Napjainkban is számos módon újrahasznosíthatjuk a háztartásban és a kertben egyaránt.
Lúgos víz
Például a kőris hamujából kitűnő, teljes körű tisztítószert, fertőtlenítőt készíthetünk, ha a hamuból két-három evőkanálnyit vízbe keverünk, majd leszűrjük.
Szagtalanító
Ha egy kis edénybe helyezzük a hűtő valamelyik polcára, képes semlegesíteni a hűtőben áramló illatokat. A macskaalomba keverve pedig meggátolja a szagok terjedését.
Fogpor
Házi készítésű fogkrém vagy fogpor összetevőjeként fogápoláshoz is alkalmazható.
Folttisztító
Ha gyors megoldásra van szükség, akkor a ruhára került piszkot kenyérbelsejével és a foltra szórt hamuval radírozhatjuk le. A hamut öt percig kell a folton hagyni, majd dörzsölni.
Mosólúgot készíthetünk belőle.
1 rész fahamut 4 rész vízzel forrázzunk le, majd egy éjszakán át hagyjuk ülepedni. Az adagolás a mosandó ruha mennyiségétől és a hamulúg töménységétől függ. A lúgoldat töménységének, fajsúlyának megállapítására tojást használhatunk. 15 %-os lúgban úszó tojásnak a fele emelkedik ki a folyadékból, 8 %-osból az 1/4 része, 4 %-osban pedig a tojás lebeg. A nagyon elszennyeződött ruhákat előzőleg be lehet áztatni hamulúgos vízbe, a nem nagyon piszkos ruháknak elég az 5 kg-os mosógépi mosáshoz körülbelül 4-5 dl lúg, esetleg kombinálhatjuk környezetbarát mosószerekkel.
Edénysúrolószer
Régen homokkal együtt ezzel súroltak, aztán kiöntötték a fűbe. Kültéren, bográcsoknál és grillezőknél kiváló ez a módszer,
Hajmosáshoz
Zsíros hajra ajánlott a hamulúg, öblítéshez pedig használjunk ecetet.
Szappan összetevő
Saját készítésű szappanunk egyik összetevőjeként is kihasználhatjuk tisztító és fertőtlenítő tulajdonságát.
Rovar, és egérriasztó
A hangyák, csótányok és az egerek is kifejezetten utálják a hamut. Kiűzhetjük őket, ha a bolyba, járataikba hamut töltünk.
Bolhairtó
Kedvenceink bundájába dörzsölve megóvhatjuk őket a bolháktól és a kullancsoktól is.
Molyirtó
A ruhák közé szórt hamuval a molyok elleni küzdelem is megnyerhető. A krumplibogarakat is elűzi (inkább megelőzésre használható)
Macskaalom
Nagyszerű szagtalanító, csak szórjuk be vele az adott helyet (pl. macskaalom).
Kertbe
Természetes tápanyag-utánpótlásként szolgál komposztba, vagy a talajba keverve. PH-érzékeny növények fejlődését segíti (pl. burgonya). A hamu a legkiválóbb káliumos trágya. A növényeket is védi a téli fagytól, ha egy adag hamut szórunk a talajra.
Kalcium forrás
Ültetés előtt 1/4 csészével helyezzünk a palánták alá. Meghálálja a paradicsom, szőlő, bab, spenót, borsó, avokádó és a fokhagyma is.
Öntözővízbe
Öntözhetünk például rózsabokrot hamuval kevert vízzel. Egy kanálnyit tegyünk 1 liter vízhez.
Kártevők riasztó
Az ágyásokban is jól jön a hamu, vele megszabadulhatunk a különböző parazitáktól, csigáktól.
Tojás tárolásához
A Közel-Keleten a tojást agyag, hamu, só, lime és a rizs héjából készült keverékben tárolják, így több hónapig friss marad.
Nagyon jól lehet vele tüzet oltani.
Edénysúrolószer. Régen homokkal együtt ezzel súroltak, aztán kiöntötték a fűbe. Kültéren, bográcsoknál és grillezőknél kiváló ez a módszer,
A szénből származó hamu a fából származó hamuval szemben toxinokat tartalmaz (pl. nehézfémek). Ezt ne használjuk!
A fahamut száraz állapotban tároljuk. Ne hagyjuk a szabadban, mert ha eső, nedvesség éri, veszít hatóanyagából. A kálilúg maró hatású folyadék, ezért jól záródó, felcímkézett üvegben, gyerekektől elzárt helyen kell tartani!
Birtalan Katalin – Természetgyógyász