Hogyan készül a méhkenyér?
Mikor a természetben sok a virágpor vagy az anya a petézését csökkenti valamilyen oknál fogva, elofordulhat, hogy a méhek a fészket meghordják virágporral, és ezzel blokkolják az anya terjeszkedését. A virágporszemcséket a méhek közvetlen a sejtekbe rakják, azt fejükkel oly mértékig összenyomkodják, hogy levegő ne maradjon a szemcsék között. Mindaddig töltik a sejtet, míg az kétharmadáig megtelik. A virágpor az elraktározás pillanatában semmiben sem különbözik a virágporgyűjtőn összegyűjtött virágportól. A lépekben történő elhelyezkedés után a méhek által hozzáadott anyagok (mikroorganizmusok) a fészekben uralkodó 33-35 *C meleg következtében, amihez az elraktározás módja is hozzájárul, méhkenyérré alakul. A virágpornak a lépekben való elhelyezkedésekor a méhek nem veszik számításba a virágpor származását, úgy, hogy ugyanabban a sejtben különböző színű virágporszemcsék foglalnak helyet. A virágpor-csomócskák alkotásával elkezdődő és a kaptárban a lépek sejtjeiben folytatódó számos biokémiai folyamat következtében a virágpor sokkal érdekesebbé válik. Különféle virágporszemcséket, több egyszerű cukorféleséget, több K vitamint valamint több olyan virágpor szemcsét tartalmaz, amely a szervezet számára könnyebben hasznosítható, magasabb a savtartalma, ami a tartósításnál és az anyagcsere-egyensúly fenntartásánál nagyon fontos tényező.
Mit tartalmaz a méhkenyér?
A méhkenyér jelentős mértékben tartalmaz a B-vitamin csoporthoz tartozó vitaminokat, C-vitamint, A-provitamint, folsavat, E-, H-, K- és P-vitamint. Ásványi anyagokban és nyomelemekben rendkívül gazdag: Ca, Cn, Co, Cr, K, Mg, Ni, Fe, P, Se, Si, Zn.
A méhkenyér természetes aminosav forrás. A méhkenyérben van gamma-globulin, nukleinsavak DNS- és RNS, pantoténsav, biopterin, neopterin, acetil-kolin, ösztradiol, tesztoszteron, progeszteron és sok egyéb alkotóelem. A méhkenyér rendkívül összetett, több mint 150 bioaktív anyagot tartalmaz.
A méhkenyér vegetáriánusoknak különösen ajánlott, mert jól pótolja a húsfehérjét. Tartalmaz természetes bioaktív B12-vitamint is, mely a vegetáriánusoknál gyakran hiányzik.
A méhkenyér gyógyhatásai
– A méhkenyérrel rendkívül jó eredményeket értek el májzsugorodás és hepatitis kezelésében.
– A méhkenyér főként betegség megelőző szupertáplálék. Évente 2-3 méhkenyér kúra a méregtelenítő folyamatokat támogatja a szervezetünkben, így a szennyezett élelmiszerekben lévő káros anyagok kiürülését gyorsíthatjuk fel fogyasztásával.
– Magas triptofán tartalmának köszönhetően hajhullásoknál is bevethető. A méhkenyeret fogyasztva jelentős mértékben csökkenthető a hajvesztés mind nőknél mind férfiaknál, már 3-4 hét után.
– A méhkenyér segít bőrbántalmak kezelésében is. A külső használatra szánt gyógyszert félkemény, sötétbarna, kellemes illatú tapasz formájában használják. Rosszindulatú daganatokra alkalmazva megállítja a daganatok fejlődését, azoknak határt szab, és eltünésükhöz is vezethet. A külső tapasz alkalmazásával párhuzamosan mind a rosszindulatú daganatok, mind a kezdődő, operáció elötti állapotban levő képződmények kezelésénél belsőleg is alkalmazható.
– Használható gyakori ínyvérzések tüneteinek enyhítésére.
– Segít a rheumatoid arthritis ellen magas dekánsav és a pantoténsav tartalmával. Fertőtlenítő és antiszeptikus hatású.
– Alkalmazható krónikus veseproblémák során, mint például a veseelégtelenség.
– Daganatos betegeknek hatásos a kemoterápia és sugárkezelések mellékhatásainak enyhítéséhez, illetve a másodlatos tünetek enyhítésében, mely célra apiterapeuták alkalmazzák számos országban a nagyvilágban.
– A méhkenyér használható megfázás, influenza, és hiánybetegségek megelőzésére is.
– A szervezet erősítő hatása mellett a méhkenyér gyulladáscsökkentő.
– Segíti a vérszegénység, kimerültség, emésztési zavarok, prosztatabántalmak, neurózis gyógykezelését egyaránt.
Hogyan fogyasszuk a méhkenyeret?
Kúraszerűen, 10-12 héten át ajánlott fogyasztani. Gyerekeknek napi 5-15g, felnőtteknek napi 15-20 g, de mivel természetes anyagokról van szó, az adag szabadon változtatható.
Forrás: http://www.edenkert.hu/elet-mod/megeheztel/mehkenyer-egeszseg/5336/