Fekete ribiszke

Fekete ribizli (Ribes rignum)
Fekete ribizli (Ribes rignum)

Fekete ribiszke

Fekete ribizli (Ribes rignum)

A fekete ribizli a ribiszkefélék (Grossulariaceae) családjába tartozik. A nemzetségnév a növény arab nevéből származik. Hazánkba a Földközi-tenger vidékéről kerültek. A fekete ribizlit a XVI. századan kezdték termeszteni a piros változat utána egy évszázaddal. Magyarországon liget-és láperdőkben szórványosan fordul elő, főként termesztik. Üde, nedves termőhelyeket kedveli. Gyógynövény fajtája nincs. A fekete ribizli vagy más néven fekete ribiszke 1-2 méter magas cserje vagy kisebb fa. Levelei tojásdad alakúak, a levél fonákján sárga illóolajmirigyekkel, virágzata lecsüngő. Áprilisban virágzik, és július-augusztusban érik. Íze fanyar.


Hatóanyagai: A fekete ribizli fogyasztása kifejezetten ajánlott. Az érett termések bővelkednek az antioxidáns hatású színezőanyagokban. Sok polifenol, flavonoid, antocián található bennük. Érfalvédő tulajdonságait flavonoidtartalmának (pl.: rutin) tulajdonítják. Vitaminokat tekintve sok karotin, B1-, B2-, E-, és C-vitamint tartalmaz. A fekete ribizli levele szintén nagyon gazdag C-vitaminban. A karotin segíti a bőrvédő melanin képződését. Kalcium- és vastartalma emelheti a hemoglobin-mennyiséget. Magjának zsíros olaja gazdag gamma-linolénsavban. A gamma-linolsav telítetlen zsírsav. Ennek hiánya a bőr nedvességmegtartó- és ellenálló képességének csökkenéséhez vezet, tehát a neurodermatitisz (bőrgyulladás) kezelésében nagy jelentőséggel bír, ha a magját is fogyasztjuk. 10 dkg gyümölcs 150 kalóriát, 1,4 gramm fehérjét, 0,4 gramm zsírt tartalmaz.

Hatásai: A XII. században, mint a kiütéses, gyulladt bőr orvosságát említik régi kolostori források. A gyümölcs héjában található festékanyag, az antocián gátolja a különféle baktériumok, például az E. coli szaporodását. Gyulladásgátló hatása is ismert. Skandináviában hasmenés ellen alkalmazzák a szárított, majd porrá tört héját. Leveléből készített tea vízhajtó, enyhe vérnyomáscsökkentő és izzasztó hatású. Ez a levelében található flavonoidoknak, proantocianidineknek, illóolajoknak, cseranyagoknak és a rutinnak köszönhető. Csillapítja az ízületi és reumás panaszokat. Hólyag, vese és prosztatabetegségekre is javallják. Frissen, szétdörzsölve enyhíti a rovarcsípések okozta kellemetlenségeket.

Egy felnőtt ember napi C-vitamin szükséglete feketer ribizliből 3 dkg (ez piros ribizliből 10 dkg). A fekete ribizli biológiailag nagyon értékes növény. A gyümölcsben található cukor 55%-a gyümölcscukor. A gyümölcséből készült tea kiváló meghűlésre. Nem csak friss gyümölcsként érdemes fogyasztani, szörpként, lekvárként, befőttként is kiváló. A kozmetikai ipar gyümölcssav-tartalma miatt ránctalanító krémekben használja.

Figyelem! Teáját vese- és szívelégtelenség esetén nem szabad fogyasztani.

Megosztás itt: facebook
Facebook
Megosztás itt: pinterest
Pinterest
Megosztás itt: linkedin
LinkedIn
Megosztás itt: twitter
Twitter
Megosztás itt: whatsapp
WhatsApp

Szólj hozzá, vitassuk meg:

Kapcsolódó, hasonló cikkek:

Barátcserje

Barátcserje

A Földközi-tenger vidékén őshonos barátcserje (Vitex agnus-castus) nevét azért kapta, mert egykor a kolostorokban élő, nőtlenségi fogadalmat tévő szerzetesek e

Tovább olvasom »
Fekete Szeder (Rubus fruticosus)

Fekete szeder

Fekete Szeder (Rubus fruticosus) Népies neve: kékbogyó, seregélyszeder. A rózsafélék (Rosaceae) családjába tartozik, erdőszélek, árokpartok, ligetek, legelők gyakori, tüskés, évelő

Tovább olvasom »
Zöldtea

Zöldtea

A tea – a víz után – a világ második legtöbbet fogyasztott itala és egyben a legnépszerűbb gyógynövénye. A legtöbb

Tovább olvasom »



Tetejére görgetés