Fehér mustár

Fehér mustár mag
Fehér mustár mag

Fehér mustár

Fehér mustár (Sinapis alba)

A fehér vagy angol mustár 50-80 cm magas. Gyökere vékony, karószerű, kevéssé elágazó, szára hengeres, levelei nyelesek, szórt állásúak. Virága aranysárga, termése duzzadt.


A termesztett mustárfajok a Caparales (kaprivirágúak) rendjébe, a brassicaceae (káposztafélék) családjába tartoznak. Őshazájuk a Földközi-tenger melléke és Nyugat-Ázsia. Az arabok közvetítésével került be Spanyolországba, majd a XII. században Németországba és Angliába. Jelenleg termesztik Európában, Ázsiában, Amerikában és Afrikában.

A fehér mustár már a római idők ismert fűszer- és gyógynövénye volt. A Sinapis nevet a nagy római polihisztor, Plinius adta.

Hatóanyagai: a magban található mustárolaj-glikozidok, zsíros-olaj, nyálkaanyagok, glikozinolát szinalbin, szinigrin, illóolajok.

A fehér mustármagot elsősorban az élelmiszeripar hasznosítja, mustárpépet állít elő belőle. Fűszerként is használjuk, savanyúságok, pácok ízesítésére.

Magot egészben lenyelve diszpepsziában (gyomorégés, böfögés, émelygés, hányinger, korai jóllakottság, puffadás, éhségfájdalom mind a diszpepszia körébe tartó tünetek), grippe (vírusos influenza) ellen, nyálkaanyag-tartalma miatt enyhe hashajtóként is alkalmazzák, külsőleg széttörve borogatásként vagy tapaszként bőrvörösítőnek alkalmazzák. A kezelt területen fokozza a vérellátást, ezáltal enyhíti az ízületi fájdalmat. A zsenge növényből spenótszerű főzeléket készítenek.

Használják még homeopátiában és az élelmiszeriparban. A mustár zsíros-olaját Ázsiában étkezési-, kenő- és világítóolajnak dolgozzák fel.

Forrás: GYÓGYNÖVÉNYEK ÉS ÉLELMISZERNÖVÉNYEK A-tól Z-ig – Szabó László Gy., MTA doktora, egyetemi tanár, Pécsi Tudományegyetem TTK Növényélettani Tanszék és ÁOK Farmakognóziai Tanszék

Facebook
Pinterest
LinkedIn
Twitter
WhatsApp

Szólj hozzá, vitassuk meg:

[ufc-fb-comments]

Kapcsolódó, hasonló cikkek:

Fekete áfonya

Fekete áfonya

Fekete áfonya latinul: Vaccinium myrtillus egy gyümölcstermő növény, termését és levelét a népi gyógyászatban is felhasználjuk. Népies nevei: havasi meggy,

Tovább olvasom »
Körömvirág (Calendula officinalis L.)

Körömvirág

Körömvirág (Calendula officinalis L.) Nevezik még: kenyérbélvirágnak, macskakörömnek, orvosi körömvirágnak, gyűrű virágnak borongó virágnak, fülemilefűnek, kerti peremérnek, körmicének, náthavirágnak, nyestikének,

Tovább olvasom »
  • blank
  • blank
  • blank
  • blank
Scroll to Top