Fogyasszunk mákot csontritkulás ellen

mak csontritkulas

Fogyasszunk mákot csontritkulás ellen

A máknak régi hagyománya van a magyar konyhában, magját nagyanyáink régóta használták úgy a mindennapi táplálkozásukban, mint gyógyászati célokra is. A népbetegségnek számító csontritkulás megelőzésére kifejezetten ajánlott a rendszeres fogyasztása. A csontok épüléséhez kalciumra van szükség. A mák nyolcszor annyi kalciumot tartalmaz, mint a tej, ráadásul a mákban ideális mennyiségben megtalálható a kalcium felszívódásához szükséges foszfor és magnézium is.

 

Milyen fontos anyagokat tartalmaz?

Tápanyagokban igen gazdag, nagy mennyiségű (csontépítő) kálciumot (968 mg/100g), foszfort (800 mg/100g), cinket, mangánt, rezet, vasat (15mg/100g), káliumot és magnéziumot (506 mg/100g) tartalmaz. Ezenkívül értékes telítetlen zsírsavakban, 72% linolsavat (omega-6 zsírsav), 11% olajsavat és palmitinsavat tartalmaz. Vitaminok közül pedig B1-, B2-, B5-, B6-, E-vitamin és niacin található benne. Elsősorban mint élelmiszert termesztik, de “mellékterméke” a mákgubó is rendkívül fontos, mert a gyógyszeripar kiemelkedő alapanyaga. Ez többféle ópiumalkaloidát tartalmaz, amelyek közül talán a morfin és a kodein a legismertebbek. A gubóval ellentétben a mák fogyasztása teljesen ártalmatlan.


Miért fogyasszunk mákot?

          Lassítja az öregedési folyamatokat

          Megállítja csontszövetek leépülését, és elkezdi újra építeni. Csontritkulás esetében az őrölt mákkal együtt szedjük K2 és D3 vitamint is.

          Elősegíti a magas vérnyomás csökkenését.

          A telítetlen zsírsav összetétele miatt, megelőzhető a trombózis és embólia kialakulása.

          Normalizálja a vér koleszterin szintet, miközben fokozza a szervezet védekező mechanizmusát.

          Szinte teljesen megszünteti (frontváltozásnál) a lábban keletkező görcsöt.

          Növeli a szellemi teljesítőképességet

          Gyorsítja a sebgyógyulást.

          Olcsó és természetes táplálékkiegészítő, viszont azt is tudnunk kell, nem azonnal, hosszabb távon (2-3 hónap) alatt fejti ki gyógyító hatását.

          A máknak nyugtató hatása van, így pozitívan hat az idegrendszerre.

          A bélfal tisztításában is segítségünkre lehet, kíméletesen kisepri a bélfalra tapadt lerakódásokat.

Hogyan fogyasszuk terápiás céllal?

  1. A ledarált mákot kevés vízzel összekeverjük, mézzel ízesítjük, beföttes üvegbe tesszük, majd a hűtőbe tároljuk. Az első hónapokban naponta, minimum 1 evőkanállal fogyasztunk belőle. Később (a szervezet állapotától függően) kétnaponként.
  2. Naponta (délelőtt vagy délután) 1- 0,5 deci tejbe (lehet vízben is) egy púpozott evőkanál darált mákot keverünk, és megisszuk. 50 éves kor után tekintsük olyan gyógyszernek, amelyet ezentúl ezt a “gyógyszert” jó lenne szedni életünk végéig, vigyázva hogy a megadott adagott ne lépjük túl.

Figyelem!

Ne mákolajat fogyasszunk, hanem darált mákot mivel a mákolajban az omega 3-6 aránya nem megfelelő, ezért tartós, nagy mennyiségű fogyasztása akár gyulladást is okozhat.

 Birtalan Katalin – Természetgyógyász

 

Megosztás itt: facebook
Facebook
Megosztás itt: pinterest
Pinterest
Megosztás itt: linkedin
LinkedIn
Megosztás itt: twitter
Twitter
Megosztás itt: whatsapp
WhatsApp

Szólj hozzá, vitassuk meg:

Kapcsolódó, hasonló cikkek:




Tetejére görgetés