A zöld tea a legkevésbé feldolgozott teafajta, és ez tartalmazza a legtöbb antioxidáns polifenolt, azok közül is az ún. epigallokatekin-3-gallát (EGCG) nevezetű katekint, amely a zöld tea összes hasznos élettani hatásáért felelős.
Gőzölés után a tealeveleket sodorják, majd hőhatásnak teszik ki (forró levegővel kezelik, vagy kézzel szárítják/aszalják, például egy forró wok oldalához préselve). A végeredmény a jól ismert zöld tea, amelyet ha leforrázunk, egy élénk zöldessárga színű, kellemesen fanyar, füves-vajas ízű frissítő italt kapunk.
A klasszikus zöld tea az éppen betakarított, friss levelek rövid gőzölésével készül, amelynek során a levelek puhává és rugalmassá válnak, miközben a gőzölés folyamata megakadályozza a tealevelek fermentálódását és elszineződését.
Erős, hosszan tartó aromája és kiváló méregtelenítő hatása miatt népszerű teafajta, sokan fogyókúrára is alkalmazzák. C-vitamint a citromhoz hasonló mennyiségben tartalmaz. Igen magas arányban tartalmazza a B-vitamin féléket is. Napi 1 liter (5 csésze) zöldtea fedezi a szervezet B-vitamin szükségletének 10%-át, a magnézium 5%-át, a kálium 25%-át, a mangán 45%-át. Igen számottevő a természetes fluorid tartalma is.
Élettani hatások:
Kínában a több ezer éves tapasztalatok alapján a zöld tea fogyasztásának az alábbi kedvező élettani hatásokat tulajdonítják:
– A zöld tea gazdag jótékony hatású flavonoidokban, többek között ún. katekinekben és azok származékaiban. Ezek a vegyületek a C-vitaminhoz és az E-vitaminhoz hasonló antioxidánsok.
– A zöld teában található legfontosabb katekin az epigallokatekin-3-gallát (EGCG), amely kulcsfontosságú szerepet tölt be a zöld tea rákellenes, antioxidáns szerepében.
– Vizsgálatok bizonyítják, hogy a zöld tea védelmet nyújt a különböző rákos megbetegedésekkel, többek között a petefészekrákkal szemben, a tüdőrákkal és a prosztatarákkal szemben
– Kiválóan elősegíti az emésztést,
– Kedvezően befolyásolja a koleszterinszintet, ezáltal megelőzi a szívbántalmak kialakulását,
– A zöld tea rendszeres fogyasztása meghosszabbítja a várható élettartamot, amellett, hogy véd a szív- és érrendszeri betegségektől
– Alkalmas az agyvérzés és az érelmeszesedés megelőzésére.
– A Tokiói Egyetem egyik vizsgálata szerint a zöld tea fogyasztása növeli a csontok ásványianyag-sűrűségét.
– Vizeletelhajtó, a vese-, epe-, és hólyagkövek kialakulását gátolja,
– Látásjavító és növeli a testi és szellemi frissességet.
– A zöld tea segít a fogyásban. A zöld tea segít a hasüreget, beleket és belső szerveket körülvevő, ún. viszcerális zsírszövet lebontásában.
– A katekhin napozókrémbe vagy testápolóba keverve megakadályozza bizonyos bőrrákfajták kialakulását.
Hogyan fogyasszuk?
Jótékony hatását csak akkor tudja kifejteni, ha cukor és egyéb édesítőszer nélkül fogyasztjuk, ugyanis cukorral együtt savasítja a szervezetet!
Teaforrázat készítése: 2 dl vízre számolva 1 teáskanál szárított zöldtea levél. A vizet addig kell forralni, amíg nem zubog, majd leveszük a tűzről, és hagyjuk kihülni kg. 60-70 fokra. Csak ha visszahűlt, akkor öntsük rá a levelekre és azonnal fedjük le, és mindössze 1-3 percig hagyjuk állni, majd szűrjük le. A zöldtea leveleit többször is le lehet forrázni, ugyanis a további tea forrázáskor egészen más hatóanyagok oldódnak ki belőle. Ilyenkor már szépen növelve 3-5-8 percig is ázhat a levél. A zöldteát porcelán vagy máztalan agyag csészéből igyuk, ízesítés nélkül.