Q-10 – a fiatalság enzimje

q-10

Q-10 – a fiatalság enzimje

Sejtjeink – így az egész szervezet – energiával való ellátását a Q10 koenzim szabályozza. A Q10 egy katalizátor, mely szabályoz és felgyorsít bizonyos biokémiai folyamatokat. Ez a koenzim szabályozza az energia (ATP) termelést a mitokondriumokban. A Q10-et szervezetünk 25-30 éves koráig maga állítja elő, de e kor után szintje hanyatlani kezd és kívülről kell bevinni. A normálisnak mondható szint 25%-os csökkenése szív- és érrendszeri betegségek kialakulásához, magas vérnyomáshoz és számos más betegséghez vezethet. Szedése alkalmas az immunrendszer erősítése, az agyműködés fokozására, védőhatása van a gyomorra és nyombélre. Lassítja az öregedést és a már meglévő szív- és érrendszeri panaszokat gyógyítja.

 

        Legnagyobb hatását klinikai tesztek alapján a szabadgyökök lekötésében fejti ki, ezáltal megakadályozza a rákot okozó sejtek elszaporodását.

          – Fontos szerepet tölt be oxigén-szállítóként a légzési láncban is.

          – Kutatások és klinikai megfigyelések során megállapították, hogy betegség esetén a Coenzyme szintje csökken a szervezetben, ebből következően a szükséges szint fenntartása esetén betegség megelőző szerepe lehet.

        – Legnagyobb hiányát szívbetegség esetén mutatták ki. A hiány megszüntetése után a betegségből történő felépülési folyamat jelentősen lerövidíthető.

          Kedvező hatását mutatták ki a szívritmus-zavarok kezelésében, a vérnyomás és az érelmeszesedés csökkentésében. E-vitamin és béta karotin együttes szedésével a Coenzyme hatása fokozható, hasznosulási folyamata jelentősen felgyorsítható.

          Kutatások feltárták, hogy a Q10 koenzinmek jótékony hatása van a különféle allergiák, az asztma és légúti megbetegedések esetén is

          Ugyancsak alkalmazzák az agyműködés rendellenességeinek kezelésében, ha ezek az anomáliák skizofréniával és Alzheimer-kórral függnek össze.

          Továbbá a Q-10 ami képes megakadályozni az érelmeszesedést és csökkentheti a magas vérnyomást

          Ellensége a túl zsíros étkezés. Minden szervezetnek eltérő mennyiségű Coenzymre van szüksége, ezért ajánljuk, konzultáljon orvosával vagy gyógyszerészével.

Sejtjeink – így egész szervezetünk – energiával való ellátását a Q10 koenzim biztosítja. Testünk úgy 30 éves korunkig saját maga megtermeli a számára zavartalan működéshez szükséges mennyiséget. Ha a Q10 mennyisége akár csak 25%-al csökken, máris megbetegszünk. A sokféle rendellenesség közül a két legáltalánosabb a magas vérnyomás és a különböző szívpanaszok. Ha a szívizom nem jut elegendő Q-10-hez, akkor képtelen nehéz munkáját megfelelően ellátni. Számos megfigyelés bizonyítja, hogy a Q10 hiány szinte minden egyes vizsgált szívritmuszavaros, illetve szívelégtelenségben szenvedő paciens esetében nagymértékben kimutatható volt. Ráadásul számos olyan vérnyomáscsökkentő szer is lehet forgalomban amelyek magának a Q10-nek a keletkezését is gátolják. Ezért kifejezetten javasolt, hogy azok a betegek akik u.n. béta-blokkolókat (vérnyomáscsökkentőket ) szednek, szedjenek rendszeresen Q10-et is. Erős antioxidáns hatásáról is jól ismert a Q10, E vitaminnal kiegészítve még sokkal erősebben veszi fel a harcot a sejtjeinket károsító szabad gyökök ellen, így nagymértékben késlelteti szervezetünk öregedését és gátat vet a káros sejtburjánzásnak, vagyis a rák kialakulásának. A Q-10 megdöbbentő hatása volt megfigyelhető a fogíny betegségeknél is, mint például a fogínysorvadás. A kutatókat szinte letaglózta az eredmény. Az összes paciensük meggyógyult és még azoknak is meg lehetett menteni a fogait akiknek fogágyuk, fogínyük olyan beteg volt, hogy a korábbi felfogás szerint valamennyit ki kellett volna húzni.

Ugyancsak helyes ha egyébként makk egészséges fiatalok rendszeresen Q10-et szednek olyankor, amikor szokatlan erőkifejtésre szánják el magukat, például erősen sportolni kezdenek. A legutóbbi sportorvosi kutatások kimutatták, hogy a nagy állóképességet és erőkifejtést igénylő sportok akár jelentékenyen is gyöngíthetik az immunrendszert. A Q10 megfiatalítja a szervezetet, acélosítja az izmokat és igen jó hatással van az agyműködésre is.

