A kerti kakukkfű, latin nevén Thymus vulgaris, egyike a mi éghajlatunkon gyakran használt gyógy-és fűszernövényeknek, amely eredetileg a Földközitenger vidékéről származik.
A kakukkfű hatóanyagai
A kakukkfű nagy mennyiségű illóolajat tartalmaz, akár 50% timolt is, emellett karvakrolt, borneolt, tujanolt, linaloolt, geraniolt, cimolt és pinént, ezeken kívül pedig keserűanyagokat, flavonoidokat és gyantát. Az olaj fő hatóanyaga, a timol 25-ször hatásosabb a mikroorganizmusok ellen, mint a fenol, amely egy vegyi fertőtlenítőszer.
A kakukkfű illóolaj gyógyhatásai
– Légcsövekre hörghurut, szamárköhögés és asztmás panaszok esetén. A kakukkfűolaj oldja a hörgők görcsét, feloldja a váladékot, és felszaggatja a köhögést.
– Gyomor- és bélpanaszokra szolgáló teákban is megtalálható. Enyhíti a puffadást, és az emésztést is elősegíti. Ezért zsíros, nehezen emészthető ételek fűszerezésére is alkalmas.
– Enyhe bódító és gyulladáscsökkentő hatása is ismeretes, éppen ezért borogatásokhoz és fájdalomcsillapító kenőcsökhöz is használják.
– Hildegard von Bingen szerint a kakukkfű általános erősítőszerként is alkalmazható.
– Havivérzéssel kapcsolatos problémákra. A kakukkfű vérbőséget okoz a genitáliák környékén, ezért vágyserkentő növényként is használják. Az ajurvédikus gyógyászatban sikerrel alkalmazzák frigiditás és impotencia esetén is.
– Mindenféle parazitára.
– Fejfájásra, reumás fájdalmakra,
– Torok és a gége gyulladására.
– Húgyúti és húgyhólyag fertőzések kezelésére,
– A kakukkfű-olajat bénulás, szélütés, szklerózis multiplex, izomsorvadás, reuma és ficam esetén is használjuk
– A kakukkfű idegerősítő hatással bír, így alkalmazhatjuk idegkimerültség, szellemi tompultság és stressz esetén is.
A kakukkfű felhasználási területei
Kakukkfűtea
Egy teáskanál szárított és aprított kakukkfűre öntsünk 1/4 liter forró, de nem lobogó vizet. A teát 15 percig lefedve hagyjuk állni. Ha nem fednénk le, az értékes illóolajok elpárolognának, de így a fedőn lecsapódnak, és visszacsepegnek a teába. Köhögés, hörghurut vagy szamárköhögés esetén napi 1-5 csészével fogyasszunk el belőle. Egy kis mézzel édesíthetjük.
Gargarizálás
A kakukkfű teája – gyulladás csökkentő hatása miatt – hatékony szájnyálkahártya gyulladás és torokfájás esetén. A gargarizálás után a kakukkfű teáját ne nyelje le, hanem köpje ki! Az ajánlott gargarizálási szám: 10-15.
Kakukkfüves reumafürdő
Készítsen teát 100g kakukkfűből és 1 liter forró vízből a fentiekben leírtak alapján. A leszűrt folyadékot adja hozzá a fürdővízhez. A kakukkfüves fürdő jótékony hatású reuma, bronchitis, ideggyengeség és bőrhibák esetén.
Kakukkfűolaj széntablettán
Tegyünk 4 csepp kakukkfűolajat egy hagyományos széntablettára. Torok- és mandulagyulladás esetén naponta 2-3-szor egy tablettát szopogassunk el. Súlyos esetekben 2 csepp borsikaolajjal is alkalmazhatjuk.
Kakukkfű-tinktúra rekedtségre
Déli napsütésben szedett virágzattal lazán megtöltünk egy üveget, 38-40%-os gyümölcs- vagy gabonapálinkával felöntjük, és két hétig állni hagyjuk a napon, vagy vegyünk valamelyik gyógynövényes boltban egy zacskó kakukkfüvet (nem filteres kakukkfű teát, hanem kakukkfüvet). Általában 40 vagy 50 grammos adagot lehet venni. Szükség lesz még fél liter töményebb szeszesitalra (pl. vodka). NAGYON FONTOS!!! Semmiképpen NE tiszta szeszt vegyünk, ez ugyanis önmagában halálos!
Tegyük bele valamilyen zárható üvegbe a kakukkfüvet, és öntsük rá az alkoholt. Zárjuk le az üveget.
Áztassuk egy hétig, és néha (naponta 1-2-szer) rázzuk fel. Ezek után szűrjük le egy másik üvegbe, és kész a varázsital! Ízlésünk szerint tehetünk hozzá cukrot, vagy édesítőszert is.
Napi 2-3 evőkanálnyit fogyasszunk belőle (de ne közvetlenül alvás előtt, mert köptető hatású). Ez a tinktúra nagyon szépen rendbehozza a hangot, nyugtatja a torkot, és még finom is!
Kakukkfű-olaj
Déli napsütésben szedett virágzattal lazán megtöltünk egy üveget, és hidegen préselt olívaolajjal felöntjük, hogy az olaj két ujjnyi vastagon ellepje. Két hétig a napon vagy meleg kályha közelében állni hagyjuk.
Figyelem! Magas vérnyomásban szenvedőknek kimondottan nem ajánlott, mivel a kakukkfű serkenti a vérkeringést és emeli a vérnyomást. Viszont az alacsony vérnyomásban szenvedőknek kimondottan ajánlott.
Birtalan Katalin-természetgyógyász
Mivel a csipkebogyó szezonnak most van itt az ideje, ezt a gyógybort könnyen el tudjuk készíteni friss csipkebogyóbol, de ha megszárítjuk, akkor az év bármelyik szakaszában is elkészíthetjük. A lényeg az, hogy ez egy nagyon hatásos házi gyógybor ami jó lenne ha minél több háztartásban kéznél lenne, hiszen sok nyavajában tud nekünk megoldást nyújtani.