Belső tavaszi kertrendezés

Belső tavaszi kertrendezés

Hagyományok

Régen az emberek az életük minden percében igazodtak a természet rendjéhez, tiszteletben tartották a természeti törvényeket, hiszen benne és általa éltek. Az évszakok váltakozása reményt adott, hogy nem csak a természetben van jelen a halál és az újjászületés körforgása, hanem az ember életében is. Hittek benne, hogy bár a halál után testünk az enyészetté válik, de lélekben újjászülethetünk.


Évszakváltás

A tavasz az újjászületés ígéretének szimbóluma. Minden évszaknak megvannak a jellegzetességei, ahogyan hatnak ránk is. Télen elvonulva, bezárkózva, elcsendesedve, kevés mozgással létezünk. Ételeink nehezebbek, melegítő hatásúak, ami segíti a szervezet védekezését a hideggel szemben. A hosszú napfénymentes, hideg tél, az „élő” ételek hiánya, színek, fények, impulzusok hiánya miatt tél végére kimerítjük szervezetünk raktárait. Ezért vagyunk nagyobb eséllyel nem nyáron, hanem tél végére náthásak, influenzások. Az elfogyasztott nehezen emészthető ételek, mozgáshiány miatt alakulhat ki a tavaszi fáradtság, így érdemes méregteleníteni a szervezetet.

Tavasz

A hagyományos kínai orvoslás szerint tavasszal a májunk aktívabb, jellemzően fölfelé áradó energiája szétterjed a testünkben. Színe zöld, mint a tavaszé. A máj feladata a vér tisztítása, tárolása, a méregtelenítés az epe termelésével. Ennek érdekében nagyon fontos a helyes táplálkozás, a mozgás. Fontos rendbe tenni a lelki problémákat is. A májhoz kapcsolódó érzések elsősorban a düh, harag, fel nem dolgozott stressz. Ha a lelkünk ezen érzésekkel van terhelve, energia blokkok alakulnak ki testünkben, melyek akadályozzák az életenergia szabad áramlását, ezzel betegséget okozva. Mivel ezek az érzések a májhoz kapcsolódnak, ezért elsősorban a máj energiaállapota fog kibillenni, ami májfunkció zavarokat okozhat.

Méregtelenítés eszközei

A helyes táplálkozás, gyógynövények, vitaminok, táplálékkiegészítők, mozgás, szabadtéri mozgás, lelki gyakorlatok, meditáció, hála gyakorlatok, tudatos légzés, pozitív gondolkodás, érzelmi jólét megteremtése.

Táplálkozás

A méregtelenítő étrendek célja általában a szervezet tisztítása és a toxinok eltávolítása. A szervezetünk egyedül is képes méregteleníteni, viszont az egy lassúbb folyamat és nagy energiát vesz el a szervezettől, ezért célszerű segíteni őt ebben a folyamatban. 

Csökkentsük ételeink mennyiségét, könnyen emészthető, tisztító ételeket válasszunk, kerüljük a bő olajban sült, füstölt, túl fűszeres ételeket.  A májat érdemes hűteni, mert hajlamos túlhevülni, ezért csempésszünk az ételeink közé savanyú és keserű ízeket. (savanyú káposzta, joghurt, keserű salátafélék: rukkola, szárzeller, csalán, gyermekláncfű, retek). Kezdjük a reggelt egy nagy pohár meleg vízzel vagy teával, ami nagyon jó hatással van a májra és a teljes emésztőrendszerre.

Ételek melyek segítik a méregtelenítést, a zöldségek (brokkoli, spenót, répa, zöldek), gyümölcsök (citrusfélék, bogyós gyümölcsök, pl. áfonya, málna), gabonafélék (quinoa, hajdina), fehérjeforrások (tojás, halak melyekben sok az omega-3 pl. lazac), magvak, olajok (lenmag, valamint a lenmagolaj és az olivaolaj, melyek támogatják a májat), fűszerek, gyógynövények (kurkuma gyulladáscsökkentő hatása miatt, gyömbér magas antioxidáns tartalma miatt, valamint használjunk minél több friss zöld fűszert, medvehagyma, újhagyma, csírák, stb.) folyadékok (zöld tea, citromos víz). 

Fontos megjegyezni, hogy a méregtelenítő étrend nem helyettesíti az orvosi tanácsot, és mindig érdemes konzultálni az egészségügyi szakemberrel, mielőtt jelentős változtatásokat eszközölnénk az étrendünkben.

Gyógynövények

Több száz éves népi megfigyelés szerinti a Pitypang, Máriatövis, Kurkuma, Édesgyökér, Boróka nyújthat hatékony segítséget a méregtelenítésben.

Vitaminok és ásványi anyagok

A szervezet méregtelenítése szempontjából nélkülözhetetlenek a C-vitamin, E-vitamin, B-vitaminok (különösen B2, B3, B6, B12) Cink, Szelén és Magnézium. 

Rostok

Az étrendben lévő rostok kulcsfontosságúak lehetnek a szervezet méregtelenítő folyamataiban és az egészség fenntartásában. A rostok segítik az emésztőrendszer működését, segíthet megelőzni az emésztési problémákat, például a székrekedést és az IBS-t. A rostok vízzel kölcsönhatásba lépve megduzzadnak, ezáltal növelik a széklet térfogatát és lágyabbá teszik azt. Az egészséges székletképződés fontos a méreganyagok gyorsabb kiválasztása szempontjából. A rostok segíthetnek a máj és az epehólyag működésében., a teltségérzet kialakításában, ezáltal csökkentve az étvágyat. Hozzájárulhatnak a vérzsírszint és a koleszterinszint szabályozásához, amelyek szintén kapcsolódnak a szervezet méregtelenítő képességeihez.

A rostoknak mindkét típusa, az oldható és oldhatatlan rost is fontos szerepet játszik az egészséges étrendben. Fontos a megfelelő folyadékfogyasztás is a rostok hatékony működése érdekében.

A tavasz közeledtével érdemes „belső kertünket” is megtisztítani, mert így a tavasz nemcsak külső, hanem belső megújulást is hozhat. Éljünk harmóniában a természettel!

Rápolti Ágnes természetgyógyász tanuló

www.vivanatura.hu

Ez a cikk a Természetgyógyász magazin 2024. februári számában jelent meg.

Facebook
Pinterest
LinkedIn
Twitter
WhatsApp

Szólj hozzá, vitassuk meg:

[ufc-fb-comments]

Kapcsolódó, hasonló cikkek:

mosogep

Enzimtáplálkozás

Az enzimek a szervezet minden egyes funkciójában részt vesznek; az emésztéstől a méregtelenítésen keresztül az immunrendszerig kritikus szerepet játszanak az

Tovább olvasom »
  • blank
  • blank
  • blank
  • blank
Scroll to Top