A Q10 koenzim vitaminhoz hasonló anyag. Emlékeztet az E-vitaminra, ám még annál is erőteljesebb antioxidáns hatású. Egyfajta katalizátornak tekinthető, amely felgyorsít vagy más irányba terel bizonyos biokémiai folyamatokat. Biológiai szempontból a Q10 mint az energiatermelés szabályozója érdemel figyelmet. A Q10 koenzim indítja be és tartja működésben a mitokondriumokat, vagyis a sejtek parányi “erőműveit”, ahol a táplálékból a testünkben előállított magas energiatartalmú “fűtőanyag”, az adenozintrifoszfát (ATP) molekula keletkezik.

A Q10 koenzim ubikinon néven is ismert. Tízféle közönséges Q-koenzim létezik, de közülük egyedül a Q10 található meg az emberi szövetekben. Természetes forrása a makréla, a lazac, a szardínia, a marhaszív és a marhamáj – ezek tartalmazzák a legnagyobb mennyiségben.

Japánban elsősorban szívbetegségek és magas vérnyomás betegség kezelésében folyamodnak a Q10 koenzimhez, de felhasználják az immunrendszer erősítésére is. Jó eredményeket értek el az öregedés folyamatának lassításában is, továbbá elhízás, candídiasis (a Candida albicans élesztőgombafaj által okozott fertőzés), sclerosis multiplex (az idegrendszer legkülönbözđbb helyein körülírt gócokban jelentkező, a velőshüvely elvesztésével járó kórfolyamat), foggyökérbetegségek, fogínysorvadás és cukorbetegség kezelésében. Döntő szerepet játszik a Q10 az immunrendszer hatékony működésében és az öregedési folyamatok gátlásában. Mellékhatása nem ismert.

FIGYELEM!

  • Óvjuk a melegtől és a fénytől! A tiszta Q10 koenzim minősége ugyanis 35 Celsius fok fölötti hőmérsékleten veszít az értékéből.
  • A kapszulás Q10 semmilyen módon nem gátolja a szervezetet abban, hogy továbbra is elő állítsa a saját maga által kitermelni képes mennyiséget. Nem kell tehát félni attól, hogy a Q10 szedése leszoktatja a szervezetet arról, hogy a szedés megkezdése után továbbra is Q10-et termeljen.
  • Terhes és szoptató anyák a CoQ10 szedése előtt kérjék ki orvosuk véleményét.
  • Napi 60 mg szedése kb. 4 hét múlva hozza meg a kívánt eredményt, de a Q10 szint a szervezetben csak 8 hét után stabilizálódik. Onnantól kezdve már ez a magasabb stabil szint szinte már akármeddig fenntartható és most már csak napi 20-30 mg szedésével.
  • Természetes forrásai a szardínia, a lazac, a makréla, a marhaszív, a marhamáj és a tojás.

ADAGOLÁS

Egészséges embereknél napí 10-30 mg bevitele ajánlott az energiatermelés fokozására és a betegségek megelőzésére. Sportolóknak a nemzetközi hírű Colgan Intézet ajánlása alapján napi 30-60 mg adható, ami jelentősen növeli teljesítményüket. Terápiás dózisa a szakirodalom szerint napi 120-360 mg.

A Q10 koenzim adagolásának jótékony hatása csak lassan, néhány hetes szedés után alakul ki. Ha valaki már előbb, alig néhány napos alkalmazás után is sokkal jobban érzi magát, az arra utal, hogy szervezetében nagymértékű volt a Q10 hiánya. Fenntartó dózis, napi 10-30 mg szedése folyamatosan javasolt, különben ismét hiányt szenvedhet belőle a szervezet.

IRODALOM:

  • Dr. James F. Balch: Prescription for Nutritional Healing, Avery Publishing, Garden City Park, New York, 1990
  • Dr. Michael Colgan: Optimum Sports Nutrition, Advanced Research Press, New York, 1993
  • Janet L. Christian, Janet L. Greger: Nutrition For Living, 1988
  • Maurice E. Shila, Vernon R. Young: Modern Nutrition in Health and Disease, 1988 K. Folkers, A.
  • Wolaniuk: Progress in biomedical and clinical research on coenzyme Q10, Drugs Exptl. Clin. Res. X(7) 513-517, 1984
  • Jack Challem: The heart remedy your doctor nevet heard of (coenzyme Q10), Natural Health, 1994. március-április

 

 

 

 

 

Megosztás itt: facebook
Facebook
Megosztás itt: pinterest
Pinterest
Megosztás itt: linkedin
LinkedIn
Megosztás itt: twitter
Twitter
Megosztás itt: whatsapp
WhatsApp

Szólj hozzá, vitassuk meg:

Kapcsolódó, hasonló cikkek:




Tetejére görgetés