A kókuszolaj és a kókuszzsír között valójában csak az olvadási hőmérsékletben van a különbség, hacsak nem adtak valamilyen anyagot az olajhoz forgalomba hozása előtt.
A kókuszolajat általában a szárított kókuszhúsból állítják elő. A felaprított húst felmelegítik, és az olaj távozik belőle. Hogy az utolsó cseppig kinyerjék az olajt, néhány cég vegyi anyagokat ad a húshoz. Számos jótékony hatású komponens vész el ezzel az eljárással, de a szűz olajban ezek is megtalálhatók.
Ráadásul néhány cég fehéríti termékeit, ami megtéveszti a vásárlókat. A termék végül a minősége rovására tűnik „tisztának”.
Kókuszolaj vásárlásakor érdemes olyat választani, amelyiken fel van tüntetve az előállítási eljárás, mint a szűz kókuszolajak esetében. Ezeket bioboltokban, vagy ázsiai boltokban találhatjuk meg. Ha valaki azt mondja, hogy nem szereti a kókuszolaj ízét, az valószínűleg azért van, mert a „finomított, színtelenített és szagtalanított”, vagy röviden BRD kókuszolajt próbálták a szűz kókuszolaj helyett. Egy másik hasznos tanács a vásárláshoz: a „természetes” és „növényi eredetű” szavak a csomagoláson semmit sem jelentenek. Melyik étel nem természetes? Mindegyik étel a természetből származik, csak némelyiküket alaposan manipulálják, mielőtt forgalomba hozzák.
Gondoljunk csak a tejtermékekre: mi áll a csomagoláson, és a valóságban mi köze az eredeti, friss termékekhez! Néhány információ félrevezető, vagy teljesen hamis, mint például a „fölözetlen tej”. Bárki, aki kóstolta az igazi fölözetlen tejet, észreveheti a NAGY különbséget – hol van a föl?
A mindennapi ételekkel szembeni allergia a manipulált élelmiszereknek köszönhető.
Kókuszzsír
A szűz és a BRD kókuszolaj vagy zsír mellett létezik egy harmadik változat is, aminek nagyobb az olvadáspontja. Néhány kókuszzsír gyártó szilárdítókat ad a kókuszzsírhoz, hogy még tovább növeljék a stabilitását és a megengedett tárolási idejét az eredeti kókuszzsírnak. Érdemes ezeket is szemügyre venni vásárláskor.
Hogyan készül az igazi VCO (szűz) kókuszolaj?
Egyszerű ötletek világszínvonalú szűz kókuszolaj előállításához
Hidegen sajtolt- Erjesztő módszer (Cezar M. Echano, Jr.)
1. A szűz kókuszolaj előállítása 30 Celsius foknál semmiféleképpen nem alacsonyabb hőmérsékletet igényel.
2. Minél párásabb a levegő, annál kedvezőbbek a körülmények a szűz kókuszolaj előállításához.
3. A kókusz színe jelzi, hogy a gyümölcs készen áll-e a feldolgozásra.
4. A kókusz korának meghatározása (ne legyen se nem túl fiatal, se túl öreg) döntő fontosságú.
5. Győződjön meg a kókusz megfelelő súlyáról (ne legyen se túlkönnyű, se túl nehéz)
6. Bizonyosodjon meg arról, hogy a kókusz tiszta és a héja nem repedezett
7. Ne használjon rossz szagú kókuszt. Ez az egész munkát elronthatja.
8. Távolítsa el a kókuszhéj háncsrétegét közvetlenül a betakarítás után.
9. Vágja félbe a kókuszt.
10. Reszelje ki a kókusz húsát a héjból.
11. Facsarja ki a kókuszt némi kókuszvízzel keverve, a kókusztej kivonásának érdekében.
12. Szűrje le a kivont kókusztejet és tegye tiszta, áttetsző edénybe. Ellenőrizze, hogy másfajta anyag nem került a tárolóedénybe.
13. Kis idő elteltével a kókusztej önálló réteget képez a kókuszvíz tetején.
14. Várjon 24 órát majd válassza el a kókuszvizet a kókusztejtől.
15. A kókusztej felszínén olaj jelenik meg.
16. Válassza le a képződött olajréteget, és kanalazza át egy másik edénybe. Ez a folyamat kb 5-7 napig tart.
17. 5-8 alkalommal szűrje le az olajat tiszta papír, kávészűrő vagy egyéb, rendelkezésére álló szűrőalkalmatosság segítségével.
Figyelem! a kókuszolajat reggel fogyasszuk!
Ha ezt az energiát adó italt este vesszük magunkhoz, túl sok energiánk lesz, ami gátolja a mély alvást, ezért inkább reggel fogyasszuk.
Forrás: részlet Herald W. Tietze – Dr. Arthur Echano – Juta Stepanovs – „A kókusz, az újra felfedezett gyógyszer” című könyvéből
Birtalan Katalin – Természetgyógyász