Levendula

Levendula (Lavandula augustifolia)
Levendula (Lavandula augustifolia)

Levendula

Levendula (Lavandula augustifolia)

Gyakrabban használt nevei: francia levendula, keskenylevelű levendula, közönséges levendula, orvosi levendula, szagos levendula. A Földközi-tenger mellékén, Dél-Európában őshonos. Dél- és Közép-Olaszországban, Dalmáciában, Görögországban, Dél-Franciaországban, Spanyolországban vadon elterjedt növény. Az ajakosok családjába tartozó, évelő félcserje. A levendulabokor természetes körülmények között félgömb alakú. Termése a családra jellemző, csészébe zárt négy makkocska, amelyek közül többnyire csak 1-2 fejlődik ki. Szárazságtűrő növény. A száraz, mésztartalmú talajokat kedveli.


Az ókorban a görögök és a rómaiak bőségesen használták szépítkezésre: szappanjaikat és fürdővizüket illatosították vele, valamint testükre kenték. A levendulás fürdővel ízületi merevségüket és fáradtságukat kezelték.

De hosszú évszázadokon át levendulával oldották az izomgörcsöket, fájdalomcsillapításra és idegrendszer erősítésére alkalmazták, valamint rovarölő és tetűirtó szerként is szolgált.

A XX. század elején hasmenés, köhögés, fejfájás, ideges szívdobogás, ízületi fájdalmak gyógyszereinek alkotójaként került be a gyógyászatba. a II. világháborúban sebfertőtlenítőként használták.

Az első magyar levendulaültetvény Bittera Gyula nevéhez fűződik, aki 1920-ban Tihanyban, Franciaországból hozott szaporítóanyaggal telepítette azt.

Hatóanyagai: illóolaj, amely összetevői a linalil-acetát, borneol, kámfor, geraniol, citronellol stb., valamint tartalmaz cserzőanyagot, kumarinokat, flavonoidokat és szterolokat.

Hatásai: a virágdrog forrázatát nyugtatószerként alkalmazzák ideges, feszült állapotok, túlterheltség esetén. Jó hatású álmatlanság és ideges gyomor- és bélpanaszok megszüntetésére. Fokozza az epeműködést. A levendulavirágoknak nyugtatót hatásuk van, gyógyfürdőnek elkészítve is. A levendulaszesz idegzsábák ellen jó hatású, mint bedörzsölőszer. A levendulaolajat belsőleg neurotikus betegek gyomor- és bélpanaszai ellen használják, kockacukorra cseppentve.

A levendula illóolajának legnagyobb felhasználója a kozmetikai és illatszeripar.

Álompárna házilag: a gyógynövény alapanyagok bármely patikában vagy gyógynövényboltban beszerezhető. Az adagot a párna mérete fogja meghatározni.

  • 50g levendula
  • 40g citromfű
  • 40g kamilla
  • 40g komló
  • 20g somkóró
  • 15 g narancsvirág

Szép álmokat!

Megosztás itt: facebook
Facebook
Megosztás itt: pinterest
Pinterest
Megosztás itt: linkedin
LinkedIn
Megosztás itt: twitter
Twitter
Megosztás itt: whatsapp
WhatsApp

Szólj hozzá, vitassuk meg:

Kapcsolódó, hasonló cikkek:

Pásztortáska

Pásztortáska

Pásztortáska (Capsella bursa-pastoris) Egyik leggyakoribb őshonos növényünk a pásztortáska. Az 1700-as évek végéig palackfű néven szerepelt a különböző magyar füvészkönyvekben,

Tovább olvasom »
Szerecsendió

Szerecsendió

Szerecsendió (Myristica fragrans H. M.) Népies neve: máciszdió, muskátdió. Őshazája valószínűleg a Maluku szigetek, mára azonban jóformán minden nedves trópusi

Tovább olvasom »
Articsóka

Articsóka

A vadon termő articsóka, angol bogács, disznótövis, tövisrépa, ördögoldal (Carlina acaulis) a fészkesek rendjéhez tartozik. Van az articsókának nemesített kerti

Tovább olvasom »



Tetejére görgetés