Jellemzés: A réz nélkülözhetetlen ásványi anyag a szív-és érrendszeri betegségek megelőzésében, a szép bőr és hajszín ápolásában, és a termékenység fokozásában. Egy felnőtt ember szervezetében körülbelül 80 mg-ot találunk belőle, főleg az agyban, a szemben, a májban, a szívben, a szemben, a vesékben, a szemben és az izmokban találjuk. A cinkhez hasonlóan sok enzim alkotórésze.
Forrás: a kagyló, és rákfélék, a baromfiaprólék, az olajos magvak, hüvelyesek, borsó, articsóka, avokádó, retek, fokhagyma, gomba, burgonya, paradicsom, banán, szilva.
Általánosan ajánlott: erek, csontok, inak és idegek erősítésére, termékenység fokozására, egészséges haj és bőr-pigmentáció biztosítására, véralvadás fokozására. Az ember több ezer éve használja a rezet a gyógyításban. A római katonák a fáradtság legyőzésére és a fertőzött sebek kezelésére használták. őseink megfigyelése szerint a testfelületen hordott réztárgy (pl. karkötő) normalizálta a vérnyomást, erősítette a kapilláris-falakat, megakadályozta a sólerakódást. Csodálatos hatását csak az utóbbi 30 évben kezdjük érteni.
A réz lényeges a kollagén, vagyis a csontokban, bőrben és kötőszövetekben található alapvető fontosságú fehérje termelésében. Fontos szerepet játszik a vörösvérsejtek képződésében, segít a szervezetnek felhasználni az elraktározott vasat, fokozza az ellenálló képességet és a termékenységet. A réz szerepet játszik a magas vérnyomás és a szívritmuszavar megelőzésében. Réztartalmú enzimek és vegyületek védik a szöveteket a szabad gyökökkel szemben, így a rák az érelmeszesedés és más betegségek ellen is védelmet nyújthat. A vér koleszterinszintjét is csökkenti. Elegendő rézzel a csontritkulás is lassítható.
Hiány: Komoly rézhiány ritkán fordul elő, tünetei a fáradékonyság, a szívritmuszavar, a törékeny, fénytelen haj, a magas vérnyomás, vérszegénység, csontrendszeri rendellenesség és a meddőség.
Túladagolás: Réz túladagolásánál hányinger, izomfájdalom, gyomorbántalmak léphetnek fel.