A sütőtök őshazája Közép- és Dél-Amerika trópusi vidéke, földrészünkre pedig Amerika felfedezése után került be és terjedt szét az egész kontinensen, de manapság már mindegyik földrészen elterjedt, termesztik és előszeretettel fogyasztják értékes tápanyagai miatt.
A sütőtök nem csak étek, hanem gyógyír is egyben, mivel egészségmegörző és gyógyító hatással bír. De lássuk csak mit is tartalmaz valójában?
A sütőtök belseje igen gazdag káliumban, kalciumban, cinkben, mangánban, rézben, vasban, foszforban, C-vitaminban, biotinban, niacinban, pantoténsavban, A, B1, B2, B6, E vitaminok és folsavban, valamint: flavonoidokban, kumarin származékokban és karoténban, ez utóbbiak határozzák meg a sütőtök színét, ízét és értékét. Minél sötétebb a színe, annál gazdagabb esszenciális aminósavakban, amikből a szervezet képes előállítani azokat az antitesteket, melyekkel hatékonyan tud küzdeni a kórokozókkal szemben, ezzel erősítve immunrendszerünket.
Ízletes magjaiban értékes olaj található, mely azon kívül hogy táplál, gyógyhatással is bír.
Ezért a népgyógyászatban régen féregűzőként volt nyilvántartva, mai kutatások pedig bebizonyították, hogy kiemelkedő cink és fitosterol tartalma miatt nagy segítséget nyújt a prostatabetegségek (prostata nagyobbodás, gyulladás, daganat, erekciós problémák) kezelésében.
Miért jó ha sütőtököt fogyasztunk?
– Gyulladásos betegségek kezelésére, megfázásos, meghűléses megbetegedések esetében, de alkalmazható tüdőgyulladás és egyéb tüdőkárosodások kezelésére is.
– Enyhíti az allergikus köhögést, tüsszögést, csökkenti az asztmatikus rohamokat.
– Fogyasztása szebbé teszi bőrünket, különösen a pattanások kezelésében jelenthet nagy segítséget.
– Használhatjuk hashajtóként és béltisztítóként, mivel magas rosttartalma miatt tisztítja a bélrendszert.
– Jó hatással van az emésztésre
– Serkenti a máj működését
– Segít a szív és koszorúér problémák megelőzésében
– Káliumtartalma miatt vérnyomáscsökkentő és vízhajtó hatása is van
– Fogyasztásával csökkenthető a prosztatarák és a szürkületi vakság kialakulásának kockázata
– Alacsony kalóriatartalma révén fogyókúrázóknak is ideális (Energiatartalma 80 kcal/100 gramm, 16,5 g szénhidrát/ 100 gramm)
– Az antioxidánsok és karotinoidok megkötik a szabad gyököket, erősítik az immunrendszert, így hozzájárulnak a keringési betegségek és a daganatok megelőzéséhez
– A sütőtökben lévő kálium tisztítja a vért
A sütőtök belsejét elkészíthetjük sütve kemencébe, vagy sütőbe, főve levesnek, pürének, tésztába tölteléknek, lekvárnak, sűrítő anyagnak, nyersen pedig levet centrifugálhatunk belőle, de sajnos így értékes rost anyaga elvesződik és csak nagyon kis mennyiségű lé jön ki belőle. A legjobb megoldás arra, hogy értékes tápanyagai ne vesződjenek el az, ha szárítmány formájában használjuk fel. A szárítmányokat általában kicsi hőfokon szárítják, ezért a C -vitamin tartalma megmarad, nem kell főzzük és könnyen készíthetünk belőle turmix italokat, leveket, püréket, krémleveseket.
A tökmagolaj gyógyhatásai
A hidegen sajtolt tökmagolajat általában salátákba jó használni, nem szabad megfőzni, vagy sütni benne, mert hatástalanná válik és értékes anyagai átalakulnak transzzsírokká. A tökmagolajat régen férgek és különböző paraziták elhajtására használták. Manapság pedig kiderült, hogy egy olyan hatóanyagot tartalmaz (Delta-7 fitoszterol) mely megelőzi a prosztata megnagyobbodást, de a kialakult problémára is képes megoldást nyújtani. Magas E-vitamin tartalma pedig fokozza a nemi vágyat.
A tökmagolaj mindennapi fogyasztása értékes antioxidánsokkal látja el a szervezetet, mely véd a szabadgyökök kialakulásával szemben, megvédve ezáltal bőrünk szépségét és fiatalságát. Ezért a mai kozmetikai iparban előszeretettel használják különböző készítmények alapanyagaként.
Birtalan Katalin – természetgyógyász