Olajfalevél

Olajfalevél (Olea Europaea)
Olajfalevél (Olea Europaea)

Olajfalevél

Olajfalevél (Olea Europaea)

Az olajfa a mediterrán térség jellegzetes növénye, több ezer év óta termesztik táplálkozási és orvosi célokra. Hosszú életű, örökzöld növény. Göcsörtös ágrendszere tartja a több méteres koronát, leveleit háromévente cseréli, virágzata illatos, krémszínű. Finom olajat adó, csonthéjas termése az olajbogyó. Az olajfa levelét, virágját és termését is hasznosítják. A levelét, még mielőtt megjelennek a virágbimbók, megszárítják, felaprítják, majd leforrázzák és ezután kivonat, illetve tinktúra formájában használják fel. Más növényekkel kiegészítve vérnyomáscsökkentő készítmények alapanyaga. A termését, vagyis az olajbogyót télvíz idején szedik le és hideg sajtolás útján nyerik ki belőle az olajat.


Hatóanyagai: Az olajfa levele tartalmaz oleuropeint, emellett még luteolin- és heszperidin-bioflavonoidokat. Ezek szinergista módon erősítik az oleuropein természetes aktivitását.

Hatásai: Az olajfa levele antiszeptikus hatású, a fatest gyantáját belégző- és illatszerekben hasznosítják. Az olajfalevél kivonat hatóanyagai enyhítik az allergiás tüneteket, hatékonyan alkalmazható vírusos betegségek megelőzésére, gombás fertőzéseknél, gyulladásos esetekben, mérsékli az ízületi gyulladásokat, eredményes légúti megbetegedések során is, érrendszeri rendellenességeknél, magas vérnyomás esetén, idült kimerültség és depresszió esetén, jótékonyan hat a vércukorszintre, psoriazis kezelésében is eredményesen alkalmazzák. Elősegíti az emésztést, ezáltal enyhíti a székrekedést. Erősíti az immunrendszert.

Belsőleg kenőcsökben és krémekben alkalmazzák.

A gyengébb minőségű olajból szappant és kenőanyagot készítenek.

Figyelem! Várandós kismamáknak NEM ajánlott!

Megosztás itt: facebook
Facebook
Megosztás itt: pinterest
Pinterest
Megosztás itt: linkedin
LinkedIn
Megosztás itt: twitter
Twitter
Megosztás itt: whatsapp
WhatsApp

Szólj hozzá, vitassuk meg:

Kapcsolódó, hasonló cikkek:

Kökény (Prunus spinosa)

Kökény

Kökény (Prunus spinosa) Népies elnevezés: ekeakadály, tövisfa, kökönye, boronafa, kökényszilva. A kökény a rózsafélék (Rosaceae) családjába tartozik. Európai, elő-ázsiai flóraelem.

Tovább olvasom »
Fehér mustár mag

Fehér mustár

Fehér mustár (Sinapis alba) A fehér vagy angol mustár 50-80 cm magas. Gyökere vékony, karószerű, kevéssé elágazó, szára hengeres, levelei

Tovább olvasom »
Szerecsendió

Szerecsendió

Szerecsendió (Myristica fragrans H. M.) Népies neve: máciszdió, muskátdió. Őshazája valószínűleg a Maluku szigetek, mára azonban jóformán minden nedves trópusi

Tovább olvasom »



Tetejére görgetés