Hatóanyagok: 0,2-0,5% illóolaj (citrál, citronellál, gerániol, linalool), rozmaringsav, triterpének, flavonoidok, keserűanyagok, nyálka, cserzőanyag, kávésav.
Mire ajánlják?
Hat a keringési zavarokra.
Külsőleg antivirális hatású. Antivirális hatása az övsömör és a herpesz vírusait elpusztítja.
Teája ideg- és szívnyugtató, idegerősítő, altató.
A gyomor- és bélgörcsöket oldja, emésztést serkentő, szélhajtó, javítja az étvágyat.
Izzasztó hatású.
A levél vizes kivonatát tartalmazó kenőcsöt ajaksömör ellen használják. A friss levélből üdítő limonádé vagy tea készíthető. Salátákat, mártásokat is ízesítenek vele.
Illóolaját az illatszeripar használja fel. Az aromaterápia gyakran használt szere.
A citromfűből teát, tinktúrát és fürdőt készíthetünk. Ideggyengeség és idegi eredetű alvászavarok esetén a citromfűtea segít, amelyet kivételesen, a többi gyógynövénynél nagyobb mértékben kell adagolni: egy csészéhez három teáskanál citromfűlevelet használunk fel. Ne feledjék, hogy míg a teát öt percig állni hagyják, a csészét vagy a teáskannát fedjék le, aztán a fedőn lecsapódott cseppeket öntsék vissza a teába! A nyugtató és görcsoldó hatás ugyanis elsősorban az illóolaj biztosítja, amely túlforrázás esetén azonnal kivonódik, így azonnal el is párologhat.
Különösen hatásos a citromfűtea, ha a stressz a gyomorra vagy az emésztószervekre hat. Oldja a szorító érzést és az esetenkénti görcsös fájdalmakat, serkenti az étvágyat. Ezért ilyen panaszok esetén naponta többször egy-két csésze citromfűteát ajánlott inni. Levelei nagyon jól kombinálhatók más nyugtató növényekkel, ezért egyetlen nyugtató- vagy altatóteából sem hiányozhatnak.
Gyermekeknél gyakran már egy csészényi is elegendő elalvás előtt ahhoz, hogy a nyugtalanság vagy a vizsgadrukk könnyű álommal oldódjék.
Keverékben a következő növényekkel együtt lehet használni:
Szív nyugtalansága esetén: citromfű és galagonya.
Altató keverékben: citromfű és komló, galagonya, macskagyökér hozzáadásával.
Ajakherpeszre: citromfű és benedekfű hozzáadásával, ecsetelésre (jég- kockákra fagyasztva).
Emésztés serkentése céljából (reggel): citromfű és menta, bodza hozzáadásával.
Külsőleg pépes borogatóul, fürdőkhöz, bedörzsölőkhöz használják. Salátákat és mártásokat is ízesítenek citromfűlevéllel. A drogokat a likőripar is gyakran alkalmazza.
Illóolaját az illatszeripar is használja. Mivel a tiszta citromfűolaj igen drága volna, citromhéj – olajjal együtt, lepárlással szokták előállítani. Az így nyert illóolajának kereskedelmi neve: Oleum melissae citratum.
Birtalan Katalin – Természetgyógyász