyomáscsökkentők.
Mit tartalmaz a hibiszkusz?
A szudáni hibiszkusz (Hibiscus sabdariffa) sok C-vitamint, 15-30 % szerves savat,( pl. alma-, citrom-, aszkorbin- és gyümölcssavat) poliszacharidokat és flavonoidokat tartalmaz, valamint: B1, B2, B3, B6, D provitamin és számos ásványi anyagot és nyomelemet (pl. kalciumot, foszfort, káliumot, magnéziumot, nátriumot, cinket, szelént, vasat, krómot, mangánt). A hibiszkuszban elsősorban a flavonoid quercitin található meg, amely egyes kutatások szerint a legaktívabb flavonoid, amely megakadályozza például a hisztamin felszabadulását, így erős allergiaellenes hatású is. A hibiszkusz különböző részeiből készítenek lekvárt, leveseket, szószokat és fűszert is. Gyógyító célokra a virágját használják. C-vitamin és flavonoid tartalmánál fogva erősíti az immunrendszert, csökkenti a szabad gyökök mennyiségét és segít, hogy ellenállóbbak legyünk a különféle vírusfertőzésekkel szemben. Egyes vizsgálatokban még koleszterincsökkentő hatásáról is beszámoltak.
Mire alkalmazzuk a hibiszkuszt?
– A hibiszkusztea csökkenti a vérnyomást. Akár háromcsészényit is elfogyaszthatunk naponta ebből a frissítő hatású teából. De egy amerikai tanulmány szerint naponta egy csészényi vízbe két evőkanálnyi szárított növényt beáztatva is egy olyan italt kapunk, mely segít csökkenteni a vérnyomást.
– Segít csökkenteni a stresszt,
– Tisztítja a vesét és a májat,
– Fertőzésgátló hatással rendelkezik,
– Étvágyjavító,
– Jótékonyan hat a szívre és az idegekre,
– Enyhe vízhajtó tulajdonságú,
– A szem kötőhártya-gyulladását, váladékképződéssel járó, gyulladt állapotait, égő érzéseit forrázatával lehet kezelni, kamillával keverni,
– Erősíti a női belső nemi szerveket, fokozza ruganyosságukat,
– Növeli az állóképességet és nem utolsósorban kiváló szomjoltó,
– Enyhe hashajtó hatásánál fogva segítséget nyújt székrekedés esetén is,
– Megfázáskor is érdemes kortyolgatnunk, nagyon jó köhögéscsillapító,
– Természetes ételfestékként is megállja helyét, a hennát jó erős hibiszkusz teába keverve bordósítja a színhatást.
Melegen és hidegen egyaránt kellemes ital. Íze az áfonyára emlékeztetően fanyar, ezért sokan cukorral vagy mézzel édesítik.
Teáját főzetként készítjük, 2 dl vízhez adjunk 1 kávéskanál hibiszkuszt és főzzük 2 percig.
Eddigi információk szerint a hibiszkusznak semmilyen mellékhatása nincs, így bátran ajánlható gyerekek, várandós és szoptatós nők részére is. Egészséges állapotban azonban élvezeti teaként, megkötések nélkül fogyasztható, de ebben az esetben is napi 3-4 csésze elegendő.