Édesgyökér – az édes ízű gyógy-gyökér

edesgy

Édesgyökér – az édes ízű gyógy-gyökér

Az ókori görögök az édesgyökeret köhögéscsillapításra és gyomorpanaszok kezelésére használták. A mai kutatások immunerősítő, antivirális, gyulladásgátló, májvédő, klimaxot enyhítő, ekcémát gyógyító hatását igazolják.

 

Az édesgyökeret a népi gyógyászatban nyersen, önmagában vagy más növények részeivel összekeverve köhögés, szamárköhögés és influenza ellen gyógyteának elkészítve fogyasztják. A kínai orvoslásban régóta ismert. Egyéb gyógynövények hatását erősíti. Méregtelenítő, és ízjavító (édes, mentaszerű). Ezért a kínai gyógynövényalapú szerek mintegy a fele tartalmaz édesgyökeret. A nyugati orvosi kutatások köptető és gyulladáscsökkentő hatásával foglalkoznak a legtöbbet. Máj méregtelenítő és antiallergén hatását is kimutatták.

Az édesgyökérből kapszula, tabletta, tinktúra, és gyógyhatású krém készül. Édes íze miatt más gyógynövényekkel is keverik, hogy azok keserű ízét elvegye.


Mit tartalmaz az édesgyökér?

A gyökér hatóanyagai: a gyökér tömeg mintegy 24%-át egy különösen édes, vízoldható glikozid, a glycyrrhizin teszi ki. Ez a szénhidrát a cukornál 50-200-szor édesebb. Fokozza a mellékvesekéreg hormontermelését, és felépítésének hasonlósága miatt erõsíti a hormonok hatását, és csökkenti a megvonási tüneteket. Gyökerében sok másféle hatóanyag is található, ilyenek például a fitoszterol (sztigmaszterol, B-szitoszterol), flavonoidok (pl. glabridin- 0,5-2%, szaponozid – 2-15%, liquiritin, isoliquiritin), kumarin.

Az édesgyökér gyógyhatása

Glicirrizin- és glicirretinsav-tartalmánál fogva az édesgyökér alkalmazható:

       Gyomorfekély és gyomorhurut kezelésében.

       Az édesgyökér gyökere különféle emésztési zavarokra (felfúvódás, renyhe emésztés, böfögés, bélgáz képződés) alkalmazható.

       A népi gyógyászat régóta alkalmazza köptető és köhögéscsillapító hatása miatt, napjainkban köhögéscsillapító szirupok formájában is beszerezhető.

       antibakteriális, antivirális hatású: minden megvan benne ahhoz, hogy a nátha elleni hatékony házi szerek közé sorold.

       Az édesgyökér erősíti az immunrendszert.

       Hatásos fogkő és a fogszuvasodás megelőzésében.

       Enyhe ösztrogén hatása miatt – flavonoidjaninak köszönhetően – védi a májsejteket és ellensúlyozza a szabad gyökök káros hatását.

       Fájdalomcsillapítóként, görcsoldóként is használatos.

       Az édesgyökértől hangos napjainkban a média, ezt glabridin flavonoid tartamának köszönheti, melynek tartós fogyasztása a testtömeg-index kedvező alakulásával, valamint az élettani paraméterek javulásával jár, mindez kutatásokkal alátámasztott tény! A glabridin az egyetlen olyan ismert flavonoid, melynek testsúlycsökkentő hatása bizonyított. Semmi mást nem tesz, mint a zsíranyagcsere lebontó folyamatait erősíti, ezáltal képes a testüregben található úgynevezett zsigeri zsírok elégetésére.

       Főzete vizelethajtó, görcsoldó, vese- és epekő, illetve gyomorbajok esetén jó hatású.

       Nagyszerű gyógyír az ízületi gyulladásokra.

       A policisztás petefészek betegségben szenvedő nőknél a termékenység elősegítésére ajánlottak édesgyökeret.

      Intravénás adagolásban a fertőző májgyulladás (hepatitis B és C) kezelésére, helyi alkalmazásban hajsamponként találkozunk vele.

       Az édesgyökér in vitro több vírus ellen (köztük egyes hepatitisvírusok) hatásosnak bizonyult. Kettő kísérletet is végeztek arra nézve, hogy a hepatitis C-ben szenvedő betegeket lehet-e gyógyítani glicirrizinnel. A vegyület mindkét kísérlet során csökkentette a májenzimek a fertőzés miatt megemelkedett szintjét a vérben, így arra következtethetünk, hogy enyhíti a hepatitis C okozta májkárosodást.

      Csökkenti a koleszterinszintet és a belső szervek zsírosságát.

      Bőrünkre is jótékony hatást gyakorol, így édesgyökeres arcpakolás is létezik.

      Ha belsőleg használjuk, akkor porított gyökerét kell leforrázzuk egy bögre vízzel, a gyökérdarabokból készítsünk főzetet, vagy kapszula formájában alkalmazzuk.

Az édesgyökér besűrített vizes kivonata a „medvecukor” (Succus liquiritiae), amely tömbökben és 5-10 dekás rudakban kerül forgalomba. Használják gyógyszerek ízesítésére és színezésére, cukorkák (pl. szalmiákcukorka) barna sör, dohánypácok készítésére.

Édesgyökér tea: Csészénként egy-másfél gyökeret leforrázunk és 15 percig hagyjuk állni, majd leszűrjük. Arra mindenképp figyeljünk, hogy a nyálkatartalom megőrzése érdekében célszerű a gyökeret langyos vízzel felönteni és csak rövid ideig főzni.

A gyökérből készült főzet naponta háromszor, az étkezések után fogyasztandó, egy-egy csészével. Légúti hurut esetén kiváló gyógymód. Arra viszont figyeljünk, hogy egy-két hétnél tovább egyhuzamban semmiképpen se fogyasztjuk, hiszen mellékhatásai könnyen jelentkezhetnek.

Figyelem!

Bevitelére fokozottan ügyeljünk, mert túlzott fogyasztása fejfájást, rosszabb esetben ödémát, káliumveszteséget, magas vérnyomást és még helytelen szívverést is okozhat, ezért : hypokalaemia, magas vérnyomás és súlyos veseelégtelenség esetén, valamint a várandósság időszakában az alkalmazása ellenjavalt ((koraszűlésre hajlamosít) és epepangásban és májcirózisban szenvedő egyéneknek sem javasolt. Nagy mennyiségben véralvadásgátló hatása ismert!

Orvosi ellenőrzés mellett is csak maximálisan 6 hétig megengedett a használata a szteroidhatás miatt.

 

 

Birtalan Katalin – Természetgyógyász

 

Megosztás itt: facebook
Facebook
Megosztás itt: pinterest
Pinterest
Megosztás itt: linkedin
LinkedIn
Megosztás itt: twitter
Twitter
Megosztás itt: whatsapp
WhatsApp

Szólj hozzá, vitassuk meg:

Kapcsolódó, hasonló cikkek:




Tetejére görgetés