Shiitake gomba

Shitake Gomba
Shitake Gomba

Shiitake gomba

Shiitake (Lentinula edodes)

A Földön termő növények között a legősibb, és talán éppen ezért, fajtákban a leggazdagabb a gomba. Ennek az érdekes növénynek (amely tulajdonképpen nem is tartozik a zöldségek közé) kb. 50 000 különböző fajtája létezik, ebből csak kb. 2 500 faja a hétköznapi értelemben vett gomba, ezekből is csak 500 féle fogyasztható. A siitake gyógyhatású gombafaj. Egyes források szerint a legrégebbi termesztett gombafaj


Hatóanyagai: A shiitake proteinben, szénhidrátokban, vitaminokban, esszenciális aminosavakban gazdag. Kiemelkedő aktív anyaga egy poliszacharid, melyet lentinannak nevezünk. A lentinan a klinikai szakirodalom adatai alapján: mint immun modulátor, előnyösen a gyomor és a korolektáris (vastag és végbél) daganatos megbetegedések kiegészítő kezelésére. Sikeresen alkalmazták a Mitomycin C, a Fluorouracil és Tegafur cytosztatikumokkal kombinálva. Enyhíti a vírusfertőzések okozta megbetegedések (influenza) tüneteit és lefolyását.

Hatásai: Japánban, Kínában nagyon ismert gomba, a shiitake. Az iskolai szünetekben mindenki egy tányérról fogyaszthatja a felszeletelt gombákat. A gyerekek már egészen kis korban megismerkednek a gomba elkészítési módjával, és tudják, minél többet fogyasztanak belőle, annál egészségesebbek lesznek.

Ázsiában már több évszázada alkalmazzák többek között daganatok, megfázás, szívbetegségek, magas vérnyomás, elhízás, szexuális és az öregedéssel együtt járó problémák megelőzésére, kezelésére. A benne lévő poliszacharidok erősítik az immunrendszer működését. Mérsékli a magas vérnyomást, csökkenti a koleszterinszintet, lassítja az öregedés folyamatát.

Dr. Babulka Péter egy régóta hiányzó könyv megírására adta a fejét. Orvosok, természetgyógyászok egyre jobban felfigyeltek a gombák gyógyító erejére. Nemes egyszerűséggel a könyv „A XXI. sz. gyógyítói a gombák” címet kapta. Az alábbiakban a shiitake (japán fagomba) leírását, illetve jótékony tulajdonságait tesszük közzé.

Shiitake gomba (leírás, előfordulás)

A shiitake a Polyporales rendbe és a Polyporaceae családba tartozó Lentinula (= Lentinus) nemzetség gyógyászati szempontból legfontosabb faja, melyet Kínában illatos gombának, Japánban shiitake néven ismernek. Kalapja világos vagy sötétbarna, 5-12 cm átmérőjű. A tönk világosabb színű a kalapnál, és pikkelyes. Kizárólag a már elhalt fák törzsén és főleg tölgyfán, bükkön és gesztenyén él. Az enyhén fokhagymás ízű, jó szöveti szerkezetű és kiváló eltarthatóságú shiitake világszerte elterjedt gomba, amiből a csiperke után a legtöbbet termesztenek (évente kb. 1 000 000 tonnát). Magyarországon évente több mint 20 tonna gombát állítanak elő, de hazai piacra csak töredéke kerül magas ára és ismeretlensége miatt.

Shiitake, a véraktivátor

A Távol-Keleten ,,véraktivátornak” tartják, és többféle panasz és betegség (pl. meghűlés, gyermekek kanyarója, tüdőgyulladás, gyomorfájás, fejfájás, általános gyengeség, vízkórság, fekete himlő) megszüntetésére és gyógyítására használták. Kínában azok között a „gyógynövények” között említik, amelyek többféle öregedés elleni anyagot tartalmaznak. Japánban hagyományosan gyomorfekély, köszvény, székrekedés, rövidlátás, allergiák, aranyér, gennyedések és szexuális zavarok kezelésére használták.

A XIV. század óta ismert tumor-növekedést gátló hatása.

