Körömvirág (Calendula officinalis L.)
Nevezik még: kenyérbélvirágnak, macskakörömnek, orvosi körömvirágnak, gyűrű virágnak borongó virágnak, fülemilefűnek, kerti peremérnek, körmicének, náthavirágnak, nyestikének, peremizsnek, sárga oláhvirágnak, sárga rózsának vagy sárga virágnak, tűzvirágnak, montikának is. A fészkesvirágzatúak családjába tartozik. Egyéves növény, melynek szára elérheti a 60 cm-t. A Földközi-tenger mellékéről és Ázsia nyugati térségéből származó, gyakori dísznövény. A gyógynövényként termesztett változatok annál értékesebbek, minél több sorban találhatóak a fészekben sugárzó, nyelves virágok, s ezek minél sötétebb narancsszínűek.
Hatóanyagai: flavonoidok (izoramentin glikozidok, kvercetin glikozidok), karotinoidok, szaponinok, triterpének, illóolajok, E-vitamin.
Hatásai: A körömvirág, az egyik leghasznosabb és sokoldalúbb gyógynövényünk. A bőrbetegségek gyógyítója, a szépségápolás nélkülözhetetlen alapanyaga, kiváló festékanyagát az ipar használja, színe a sáfrányéhoz hasonló színt kölcsönöz az ételeknek. Régóta használják enyhítő gyógyírként fogfájásra és méhcsípésre. Még az amerikai polgárháború és az első világháború idején is alkalmazták sebgyógyításra. Napjainkban a kisebb vágások és égési sérülések kezelésére a körömvirág alapú krémeket drogériákban, mint természetes eredetű gyógytermékeket lehet vásárolni. Virágának forrázata megkönnyíti az emésztést, fogíny ápolására szájvízként is használják. Több neves orvos is a körömvirágban látja a bőrrák ellenszerét. Egy amerikai orvos kutatásai során szintén erre a megállapításra jutott, és jó eredményekről számolt be. A körömvirágtea kiváló vérkeringés javító, vértisztító és gyulladáscsökkentő.
A körömvirágról tudományosan bebizonyították, hogy kiválóan alkalmazható epehólyag-gyulladás ellen, jó görcsoldó és fertőtlenítőszer. Belsőleg gyomor- és hólyaghurut kezelésére használják.
Külsőleg használják visszérgyulladás, felfekvés, lábszárfekély, nyálkahártya gyulladások, ekcémák, sebek, egyéb bőrproblémák, méhcsípések esetén. E jótékony tulajdonságát használja ki a kozmetikai ipar, mely előszeretettel hasznosítja krémek, kenőcsök alapanyagaként. Hatékony lehet a szem- és a bőrfertőzések esetében is, de tinktúra formájában még a pattanásos arcbőr ápolására is alkalmas. Bőrkiütések és napégés okozta fájdalmak enyhítésére szintén ajánlják. Szoptatós anyukák mellbimbója gyakran begyullad, de körömvirágkrém használatával jól kezelhető a gyulladt állapot.
A homeopátiás orvosi gyakorlatban sebgyógyításra, fertőtlenítésre, zúzódások kezelésére alkalmazzák.
Keverékben a következő növényekkel hatásosan együtt alkalmazható:
- Vérnyomáscsökkentésre és vizelethajtásra: nyírfalevél, csalánlevél, mezei zsurló, borsmenta, aranyvessző, boróka, cickafarkfű.
- Gyomorerősítő, étvágyjavító, epehajtó teában: benedekfű, borsmenta, apróbojtorján, cickafarkfű társításával.
- Vastagbélgyulladásnál: orbáncfű, pásztortáska, csalán, citromfű, apróbojtorján, cickafarkfű felhasználásával alkalmazhatjuk.
A körömvirág azonban gasztronómiai múlttal is büszkélkedhet. Középkorban a szakácsok szezonális levest főztek belőle, levelét salátákba tették. A mai konyhaművészet az ehető szirmokat ízletes süteményekbe, pudingokba, levesekbe, salátákba és rizsből készült ételekbe használja fel.
Forrás:
- A gyógynövények hatása és használata – Dr. Zelenyák János Lekéri Plébános, Budapest 1908.
- Gyógynövény ABC – Németh Imréné Éva – Puedlo Kiadó Felelős kiadó a Puedlo Kft. vezetője www.konyvnet.hu ISBN: 978 9639 673 014 – 2008