A spenót valóságos természetes vitamin és ásványi anyag forrás. Ásványi anyagok egész tárházát tartalmazza: ként, mangánt, rezet, cinket, jódot, vasat, magnéziumot, foszfort, kalciumot, nátriumot és persze sok hasznos vitamint is, mint: A, B1, B2, B12, PP, C, E, és K Vitamint, valamint folsavat, szénhidrátokat, zsírsavakat, aminosavakat, rostokat, szaponint és ami nagyon érdekes a spenót esetében az az, hogy más növényekhez képest, melyek sokkal több vasat tartalmaznak, a spenótban lévő szaponin tartalma miatt a szervezet sokkal jobban tudja felszívni és hasznosítani a vasat mint a többi növények esetében, melyek nem tartalmaznak szaponint. Magas a klorofill tartalma, ami hozzájárul a vérképzéshez, lúgosításhoz. Ezért, vérszegénység esetében sokkal jobb spenótot fogyasztani, mint bármilyen más növényt, amelyikben nagyobb mennyiségű vas található.
A spenót kellemes ízű zöldségünk. Ideális fogyasztása az lenne, ha nem főznénk, mert sok benne az oxálsav. Ha a spenótot megfőzzük, akkor a szervetlenné váló ásványi anyagok kőlerakódást okozhatnak, ezért nagy mennyiségben nem ajánlott fogyasztani. Nyersen fogyasztva nem képződik lerakódás a szervezetben, sőt az oxálsav meggátolja a vesében és a húgyutakban a kőképződést.
A spenótot sok féleképpen ellehet készíteni: krémlevesnek, főzeléknek, salátának, spenótlének, spenótturmixnak (szárított és porított spenótból). Ezek közül az elkészítési módok közül pedig a legjobb változat a nyers változat ( a nyers spenótsaláta, spenótlé vagy szárított spenótporból spenótturmix).
Ha a nyers vagy a spenótszárítmányt össze turmixoljuk más gyümölcsökkel, vagy zöldségekkel, akkor nagyon kellemessé is tudjuk tenni a fogyasztását, mint például murokkal és almával, mangóval és ananásszal, almával és uborkával, almával és zellerrel, ezeknek a turmixkeverékeknek csak a fantázia és ízlés szabhat határt. Az elkészítés után viszont nagyon fontos hogy maximum 1 órán belül elfogyasszuk, mivel a levegő és fény hatására a készítmény oxidálódik.
A spenót gyógyhatása
Rákmegelőző hatása van
A spenót magas antioxidáns tartalma (kaempferol és a flavonoidoknak nevezett fitonutriensek) rákmegelőző hatást gyakorolnak, olyan ráktípus megbetegedésekben, mint: gyomorrák, bőrrák, prosztatarák vagy petefészekrák.
Védelmet nyújt a szívnek és az agynak
Magas folsav tartalma miatt (ami csökkenti a homocisztein aminósav szintjét) a spenót késlelteti az agy öregedési folyamatait. A folsavra azért van szüksége a szervezetnek, mert az segít lebontani az olyan vegyi anyagokat, melyek szívpanaszokat okoznak. Ez az aminósav ami a vérben lelhető, felelős az érfal megvastagodásáért és eldugulásáért, a szívbetegségek, valamint az Alzheimer kór kialakulásáért.
Immunerősítő
A spenót kiváló antioxidáns, bioaktív összetevői, komplex vitaminjai és ásványi anyagai erősítik az immunrendszert, védik a bőr egészségét és rugalmasságát, felgyorsítják a hegesedést és a sebek gyógyulását. Ha rendszeresen fogyasztjuk a nyers spenótot akár saláta, lé, vagy porított formában, nagy mértékben lefogjuk csökkenteni érrendszeri problémáink kialakulását.
Serkenti a gyomorműködést, egészségesen tartja a bélrendszert
Ha olyan emésztési gondokkal küzdünk, mint: puffadás, székrekedés, gyomorfekély, a spenótban található rostok és szaponin anyagok képesek rendben tartani az emésztést, beindítani az optimális perisztaltikát (bélfal mozgását) és kitakarítani az egész bélrendszert.
Gyógyítja a vérszegénységet és erősíti a csontrendszert
A spenótban található vas és szaponin a leghatásosabb páros a vérszegénység kezelésében, a benne lévő kalcium pedig erősíti a csontokat.A spenót ellátja a szervezetet a szükséges tápanyagokkal, egy csészényi spenótlevél kétszer annyi K-vitamint tartalmaz, mint amennyi szükséges ahhoz, hogy a csontok erősek maradjanak. Kimondottan ajánlott növésben lévő gyerekeknek, felnőtteknek, sportolóknak, szoptatós anyukáknak, idősöknek, valamint lábadozó betegeknek.
Védelmet nyújt szemünk világának
A spenót egy gazdag A Vitamin, béta-karotin, lutein és zeaxanthin forrás, amik mind nagyon fontos antioxidánsok szemünk világának. Ezek az antioxidánsok élesítik a látást, megállítják a szem kiszáradását és a makula degenerálódási folyamatát.Azon nők körében, akik zöldségekben gazdag étrend segítségével nagy mennyiségű zeaxantint és luteint, valamint E-vitamint visznek be a szervezetükbe, alacsonyabb lesz a szürkehályog előfordulási valószínűsége. A kapcsolatról a Harvard Egyetem Orvostudományi Karának kutatói számoltak be.
Különböző bőrbetegségeknek a gyógyírja
Ha netán olyan bőrbetegségben szenvedünk mint: ekcéma, dermatitisz, akné, elszarusodási zavarok, hegek, ráncok, szeplők, depigmentációk, a spenótban található A, K, E, C Vitaminok nagy mértékben segíthetik a bőr teljes regenerálódását.
Szerző: Birtalan Katalin – Természetgyógyász