Jamgyökér

Jamgyökér, Jamszgyökér, Yam gyökér (Dioscorea villosa)
Jamgyökér, Jamszgyökér, Yam gyökér (Dioscorea villosa)

Jamgyökér

Jamgyökér, Jamszgyökér, Yam gyökér (Dioscorea villosa)

A mexikói jamgyökér Dél-Amerika esőerdeiben őshonos évelő, lágyszárú növény, kúszó szára több méter magasra is felnyúlhat. Több száz faja ismert. Sok fényt, és a csapadékos, párás éghajlatot kedveli. Ha magas a páratartalom, akkor naponta akár 15-25 cm-es hajtást is növeszt.


Nem csak Mexikóban fontos növény, hanem Nyugat-Afrikában, Új-Guineában a legfontosabb terménynek számít. Többféle formában és ízben léteznek. A jamgyökér keményítős zöldségnövény, legtöbbször főzve, pürésítve vagy a burgonyához hasonlóan sütve fogyasztják. A világ nagyon sok országában a burgonyát helyettesíti. Lisztet készítenek belőle, amelyet tészták, kenyerek, sütemények alapanyagául szolgál.

Hatóanyaga: gazdag béta-karotinban és a dioszgenin vegyületben, amely fontos szerepet játszik a progeszteron előállításában. A gyökerek és a gumók tartalmaznak a szteroid szaponin, fitoszterol hatóanyagokat, alkaloidákat, cserzőanyagokat és keményítőt is. Magas ballasztanyag-tartalma hozzájárul a könnyebb emésztéshez, ezáltal a szervezet salaktalanításához.

Hatásai: Képes harmonizálni a hormonszintet. A tradicionális gyógyításban régóta használják a női nemi zavarok kezelésére és hatásos a csontritkulás kezelésére. Görcsoldó, gyulladáscsökkentő, vizelethajtó, epehajtó hatású, reumatikus fájdalmak enyhítésére is szolgál.

Terhesség alatt kerülni kell a jamgyökér fogyasztását!

Megosztás itt: facebook
Facebook
Megosztás itt: pinterest
Pinterest
Megosztás itt: linkedin
LinkedIn
Megosztás itt: twitter
Twitter
Megosztás itt: whatsapp
WhatsApp

Szólj hozzá, vitassuk meg:

Kapcsolódó, hasonló cikkek:

Szőlőmag

Szőlőmag

A szervezetben lezajló folyamatok eredménye mindig valamilyen károsodás, melyért az oxidáció során keletkező szabad gyökök felelősek. Az antioxidánsok olyan vegyületek,

Tovább olvasom »
Szappanfű

Szappanfű

Szappanfű (Saponaria officinalis L.) Népies neve: lábmosófű, tajtékzófű, mosó- vagy tajtékgyökér, legénycsalogató, szappanvirág, habzófű, császárszakáll, festőfű, koporsó-virág, patikai tajtékzófű, kacsaszappan.

Tovább olvasom »
Kókuszdió, kókuszrost

Kókuszdió

Kókuszdió, kókuszrost A kókusz származása: A kókuszpálmák a világ egyik fő élelmiszer ellátói. A többi ilyen mértékben használt élelmiszerrel összehasonlítva,

Tovább olvasom »



Tetejére görgetés