A shiitake gomba fontos kálium- és cinkforrás (ez utóbbi vegyületnek az immunvédekezésben van szerepe). Szárazanyagának mintegy 14%-a aminosav (ennek 40%-a esszenciális). Szénhidráttartalma 67%, zsírtartalma 4%. Rosttartalma magas. Nukleinsav-tartalma 7% körüli (a gabonáké 1-4%, a húsoké 2,2-5,7%), a benne lévő vitaminok közül pedig a B1-, B2- és D2-vitamin elővitaminja (ergoszterin) érdemel említést. Legfontosabb poliszacharidja a lentinán (nagy molekulasúlyú, tisztított poliszacharid), mellette azonban figyelmet érdemel még az 1,3-β-glükán és az emitanin is, valamint a micéliumban jelen lévő és KS-2-nek nevezett, aminosavat is tartalmazó poliszacharid.

Gyógyhatásai: Számos állat- és humán kísérletet végeztek el annak érdekében, hogy megismerjék a gomba termőtestének, micéliumkultúrájának és izolált anyagainak (lentinán, KS-2, eritadenin, LEM = Lentinula edodes micélium) a legfontosabb hatásait.

Ezek az alábbiakban foglalhatók össze:

  1. antivirális (pl. A-típusú influenza, mumpsz, herpesz, HIV, Epstein-Barr és hepatitis B-vírusokkal szemben),
  2. baktérium- és gombaellenes,
  3. immunstimuláns (elsősorban a KS-2-nek nevezett poliszacharid és lentinán, mely anyagok mobilizálják a falósejteket és más védekező mechanizmusokat),
  4. tumorgátló (benzaldehid-, lentinan- és KS 2-tartalmának köszönhetően),
  5. májvédő és a máj gyulladásos folyamatait enyhítő (elsősorban a micéliumkivonat),
  6. vérnyomáscsökkentő, LDL-koleszterinszintet csökkentő és az érelmeszesedés folyamatát lassító (eritadeninnek köszönhetően),
  7. a cukorbetegség kialakulását lassító (a lentinán serkenti az inzulintermelést), valamint
  8. általános erősítő és élénkítő hatás (ez lehet a magyarázata a feltételezett potencianövelő hatásnak).

Legfőbb alkalmazási területei

A shiitake immunrendszerünk bástyája. A friss és a szárított gombát, a termőtestből és a micéliumkultúrából előállított standardizált kivonatokat, valamint a lentinánt és egyéb shiitake hatóanyagokat leggyakrabban a legyengült immunfunkciók helyreállítására, rákos megbetegedések (pl. gyomor-, máj-, végbél- és tüdőrák, valamint leukémia) megelőzésére és kiegészítő kezelésére, valamint meghűlés, hörgőgyulladás, influenza és más vírusfertőzések megelőzésére, illetve kezelésére és a krónikusan magas koleszterinszint csökkentésére használják. Idős embereknél fontos immunstabilizáló anyag (fiatalít), fiataloknak pedig a stressz és a fáradtság ellen nyújthat segítséget.

Hová menjek shiitake gombát szedni?

Nagyon ritkán ökopiacon, bioboltokban kapható friss shiitake gomba, amelyből pörkölt, gombaleves készíthető. Leginkább javasolt fogyasztása a szárított gomba termőtest, illetve a micéliumkultúrából készült kivonat. Ez kapszulázott formában cégünknél elérhető. A gyógyító gombák zászlóshajója a shiitake, de dr. Babulka Péter könyvéből még számos nálunk lassan elérhető gombát is megismerhetünk (maitake, reishi, cordycept, chaga).

Forrás: Babulaka Péter: Értékes gyógyanyagaink, a gombák című könyvből, Természetgyógyász Magazin, 2007. szeptember, XIII. évfolyam 9. szám.

Megosztás itt: facebook
Facebook
Megosztás itt: pinterest
Pinterest
Megosztás itt: linkedin
LinkedIn
Megosztás itt: twitter
Twitter
Megosztás itt: whatsapp
WhatsApp

Szólj hozzá, vitassuk meg:

Kapcsolódó, hasonló cikkek:

Ligetszépe (Oenothera biennis L.)

Ligetszépe

Ligetszépe (Oenothera biennis L.) Észak- amerikai eredetű, Magyarországon meghonosodott növény. Megtalálható töltések mellett, ugarokon. Többnyire évelő, 1,5-2 m-re is megnövő

Tovább olvasom »
Teafaolaj

Teafaolaj

Teafa (Melaleuca alternifolia) A teafa (Melaleuca altemifolia) kb. 8m magas, levele kicsi és keskeny, krémszínben virágzó, Ausztráliában honos fa. A

Tovább olvasom »
Cékla

Cékla

A céklát ősidők óta ismeri és használja az emberiség. A növény legrégebbi archeológiai lelete egy újkőkorszaki (i.e. 4000) településről származik.

Tovább olvasom »



Tetejére görgetés