A pektinek bonyolult felépítésű poliszaharidok, melyek a zöldségekben, gyümölcsökben találhatók. Abszolút veszélytelen, méregtelenítő hatású. A növényekben, a sejtek működését szabályozzák, biztosítják a szövetek rugalmasságát, a növény nedvesség tartalmát. Jellemzője, hogy képes oldhatatlan vegyületet képezni a nehéz fémekkel, és a radionuklidokkal. E tulajdonsága miatt a WHO egészségügyi világ szervezet ökológiailag szennyezett területen történő felhasználását ajánlja pl. Japán Csernobil. Optimális dózisa 4-5 gr/ nap, erősen szennyezett helyeken 15.16 gr/nap.
A természetben oldatlan állapotban protopektin formájában fordul elő. Iparilag a pektint az alma préselése után megmaradt anyagból, a citrusfélék (narancs, grapefruit, mandarin, citrom) héjából, a cukorrépából nyerik ki. Gyártják por és sűrítmény formájában. Az E 440 nagyon kevés cukorral stabil zselét képez, amely meleg hatására megolvad; ezért többek között tortabevonónak nagyon alkalmas. A pektinzseléket zsírkiváltó anyagokként is használják zsírszegény termékekben. A pektint kocsonyásító tulajdonsága miatt használják a cukrászatban és az alacsony cukortartalmú és alacsony kalóriaértékű gyümölcsízek, gyümölcszselék, dzsemek, lekvárok gyártásánál.
Miért fogyasszunk pektint?
– A pektinek megváltoztatják a gyomor- és bélrendszer tartalmának viszkozitását. Ha élelmiszerrel együtt visszük be a szervezetbe lelassítja az emésztési folyamatot, így a tápanyagoknak van idejük felszívódni a bélfalon keresztül és beépülni a szervezetbe. A tápanyagok maximális beépülésével pedig csökkenti az étvágyat.
– A pektineknek erős vízmegkötö tulajdonságuk van, ezáltal megnő a folyadék mennyiség a székletben, ami jó hatással van az ember általános közérzetére. Ezeket a tulajdonságokat a székrekedés és a hasmenés gyógyításában alkalmazzák.
– Fogyasztását javasolják vastagbélrák megelőzésére is.
– A pektinek bevonó és gélesítő hatása képesek gélt alkotni a gyomor és nyálkahártya felszínén,ami megvéd az agresszív tényezők irritáló hatásától. A pektinek alkalmazásával, nagyon jó eredményeket értek el a reflux kezelésében.
– A pektinek képesek csökkenteni a vér koleszterin szintjét.
– Klinikai megfigyelések rámutattak, hogy a diabéteszben szenvedő betegeknél a pektinek csökkentik a vér glukóz szintjét étkezés után, de ezzel egy időben nem változik a vérplazma inzulin koncentrációja.
– A pektineket javasolják méregtelenítésben (a nehézfémek szervezetböl való kiürítéséhez).
– Napjainkban nagyon hatékony fogyókúrás készítményként ajánlják és használják.
– Az almapektin, egy nagyon vékony, nedvesítő bőrvédő réteget képez a mikroorganizmusokkal szemben, ezért nagyon jó baktériumölő hatása van.
– Fiatalító, ránctalanító hatása van, ezért száraz és öregedő bőr számára kifejlesztett kozmetikumokba (tonikok, krémek, rúzsok, púderek, stb.) is használják.
– A pektin készítmények hemosztatikus tulajdonságairól igen közismertek, ezért felhasználják a tüdő, nyelőcső, gyomor és belek vérzése esetén, valamint a fogászatban, illetve nőgyógyászati megbetegedések esetében is.
– A pektin orvosi felhasználásának egyik legérdekesebb és leghatékonyabb módja – sebészeti gyakorlatban a sebek és égési sérülések kezelésében rejlik. Azok a sebek, melyeket 2%-os pektin oldattal kezeltek, nem gyulladnak be és gyorsan gyógyulnak.
– A pektintartalmú anyagok detoxikáló hatását nagyon jól alkalmazták allergiás betegségek gyógyításában is.
Fogyasztását ajánlják még :
Sugárbetegségek gyógyítására (Csernobil), nehézfém mérgezések és különféle intoxikációs folyamatok kezelésére, rákos betegeknél, szív és érrendszeri elváltozásoknál, izületi betegségek kezelésére, megelőző céllal különféle mérgező anyagokkal való munkahelyi érintkezés esetén, kozmetikában, mivel hemosztatikus anyag speciális és gyógyító fogkrémekben. Bőr és hajápoló szerekben, samponok és hajöblítők gyártására. Korpásodás elleni samponok előállításánál. Samponok és folyékony szappanok gyártásánál.
Negatív hatása a pektinnek nem ismert, étrend kiegészítőként a világ összes országában korlátlan mennyiségben engedélyezett.
Figyelem! A pektin esetében is előfordulhatnak mellékhatások. Aki például érzékeny a citrusfélékre, az inkább mellőze a citrus pektin fogyasztását és használjon helyette almapektint.
A pektin okozhat némi diszkomfort érzést: puffadás, hasmenés, felfúvódás. Ha réz, cink, vas, kálcium vagy magnézium tartalmú készítményeket fogyasztunk, figyeljünk arra hogy a pektin ronthatja ezek felszívódását.
Terhesség és szoptatás idején ne fogyasszák!
Birtalan Katalin: Természetgyógyász