Kis ezerjófű

Kisezerjófű (Centaurium erythraea)
Kisezerjófű (Centaurium erythraea)

Kis ezerjófű

Kisezerjófű (Centaurium erythraea)

Népies neve: epefű, ördögcsíptefű, földepe, cintória, hideglelésfű, hidegűzésfű, százaranyosfű, százforintosfű, lázfű, gyomorfű. A növény Nyugat-Ázsiában, Észak-Amerikában és csaknem egész Európában őshonos. A kis ezerjófű a tárnicsfélék (Gentianaceae) családjába tartozik. Védett növény, vadon növő példányainak gyűjtése tilos. Három fajtája létezik, mely mindegyike megterem hazánkban. Ezek a kisezerjófű, a keskenylevelű ezerjófű és a csinos ezerjófű, de leggyakrabban a kisezerjófű fordul elő száraz réteken, erdőirtásokon, bokrosokban, mezőkön. Júniustól augusztusig virágzik, a termesztett növény föld feletti részét ekkor gyűjtik.


Hatóanyagai: szekoiridoidok, flavonoidok, xanton-származékok, eritaurin keserű glikozida, gyanta, viasz, illóolaj, nikotinsav, oleanolsav.

Hatása: Az ezerjófüvet magában vagy teakeverékekben étvágyjavítónak, emésztés serkentésére, epe- és máj működést serkentőnek, vértisztítónak, továbbá bélrenyheség ellen használják.

  • emésztés és eperserkentő
  • étvágyfokozó
  • enyhíti a puffadás
  • vértisztító
  • a homeopátia a friss növényt gyomorfájdalmak enyhítésére használja

Külsőleg hajhullás, hajtetű ellen alkalmazható.

Alkalmazása: egy teáskanálnyi ezerjófüvet 3 dl vízzel öntsünk le, majd ezt követően hagyjuk állni 8-10 órát, majd melegítsük fel. Étvágyjavítóként főétkezések előtt fogyasztandó.

A szesziparban a gyomorkeserűk alkotórészeként alkalmazzák. Olcsóbb sörök készítéséhez komló helyett is felhasználják.

Figyelem! Gyomor- és bélfekély esetén használata kerülendő! A kis ezerjófű tartósabb használata (10 napnál tovább) gyomor- és bélnyálkahártya-gyulladást okozhat.

Forrás: Gyógyító növények – Rápóti Jenő, Romváry Vilmos – Medicina Könyvkiadó Rt. – Budapest, 1997

Megosztás itt: facebook
Facebook
Megosztás itt: pinterest
Pinterest
Megosztás itt: linkedin
LinkedIn
Megosztás itt: twitter
Twitter
Megosztás itt: whatsapp
WhatsApp

Szólj hozzá, vitassuk meg:

Kapcsolódó, hasonló cikkek:

Vasfű (Verbena officinalis)

Vasfű

Vasfű (Verbena officinalis) A vasfű gyakran használt magyar neveihez tartozik a közönséges vasfű, a verbéna, a kakascímer, a lakatfű, a

Tovább olvasom »
Himalája só

Himalája só

A Himalája sót a királyok sójának tekintik. „Fehér aranyként” vagy az „élet sójaként” is ismert. Himalája, amelynek neve a szanszkrit

Tovább olvasom »
Oregánó

Oregánó

Az oregano a természet antibiotikuma, baktériumölő hatása a penicillinével vetekszik. Ráadásul az ára jóval alacsonyabb, mint némelyik gyógyszeré. Enyhíti a

Tovább olvasom »



Tetejére görgetés