Zöldborsó

Zöldborsó
Zöldborsó

Zöldborsó

Zöldborsó (Pisum sativum)

A borsó, gazdag cukortartalmának köszönhetően kellemes, édeskés ízvilágú hüvelyes-féle. A világ minden részén ültetik, főként az ázsiai országokban elterjedt. Frissen történő fogyasztásra való betakarítása – fajtától függően – április-májustól egészen június végéig tart.


Hatóanyagai: A zöldborsó 78%-ban vízből, 5,50%-ban cukorból, 5 %-ban rostokból, proteinekből, szénhidrátokból áll. Ásványi anyagok közül kalciumot, nátriumot, foszfort, káliumot, vasat, magnéziumot, cinket, szelént, rezet és mangánt tartalmaz. Kiváló vitaminforrás is, hisz található benne A, B1, B2, B3, B5, B6, C, E, K és J vitamin; az aminosavak közül pedig az aszparaginsav és a glutinsav, az alanin, arginin, cisztin, glicin, izoleucin, leucin, lizin, prolin, szerin, tirozin, treonin, triptofán és a valin.

Hatásai: A borsó – akárcsak a lóbab – az a fajta hüvelyes, melyet a puffadásra, vastagbélgyulladásra hajlamos egyének leginkább fogyaszthatnak; azok is bátran ehetik tehát, akik számára a bab és a csicseriborsó nem ajánlott. C-vitamin tartalma az immunrendszert erősíti, míg a benne található kálium vízhajtó tulajdonsággal bír.

A folsav illetve a B6 vitamin ezzel szemben a szív- és érrendszerre van jótékony hatással, karbantartja a szívet és a vérereket. A legújabb tanulmányok azt is bizonyították, hogy a zöldborsó fogyasztása segít kordában tartani „rossz” koleszterin (LDL) szintjét; sőt, a vércukrot is.

A benne található klorofill vörös vértestek képzésére ösztönzi a szervezetet, és előnyös hatással van az immunrendszerre. Ásványisó tartalmának köszönhetően a zöldborsó remineralizáló tulajdonságokkal is bír, azaz elősegíti a szervezetből kiürülő ásványi sók pótlását.

Megosztás itt: facebook
Facebook
Megosztás itt: pinterest
Pinterest
Megosztás itt: linkedin
LinkedIn
Megosztás itt: twitter
Twitter
Megosztás itt: whatsapp
WhatsApp

Szólj hozzá, vitassuk meg:

Kapcsolódó, hasonló cikkek:

Teafaolaj

Teafaolaj

Teafa (Melaleuca alternifolia) A teafa (Melaleuca altemifolia) kb. 8m magas, levele kicsi és keskeny, krémszínben virágzó, Ausztráliában honos fa. A

Tovább olvasom »
Napraforgó

Napraforgó

Napraforgó (Helianthus annuus L.) A napraforgómag vidékünk értékes tápláléka. Elsősorban mezőgazdasági termény, amelyet olajos magváért országszerte takarmányként termesztenek. A nyers,

Tovább olvasom »
Fekete Szeder (Rubus fruticosus)

Fekete szeder

Fekete Szeder (Rubus fruticosus) Népies neve: kékbogyó, seregélyszeder. A rózsafélék (Rosaceae) családjába tartozik, erdőszélek, árokpartok, ligetek, legelők gyakori, tüskés, évelő

Tovább olvasom »



Tetejére görgetés