Vidrafű

Vidrafű (Menyanthes trifoliata)
Vidrafű (Menyanthes trifoliata)

Vidrafű

Vidrafű (Menyanthes trifoliata)

A vidrafű a vidrafűfélék (Menyanthaceae) családjába tartozik. Gyakran használt nevei közzé tartozik a keserű lóhere, a keserű háromlevelűfű, a vidraelecke, a vízi elecke, bolyhos virág és a keserű vidrafű. A vidrafű egy évelő vízinövény, melynek bőrnemű, sötétzöld levelei és virágai kiemelkednek a vízből. Európa nagy részén előfordul ez a növény, de csak Észak-Amerikában és Eurázsiában őshonos. Hazánkban is előfordul a lassú folyású patakokban, tőzeglápokon, mocsaras helyeken, zsombékosokban és lápréteken. Azonban az egyre gyakoribb lecsapolások miatt a vidrafű élettere egyre jobban lecsökkent. Ennek következtében a vidrafű mostanra védett faj lett.


Hatóanyagai: A vidrafű hatóanyagai közzé a keserű szekoiridoid-glikozidok, azon belül is a mentiafolin és a loganin, valamint a keserű monoterpén alkaloidok (gencianin) tartoznak. Hatóanyagtartalma miatt a leveleit forrázni kell. Azonban a főzet készítésekor gondosan oda kell figyelni, mert az erős főzet mérgező is lehet.

Hatásai: A vidrafű keserűanyag-tartalma miatt a felnőtteknél étvágyjavítóként, étvágygerjesztőként és hízókúránál alkalmazható. Vizes vagy szeszes kivonatát a növénynek mindig a főétkezés előtt egy fél órával kell elfogyasztani. A vidrafű étvágyjavító hatása mellett még fontos tulajdonsága, hogy gyomorerősítő, bélnyugtató, valamint csökkenti a lázat és a vércukorszintet is. Székrekedés, sárgaság, emésztési zavarok, malária, fejgörcsök, sápadtság ellen is igen hatásos a vidrafű. A növényt éhgyomorra adagolva fokozza a gyomornedv-elválasztást és a nyáltermelést, továbbá gátolja a prosztaglandinok és a leukotrién B4 bioszintézisét, melynek következtében különleges gyulladásgátló hatással rendelkezik. A vidrafüvet alkalmazzák a keserű íze miatt keserűlikőrök alkotórészeként, valamint a leveléből asztma elleni cigaretta is készülhet.

A vidrafűből elkészített teakeveréket már az ókorban alkalmazták epehajtó és gyomorerősítő keverékekben. Jelenleg a népgyógyászatban lázcsillapításra, a homeopátiában pedig lázrohamok, fej- és izomfájdalmak esetén használják.

A növény levélből és kivonatból az ajánlott napi adag 1g. A vidrafű leveléből készített főzet nagy mennyiségben gyomor- és bélproblémákat okozhat.

Facebook
Pinterest
LinkedIn
Twitter
WhatsApp

Szólj hozzá, vitassuk meg:

[ufc-fb-comments]

Kapcsolódó, hasonló cikkek:

Spirulina

Spirulina

Spirulina (Spirulina platensis)„ A zöld arany” A spirulina egy parányi, fonálszerű, tápanyagokban gazdag édesvízi mikroalga. A nap erejét fotoszintézis által

Tovább olvasom »
Fekete Szeder (Rubus fruticosus)

Fekete szeder

Fekete Szeder (Rubus fruticosus) Népies neve: kékbogyó, seregélyszeder. A rózsafélék (Rosaceae) családjába tartozik, erdőszélek, árokpartok, ligetek, legelők gyakori, tüskés, évelő

Tovább olvasom »
Szappanfű

Szappanfű

Szappanfű (Saponaria officinalis L.) Népies neve: lábmosófű, tajtékzófű, mosó- vagy tajtékgyökér, legénycsalogató, szappanvirág, habzófű, császárszakáll, festőfű, koporsó-virág, patikai tajtékzófű, kacsaszappan.

Tovább olvasom »
  • blank
  • blank
  • blank
  • blank
Scroll to Top