A begyűjtött gyantát a méhek az emésztőfolyadékukkal keverik össze, így alakul ki a méhszurok. A propolisz olyan enzimeket tartalmaz, amelyek képesek a gyógyhatású anyagokat kioldani a növényi gyantából.
A propolisz hatóanyagai a flavonoidok, a szerves savak és az illóolajok. A virágok pollenjéből a méhrajok 50 kg-ot gyűjtenek össze évente, ez körülbelül a hatóanyag tartalmának 5 %-át jelenti.
A propolisz általános hatása: vérnyomásra csökkentő hatással bíró, vírus-, baktérium- és gombaölő, görcsoldó és fájdalomcsillapító, gyulladásgátló, vizelethajtó, epehajtó, immunrendszert erősítő, regeneráló, fekélyesedést gátló, antioxidáns, citosztatikus (daganatellenes).
Propolisz szirup készítése:
Hozzávalók: 50gr. propolisz, 200ml víz, 50gr. méz
Elkészítés: A gondosan megtisztított méhszurkot vízben, fedő alatt lassú tűzön addig fözzük, míg a leve felére csökken. Még melegen gézen átszűrjük, hozzáadjuk a mézet, alaposan elkeverjük és üvegbe töltjük. Hideg helyen tároljuk.
Gyógyhatás: Baktériumölő, megakadályozza a mikróbák szaporodását, enyhén antibiotikus, fertőtlenítő szer, köhogéscsillapító, gyógyítja a gége és hörghurutot.
Propoliszolaj készítése:
Hozzávalók: 50gr. propolisz, 200 ml hidegen sajtolt oliva olaj
Elkészítése: A méhszurkot felaprózva beletesszük egy jó minőségű olajba. Vizgőzön főzzük addig, ameddig a darabkák feloldódnak benne, gézen átszűrjük, majd kihűtjük és csavaros tetejű üvegbe tesszük.
Gyógyhatása: Viszérfekélyre, égésre, fagyásra, nehezen gyógyuló sebek kezelésére.
Birtalan Katalin-természetgyógyász
Mivel a csipkebogyó szezonnak most van itt az ideje, ezt a gyógybort könnyen el tudjuk készíteni friss csipkebogyóbol, de ha megszárítjuk, akkor az év bármelyik szakaszában is elkészíthetjük. A lényeg az, hogy ez egy nagyon hatásos házi gyógybor ami jó lenne ha minél több háztartásban kéznél lenne, hiszen sok nyavajában tud nekünk megoldást nyújtani.