A vízitorma (Nasturtium officinale), leginkább tiszta, hideg, lassan folyó vizekben él, és puha, zöld levelei szőnyegként borítják be a víz felületét. Gyökere olyan anyagot választ ki, amely védi a vizet a rothadástól és az algásodástól. A vízitormának kiváló antibiotikus hatása van. Oda kell figyelnünk arra, hogy a növényt mindig frissen alkalmazzuk, száradás közben a gliko-naszturtiin nevű mustárolaj-glikozid lebomlik, és ezután már nem lehet enzimek segítségével hatékony fenil-etil-mustárolajjá alakítani.
A vizitorma hatóanyagai
A vízitormában kéntartalmú vegyületek és rodanidok találhatók. Ezeknek köszönhetően a vízitorma nagyon hatékony természetes antibiotikuma a hólyag- és a hörghurutnak. A növényben A-, C-, D-vitamin, folyékony kén, valamint vas és jód található. Ásványianyag-tartalma a víz minőségétől függően változhat.
A vizitorma gyógyhatásai
– A vízitorma tisztítja és segíti a vérképzést,
– Emésztő rendszer, epe és máj serkentő hatása van,
– Közvetetten hat a koleszterin csökkentésére, valamint megtisztítja a beleket a jelenlevő nemkívánatos baktériumoktól, bélférgektől.
– Erősíti a gyomorműködést,
– Elősegítik a sebgyógyulást,
– Csökkenti a vérnyomást, megelőzi és gyógyítja az érelmeszesedést, de más érrendszeri betegségeket is. Különösen nyári melegben ajánlatos figyelembe venni ezt a tulajdonságát.
– Fájdalomcsillapító hatása van.
– A vízitorma télen is kiváló vitaminforrás, ezért érdemes nagy mennyiségben salátákba vagy zöldséges ételekbe keverni
– A vízitormának kiváló vértisztító hatása van, és ezért a természetgyógyászatban előszeretettel alkalmazzák mindenféle bőrprobléma esetén
– A vizitorma hatalmas mennyiségû ként tartalmaz, valamint annyi jódot, hogy a két elem keveréke kitűnő támogatást nyújtson a belső elválasztású mirigyek mûködéséhez. Ha valakinek baja van a pajzsmirigy működésével, legjobb ha egy időre kúraszerűen fogyasztja a vizitorma levelének levét, más zöldség-lé társaságában.
– Megtisztítja továbbá a tüdő hörgőit és a többi légutakat. Ajánlják TBC és tüdőgyulladás kezelésében is
– A vitamin tartalmának köszönhetjük többek között, hogy az asztmatikus rohamok csökkentéséhez is lényegesen hozzájárul.
– A vizitormával gyógyítható a fájdalmas vizelés, valamint a húgyutak baktériumos fertőzése, ami általában nemi betegségekkel is járhat.
Hogyan alkalmazzuk?
Hólyaghurut esetén átmosásra készíthetünk friss vízitormából teát: 2 teáskanál apróra vágott levelet öntsünk le 1/4 liter forró vízzel, és 15 percig hagyjuk állni. Ebből naponta fogyasszunk el 4 nagy csészével. A hatóanyagok megóvása érdekében a kivonatot hidegen is elkészíthetjük. Ebben az esetben 100 g friss levelet egy liter hideg vízben egész éjszakán át áztassunk. Napközben kisebb részletekben fogyasszuk el. Ezzel tisztíthatjuk a vesét.
Közeledő megfázás és hörghurut esetén, valamint tavaszi salaktalanításhoz nagyon hasznos a friss vízitormalé fogyasztása. Ezt gyümölcspréssel magunk is elkészíthetjük, vagy a bioüzletekben megvásárolhatjuk. Akut esetben ebből naponta 3 evőkanállal fogyaszszunk el.
Reuma és bőrkiütések kezelésére vagy salaktalanításra legalább hat héten keresztül naponta 2 evőkanállal vegyünk be. Ez a kúra bélparaziták ellen is hatékony, amelyek a mustárolaj-glikozidokat ki nem állhatják!
Figyelem!
A vízitormát terhesség alatt nem szabad fogyasztani, mert az anyaméh enyhe összehúzódását okozhatja!
Birtalan Katalin-természetgyógyász
Mivel a csipkebogyó szezonnak most van itt az ideje, ezt a gyógybort könnyen el tudjuk készíteni friss csipkebogyóbol, de ha megszárítjuk, akkor az év bármelyik szakaszában is elkészíthetjük. A lényeg az, hogy ez egy nagyon hatásos házi gyógybor ami jó lenne ha minél több háztartásban kéznél lenne, hiszen sok nyavajában tud nekünk megoldást nyújtani.