Mit tartalmaz a mogyoró és mire jó?
A mogyoró olajtartalma magas, 100 grammonként kb. 560 kalóriát tartalmaz
A mogyoróban számos fontos vitamin található. Gazdag B1-, B2-, C-, H- és E-vitaminban, ásványi anyagok közül pedig sok rezet, káliumot, mangánt, cinket, magnéziumot és kalciumot tartalmaz, ezen kívűl olyan enzimek is vannak benne, melyekre a sejteknek szükségük van az energiatermelésre. A legtöbb rezet tartalmazó élelmiszerek között első helyen áll a mogyoró, és a kakaó.
Bátran fogyaszthatják a cukorbetegek, ásvány-és kálium tartalma miatt, hiszen remek vértisztító! Főként emiatt ajánlott a diabéteszeseknek
Ezek mellett olajsavat tartalmaznak, ami igencsak jó hatással van a szervezetre, és amelyet a mogyoró mellett csak az olívabogyó tartalmaz. A telítetlen zsírsavak nem emelik a koleszterin szintet, ráadásul a hormontermelődést is segítik. Nem utolsósorban pedig a rákos megbetegedések elleni küzdelemben is nagyon hatékonyak.
Védenek az elhízás ellen, mivel a jóllakottság érzését keltik azáltal, hogy a gyomor-bél-rendszerben megduzzadnak. Ezen felül serkentik a bélműködést és csökkentik a vastagbélrák kialakulásának kockázatát.
A mogyoróban található ásványi anyagok kiválóan hatnak az agyműködésére, segítik a koncentrációt amikor nagyobb koncentrációt igénylő feladatot végzünk.
Székrekedéssel küzdők is nyugodtan éljenek vele, rost- és olajtartalma ugyanis biztosítja a megfelelő napi bélmozgást.
Gyógynövényként elsősorban a mogyoró leveleit és vesszőinek kérgét használják. Teája kiváló izzasztó, vizelethajtó, összehúzó hatása miatt alkalmas a bélhurut kezelésére.
Enyhíti a bőrkiütéseket, aranyér ellen is hasznos, ülőfürdő formájában.
Mogyoró tej készítése
10dkg mogyoró
6dl víz
1ek. méz vagy 5 dkg áztatott mazsola
A mogyorót jó alaposan megmossuk és beleöntjük a turmixgépbe. Ráöntjük a vizet és beletesszük a mézet vagy a mazsolát. 1 percig turmixoljuk. Minél magasabb fokozaton tesszük, annál jobban eloszlanak a diórészecskék, annál krémesebb lesz. A turmixolás után egy szűrőn, vagy tűll anyagon, esetleg gézen átszűrjük. Kb. 1 liter diótejet kapunk. Megbolondíthajuk egy kis vaníliával is. Így, szobahőmérsékleten is finom, de lehűtve szerintem még jobb.
A szűrésre használt anyagon fennmaradó darált mogyorót felhasználhatjuk salátákhoz, különösen finomra reszelt répával összekeverve és némi citromlével nagyon finom.
Birtalan Katalin-természetgyógyász
Mivel a csipkebogyó szezonnak most van itt az ideje, ezt a gyógybort könnyen el tudjuk készíteni friss csipkebogyóbol, de ha megszárítjuk, akkor az év bármelyik szakaszában is elkészíthetjük. A lényeg az, hogy ez egy nagyon hatásos házi gyógybor ami jó lenne ha minél több háztartásban kéznél lenne, hiszen sok nyavajában tud nekünk megoldást nyújtani.