Lemongrass – az indiai citromfű

india citromfu

Lemongrass – az indiai citromfű

A citromfűolaj egy remek szagtalanító, felfrissítő, illatosító illóolaj, fűszerű citrusjegyekkel. Javítja a bőr tónusát, értágító hatása által serkenti a vérkeringést, kiváltképpen testápoló krémekbe, tisztálkodási termékekbe foglalva használják és légfrissítő oldatokba.

 

Az indiai citromfű közeli rokona a pálmarózsa (Cymbopogon martinii), mely nevétől eltérően szintén egy fűfajta, illetve a citronella (Cymbopogon nardus), mely szintén sásféle. A ‘lemongrass’, vagy magyarul indiai citromfű illóolaját sokan használják, de valódi terápiás hatását kevesen ismerik. A növény tradicionálisan az ázsiai konyha egyik kedvelt alapanyaga. Az illóolaj fő hatóanyaga a citrál nevű aldehid, ez az az összetevő, amelynek köszönhetően rovarriasztó szerként is alkalmazzák.

Az indiai citromfű illóolaját hagyományosan vízgőz desztillációval nyerik ki, általában a friss, néha a száraz fűlevelekből. Olaja napsárga színű, erős füves, citromos illattal.

Főbb összetevői: a geranial, neral, geraniol, geranil-acetát, beta-carophyllene, kamfén, iso-neral

Gyógyhatásai

          Erősíti a központi idegrendszert. Kiváló idegnyugtató, félelem- és feszültségoldó.

          Segít migrénes fejfájás és szédülés, fülzúgás, valamint idegi alapon létrejött allergiák (a bőr viszkető, fájdalmas piros foltosodása), illetve asztmatikus görcs esetén.

          Gyógyítja a melankóliát, a depressziót, főként, ha serkentő hatású gyógynövényekkel például bosmentával kombinálod.

          Drog- és alkoholelvonó kúra alatt csökkenti a kellemetlen elvonási tüneteket.

          A változókorban levő nőknél javítja a hangulati hullámzásokat. Jobb a hatása, ha cickafarkfűvel, komlóval, zsályával és orbáncfűvel kombinálod.

          Része az álmatlanság elleni teakeverékeknek. 50-50 g komlóhoz, macskagyökérhez és galagonyához keverj hozzá 15 g citromfüvet, a keverékből 1 evőkanálnyit főzz 1 percig 2,5 dl vízben. 15 perc áztatás után szűrd le, és fél órával lefekvés előtt idd meg. A szintetikus altatókkal szemben nem okoz reggeli bódultságot, „másnaposságot”.

          Megszünteti az idegi alapú gyomorbántalmakat, megnyugtatja a gyomrot. Gyomorrontáskor, hasmenés esetén segít megelőzni a komolyabb tüneteket, különösen, ha diólevéllel 1:1 arányban kevered. A keverékből 1 evőkanálnyit főzz 1 percig 3 dl vízben, 10 percig hagyd ázni, majd szűrd le, és 4 óránként 1-1 dl-t igyál belőle.

          Hatásos mindenféle hasüregi fájdalom, kellemetlenség esetén. Felfúvódás ellen édesköménnyel és ánizzsal, menstruációs fájdalmak enyhítésére cickafarkfűvel, kamillával és majoránnával kombináld.

          Javítja az epe munkáját és lazítja az epeutakat.

          Külsőleg reumatikus fájdalmak enyhítésére, zúzódások, véraláfutások kezelésére használd szeszes kivonatát. Hatékonyabb lesz a gyógymasszázs is, ha a vállizmokra, a keresztcsontra fölkent krémbe citromfűolajat cseppentesz, és a stresszpontokat ezzel masszírozod.

          A citromfű vírusölő hatását eredményesen hasznosíthatjuk a szájszéli herpesz, illetve a női nemi szervek herpesze elleni harcban.

          Párologtatva megkönnyíti az ébrenmaradást, fokozza a koncentrációképességet.

          Erős antiszeptikus hatású. Megfázás esetén inhalálva enyhíti a kellemetlen tüneteket.

          Lábgombásodás kezelésére, valamint lábizzadás mérséklésére is alkalmas.

          Az indiai citromfű olaját nem bírják elviselni a szúnyogok, muslincák és egyéb rovarok citronella olajjal keverve pedig még hatékonyabb keveréket alkot.

Óvatosan az adagolással!

Az indiai citromfű olaját bőrirritáns volta miatt csak és kizárólag keverékekben, bázisolajban alkalmazzuk, mégpedig kis mennyiségben, és az első használat előtt mindenképp végezzünk bőrpróbát.

Házi citromfű-készítmények

Forrázat: 1 teáskanálnyit forrázz le 3 dl vízzel, 15 percig hagyd állni, majd szűrd le és 3 részre elosztva egy nap alatt idd meg.

Főzet: 1 maroknyit főzz 3 percig 4 dl vízben, majd szűrd le és 2 részére elosztva egy nap alatt idd meg. Segít migrén, szédülés, idegi alapú krízis esetén.

Koncentrált főzet: 2 maroknyit főzz 3 percig 1 liter vízben, majd szűrd le, és lemosásra, masszírozásra, hüvelyöblítésre használd.

Bor: fél maroknyit 24 órán keresztül áztass 1 liter fehérborban. Naponta 1 dl-t igyál belőle, kétfelé osztva.

Pálinka: 1 résznyit 10 napig áztass 9 rész 40 százalékos vodkában, majd szűrd le. Rossz emésztés, feledékenység és fokozott érzékenység esetén naponta 1 kávéskanállal fogyassz belőle, vízbe vagy tejbe keverve. Külsőleg borogató-, masszírozószerként alkalmazhatod.

Gyógyfürdő: 1 maroknyit tegyél 1 liter vízbe, melegítsd föl, majd 15 perc áztatás után szűrd le. A kéz és a láb fürdetésére, migrén esetén a homlokra tett hideg borogatásként alkalmazd.

Nyers levél: ragtapaszként helyezd rovarcsípésre, sebekre, zúzódásokra.

Forrás: Elixír / vizmegoldas.hu

 

 

 

Megosztás itt: facebook
Facebook
Megosztás itt: pinterest
Pinterest
Megosztás itt: linkedin
LinkedIn
Megosztás itt: twitter
Twitter
Megosztás itt: whatsapp
WhatsApp

Szólj hozzá, vitassuk meg:

Kapcsolódó, hasonló cikkek:




Tetejére görgetés